Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Možností, jak se dnes připojit k internetu, se nabízí celá řada, takže online můžeme být v podstatě kdekoliv. Odvážné hlasy v některých státech dokonce spekulují, že internet by měl být v budoucnu pro všechny úplně zadarmo. O takové utopii si zatí...

Jak najít nejlepší internet na doma?

Přepracovanost
zdroj: Getty Images Přepracovanost
aktualizováno 03.06.2019, 00:00 | 03.06.2019, 00:00 | doma.cz

Možností, jak se dnes připojit k internetu, se nabízí celá řada, takže online můžeme být v podstatě kdekoliv. Odvážné hlasy v některých státech dokonce spekulují, že internet by měl být v budoucnu pro všechny úplně zadarmo. O takové utopii si zatím můžeme nechat jenom zdát. Jaký druh připojení tedy vybrat, pokud hledáme rychlý internet a nechceme za něj měsíčně platit majlant?

Dostupnost internetu

 

Každý ví, že surfovat se dá jen tam, kde jsou zrovna vlny. Máte doma divokou řeku, stojatou vodu nebo mořskou zátoku? „Zjistit, jaký typ připojení je pro uživatele optimální, lze nejsnáze s pomocí odborníka. Ten si vždy podle adresy ověří, jaké možnosti jsou na daném místě k dispozici. Například jaká je zde kvalita signálu,“ uvádí Lukáš Kaňok, specialista na telekomunikace ze srovnávacího portálu Ušetřeno.cz.


Vzduchem nebo kabelem?


Internet má dva hlavní proudy. Buď k vám může přitékat přes kabel, nebo pluje vzduchem. Pevné kabelové připojení je vždy stabilnější a bez problémů zvládne i větší zátěž. Sem patří DSL připojení nebo připojení přes kabelovou televizi. Nemějte obavy z narušení TV signálu, bude stejný, akorát vám doma přibude modem, podobně jako v případě DSL připojení. Ovšem pokud se nechcete omezovat dráty a kabely, můžete klidně najet na vlny mobilního internetu (LTE) nebo Wi-Fi od místních poskytovatelů.

 

Dívka u počítače
(Foto: Profimedia)


Rychlost připojení


Při výběru internetového připojení si také položte otázku, jak náročný jste uživatel. Budete chtít sledovat videa online a v super kvalitě nebo hrát náročné on-line hry, nebo si vystačíte s brouzdáním jednou za večer? Od vašich očekávání a požadavků se totiž odvíjí doporučovaná minimální přenosová rychlost. Z příliš pomalé, kdy se jedna fotka z dovolené načítá půl hodiny, si nejspíš vytrháte vlasy. Moc rychlá vás zase vyjde zbytečně draho. Pro jakou optimální variantu se tedy rozhodnout? „Rychlost stahování se odvíjí od vašich požadavků. Pokud odešlete mail jen občas a internet používáte hlavně k prohlížení Facebooku nebo Instagramu, postačí vám asi úplně cokoliv. Ovšem jestli se chcete koukat na internetovou televizi nebo na YouTube, potřebujete aspoň 6 MB za sekundu. Ale čím více, tím samozřejmě lépe,“ dodává Lukáš Kaňok.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Čtyři rady, které ochrání vaše dítě před kyberšikanou
Internet v mobilu není tabu už ani pro seniory!
Děti versus internet: Chraňte je před sexuálními útoky! Víme, co nepodcenit


Cena


Na ceně měsíčního paušálu se nejvíce podepisuje právě zmíněná rychlost připojení. Při porovnávání cen ale nezapomínejte brát v potaz i vedlejší výdaje. Mezi ně patří například jednorázové instalační poplatky nebo měsíční pronájem modemu. Buďte opatrní, nejlevnější internet se rozhodně nemusí skrývat za nejlevnějším internetovým tarifem. Nejsnazší je porovnat si ceny na nějakém online srovnávači, který je zdarma. Prostudujte si také detailní nabídky služeb, které jsou ve vaší lokalitě k dispozici: v panelových domech často najdete vizitky a nálepky posytovatelů, rozvod kabelového připojení je často také označen logem poskytovatelů. Nebudete-li si vědět rady, vždy se obraťte na nějakého odborníka, který vám s možnými řešeními pomůže a vše vysvětlí.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře