Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Vedra jsou tady, a zatímco někteří z nás je ve svých bytech a domech řeší použitím klimatizace, ostatní přemýšlí nad nákladností jejího provozu, a hlavně nad jejím ekologickým dopadem. Pro úspěšný boj s vedrem udržitelným způsobem se vám mohou hod...

Jak doma přežít letní horka? Triky, které promění byt v příjemnou oázu

Horko
zdroj: Getty Images Horko
aktualizováno 18.06.2019, 00:00 | 18.06.2019, 00:00 | doma.cz

Vedra jsou tady, a zatímco někteří z nás je ve svých bytech a domech řeší použitím klimatizace, ostatní přemýšlí nad nákladností jejího provozu, a hlavně nad jejím ekologickým dopadem. Pro úspěšný boj s vedrem udržitelným způsobem se vám mohou hodit následující věci, díky kterým vám doma bude příjemně, a zároveň nijak zásadně nezatížíte životní prostředí.

Ideální je, když svému bytu či domu pořídíte kvalitní izolaci, jež se postará o stabilní teplotu v létě i v zimě. Pokud ale tuto možnost nemáte, existuje i několik méně nákladných možností, jak svůj domov proměnit uprostřed letních veder v příjemnou oázu.

 

Svěží vánek


V nepřeberném množství různých ventilátorů a větráků, které lze najít na trhu, není složité se ztratit. Proto je nutné si ještě před koupí spotřebiče ujasnit, co od něj vlastně očekáváme. Běžný větrák totiž sice rozproudí v místnosti vzduch, současně ale zvíří prach, a tak by ideální spotřebič měl být i čističkou vzduchu (zkuste např. ventilátor s čističkou vzduchu Dyson Pure Hot+Cool). Ten pak z ovzduší odstraňuje nečistoty, pyly i škodlivé plyny a zároveň proudící vzduch ochlazuje a následně udržuje na předem nastavené teplotě.

 

Jednoduše chládek


Dobře zvolená stínicí technika zařídí, že ve vašem bytě zůstane příjemný chládek. Nejlepší formou ochrany před vedrem jsou předokenní rolety, které paprsky odrazí ještě předtím, než doputují k okenním tabulkám. Dalším řešením jsou vnitřní žaluzie, rolety nebo silné závěsy. Ty sice paprsky neodrazí, přesto ale pomohou udržet v bytě příjemnou teplotu. Samozřejmě však záleží na tom, z jakého jsou vyrobeny materiálu a jakou mají barvu. Ideálním způsobem zastínění je kombinace venkovního zastínění s např. látkovými systémy.

 

Lehké materiály


S termoregulací velmi úzce souvisí materiály, jimiž naše tělo obklopujeme a nejde přitom jen o oblečení, ale také například o ložní prádlo, potah pohovky či křesla nebo sedačky v autě. Pamatujte na to, že v létě je víc než kdy jindy důležité, aby materiály, s nimiž naše pokožka přichází do styku, byly prodyšné a organismus tak měl dostatečný prostor pro své ochlazení. Zjednodušeně řečeno je v horkých dnech lepší vyhnout se syntetickým tkaninám a sáhnout raději po těch přírodních, jako je třeba 100% bavlna nebo len. Krom přehřátí organismu, které by mohlo nastat v důsledku zakrytí těla neprodyšným oděvem, se také vyhnete nepříjemnému zápachu, jež propocením syntetických tkanin vzniká.

 

Záclony
(Foto: Getty Images)

 

Chytré fólie

 

Protisluneční fólie jsou vybaveny vrstvou kovu. Tato vrstva kovu je reflexní – zrcadlová. Díky této reflexi fólie většinu energie odrazí, další část tepla absorbují přímo do sebe, zbytek energie se přenese do interiéru. Současným trendem je používat protisluneční fólie (vybírejte například u značky Fólie Pučálka), které propustí co nejvíce denního světla, avšak s vysokou reflexí, která zabezpečí co nejvyšší protisluneční výkon. Protisluneční fólie zabraňují přímému prostupu horka, a snižují tak i případné náklady na provoz klimatizace. Výhodou těchto fólií je také, že zadrží minimálně 98 % UV záření.

 

Pozor, kde žijete

 

Pokud jste majiteli podkrovního bytu nebo dřevostavby a ve vašem interiéru jsou přiznané trámy či jiné dřevěné detaily, měli byste se mít před horkem na pozoru dvojnásob. Vysoké teploty totiž způsobují, že se do ovzduší v bytě začnou uvolňovat škodlivé látky z chemických nátěrů, kterými se dřevo ošetřuje proti stárnutí a opotřebení. V takových případech je nesmírně důležité udržovat v bytě běžnou teplotu nebo si pořídit kvalitní čističku vzduchu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak se obléct do kanceláře, když je venku 35°?
Jak se vyhnout stresu z dusna?
10 praktických rad jak je přežít vedro ve zdraví a bez kolapsu


Co může dlouhodobé vystavení vysokým teplotám způsobit?


Člověk patří mezi teplokrevné savce, což znamená, že je schopen regulovat vnitřní teplotu nezávisle na teplotě okolí. Nepotřebujeme se tedy vyhřívat na sluníčku jako plazi, naopak je pro nás ideální, když teploměr ukazuje maximálně 28 °C v klidovém režimu, při fyzické námaze jen 25 °C. A pokud teploty přesáhnou uvedené hodnoty, hrozí našemu organismu celá řada méně či více závažných zdravotních komplikací, například:

 

- Čím déle jsme vystaveni horku, tím hůř pracuje náš mozek. Značné množství krve totiž ve vedru místo do mozku putuje do podkoží, aby zde došlo k rozšíření cév, přebytečné teplo mohlo unikat z těla ven a aktivovaly se potní žlázy. Proto už krve v těle nezbývá dostatek pro správné fungování mysli.


- Přetížený kardiovaskulární systém. Aby nedošlo k úplnému nedokrvení mozku, srdce je ve vedru nuceno pumpovat mnohem více krve. Velmi jednoduše tak může dojít k selhání celé oběhové soustavy.


- Přehřátí organismu neboli úpal. Ten vzniká v důsledku narušené termoregulace, k níž často přispívá samozřejmě horko, ale také nedostatečný pitný režim nebo špatně zvolené oblečení. Vysoce rizikovou skupinou jsou novorozenci, kteří ještě nemají termoregulační systém zcela vyvinutý.
 

- Dehydratace. Vzniká hlavně z důvodu nadměrného pocení – tělo je totiž schopno během horkého dne vypotit až 1,5 litru tekutin za hodinu.


- Kolaps organismu. Pro lidi, kteří trpí vysokým tlakem, obezitou nebo užívají některé typy léků, jež stimulují kardiovaskulární systém, může mít dlouhodobé vystavení vysokým teplotám až fatální následky.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Iva Š. 16:51 28.06.2019
Mám malý byt a celé odpoledne mi tam praží slunce. Musím mít zatažené závěsy a dost to pomáhá:) Povlečení mám z příjemného lehkého materiálu a spí se v něm i přes to horko opravdu dobře. Ještě bych si měla pořídit větrák:)