Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Hlavně u lidí se z detoxikace stal trend. Přes zimu se ale nahromadí nvelké množství toxinů také v psím těle. Jaro je tak ideální období, kdy ulevit nejen svému zažívání, ale dát zelenou i stravě pro psího miláčka.

I psí zažívání si žádá detox! Tohle mu zachutná

Žena se psem
zdroj: Getty Images Žena se psem
aktualizováno 24.03.2019, 00:00 | 24.03.2019, 00:00 | doma.cz

Hlavně u lidí se z detoxikace stal trend. Přes zimu se ale nahromadí nvelké množství toxinů také v psím těle. Jaro je tak ideální období, kdy ulevit nejen svému zažívání, ale dát zelenou i stravě pro psího miláčka.

Detoxikace je proces, během něhož se tělo zbaví škodlivých látek a nastartuje přirozenou detoxikační schopnost organismu samotného. Z popsaných důvodů je zřejmé, že očistu bychom si měli dopřát zejména na jaře. Kromě těla má účinný vliv i na lidskou mysl, což se v dnešní hektické době prostě hodí.

 

Jak začít

 

V zásadě existují dva způsoby, jak vyplavit toxiny z organismu. “Můžete si jednak koupit detoxikační prášek či gel, který koupíte v obchodě s potřebami pro domácí zvířata, nebo zvolit vlastní cestu, kdy si detoxikační látky seženete sami,” vysvětluje produktová specialistka z e-shopu SpokojenýPes.cz Zuzana Novotná. Přírodních detoxikantů je celá řada. U většiny z nich stačí vyjít na louku čizahradu a pořádně se porozhlédnout. Samozřejmě za předpokladu, že víte, co hledáte. Nasbírané bylinky jednoduše přidáte do misky s krmením a promícháte.

 

Od pampelišky až po kysané zelí

 

Abyste mohli pejska zbavit toxinů, musíte vědět, co potřebujete, a jak to funguje. Například taková pampeliška stimuluje funkci jater a podílí se na odbourávání cholesterolu a toxinů. Další běžně v přírodě dostupnou rostlinou je kopřiva. Ta odstraňuje těžké kovy z organismu a prospívá játrům i ledvinám. Až téměř zázračné účinky, které již plně docenili staří Římané, má ostropestřec mariánský. Fialová bylinka na první pohled připomíná bodláky, ale nenechte se zmást vzhledem. Její výtažek tzv. silymarin chrání játra, čistí střeva a má protinádorové účinky. Obvykle je k sehnání ve formě za studena lisovaného oleje, pamlsků či semínek.

 

Pes
(Foto: Getty Images)

 

Samostatnou kapitolou je kysané zelí, které je neoprávněně opomíjeným detoxikantem. Podle studie zveřejněné v prosinci 2007 v časopise “Applied and Enviromental Microbiology, obsahuje až 13 kmenů probiotik (v běžné stravě je obvykle pouze 1 kmen). Probiotika jsou živé bakterie, které příznivě ovlivňují organismus v mnoha směrech. Zelí tepelně neupravujeme a podáváme v syrovém stavu. Ideálně domácí výroby s velmi omezeným množstvím soli. “Pokud jej budete kupovat, tak se vyhněte pasterizovanému a sterilizovanému zelí, které prošlo konzervací při vysoké teplotě. Teplem se ničí většina prospěšných látek,” radí Zuzana Novotná.

 

Zásadní otázkou zůstává, v jakém poměru potraviny pejskovi servírovat. Obecně platí heslo: všeho s mírou. Nicméně záleží na velikosti a váze chlupáče. Pokud s detoxikací nemáte žádné zkušenosti, uděláte nejlépe, když se poradíte se zkušeným chovatelem nebo vašim veterinářem.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Život ve městě stresuje i vašeho psa, pozor na to
Jak si poradit s nachlazeným pejskem
Má váš pes hrubou a matnou srst? Pozor, víme, co děláte špatně

 

Další užiteční dobroty, které byste měli znát

 

● Kurkuma, řepa a petržel – svou antioxidační a protizánětlivou schopností hrají úlohu ochránce jater.
● Česnek – detoxikuje jaterní tkáň. Můžeme využít i česnek medvědí.
● Chlorella – zbaví tělo toxických látek především těžkých kovů. Obsahuje vysoce kvalitní nenasycené a nasycené mastné kyseliny a esenciální aminokyseliny.
● Lichořeřišnice – tato rostlina má prospěšné účinky na močovou a dýchací soustavu.
● Bříza – podporuje činnost ledvin.

 

Závěrem

 

V případě, že krmíte granulemi, doporučujeme detoxikaci alespoň jednou za rok. Ti z vás, jež pejskovi vaří nebo mu stravu skládají “podle oka”, by měli zbavovat tělo toxinů několikrát do roka. Dále je doporučeno detoxikovat po nemocech a různých veterinárních zákrocích.

 

Nakonec nezapomeňte ani na sebe. Výše popsané postupy nejsou pouze návodem pro očistu psího organismu, ale stejně dobře pomůžou i nám lidem. Zejména kysané zelí je fantastický všelék. Detoxikaci můžete začít společně. Ve dvou se to lépe táhne.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře