Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Úklid záchodu patří k nejméně oblíbeným domácím pracím.

Jak (ne)čistit WC? Víme, co platí na špínu, rez i vodní kámen

Úklid záchodu
zdroj: Getty Images Úklid záchodu
aktualizováno 16.06.2018, 00:00 | 16.06.2018, 00:00 | doma.cz

Úklid záchodu patří k nejméně oblíbeným domácím pracím.

Ve snaze rychle a efektivně umýt toaletní mísu nakupují spotřebitelé čisticí prostředky v různých formách. Spotřebitelský časopis dTest nezávisle otestoval celkem 18 tekutých prostředků na úklid klozetů a vedle konvenčních výrobků vyzkoušel i ty ekologické. Ne všechny fungují bez námahy. Drtivá většina přípravků nedokázala bez pomoci kartáče odstranit vodní kámen.

 

„Zaměřili jsme se na tekuté čističe v lahvích s typicky zahnutým hrdlem, které se aplikují pod horní okraj toaletní mísy. Musely se vypořádat se třemi obvyklými typy „záchodové“ špíny – vápenatými usazeninami alias vodním kamenem, rzí a močovinovými usazeninami,“ popisuje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest a dodává: „Sledovali jsme, jak si výrobky poradí s nánosy špíny jak při půlhodinovém volném působení, tak při simulaci použití kartáče.“

 

wc
(Foto: Profimedia)

 

Zajímavé bylo hodnocení čisticích schopností chemických přípravků ve srovnání s obyčejnou vodou. Cílem bylo zjistit, zda jde úklid s prostředky lépe než bez nich. Výsledky byly více než překvapivé.

 

Hodí se vědět:
 

• Buďte opatrní při používání čističů obsahujících chlornany. Pokud se totiž smísí s jinými kyselými přípravky, může se z nich po vzájemné reakci uvolňovat jedovatý chlor.
 

• Čtěte pozorně výstražné piktogramy a instrukce na obalech. Prostudujte doprovodné texty, aby bylo jasné, v čem tkví nebezpečí.
 

• Skladujte úklidovou chemii tak, aby se k ní nemohly dostat děti.
 

• Nečistoty odstraňujte kartáčem, nejlépe ihned, aby špína nezaschla.
 

• Používejte WC štětku s malým bočním kartáčkem, který dokáže vyčistit i záhyby pod okrajem toaletní mísy.
 

• Na nečistoty usazené pod vodou nechte WC prostředky působit ideálně přes noc, pak klozet vydrhněte kartáčem.


Prohraný boj s vodním kamenem

 

České domácnosti jsou často zásobené tvrdší vodou, proto se nezřídka potýkají i s vápenatou krustou vodního kamene na keramice. „Vodní kámen představoval pro většinu čističů velký problém. Bez lidského přičinění byla voda v odstraňování vodního kamene účinnější než 15 různých čističů. Pokud vás trápí vodní kámen, nezbývá než vyhrnout si rukávy a pustit se do boje s pomocí kartáče,“ vzkazuje Hana Hoffmannová.


ČTĚTE TAKÉ:

Kde se vzalo první WC a kolik času průměrný Čech protrůní?
Levně, rychle, přírodně: Jednoduchý způsob, jak vyčistit toaletu
Troufnete si použít toaletu před partnerem?

 

Vodovodní potrubí a železo rozpuštěné ve vodě způsobuje, že se v toaletní míse usazuje rez. Odstraňování rzi z keramického sanitárního zařízení dopadlo ve srovnání s vodním kamenem lépe. Alespoň v tom, že všechny prostředky byly účinnější než pouhá voda. Také v případě rzi se pozitivně projevilo, pokud se účinek přípravků doplnil fyzickým úsilím. Nejhorší schopnost bojovat se rzí ukázal Frosch WC Gel Citrus.

 

Třetí běžnou záchodovou nečistotou je moč z nedokonalého splachování. Pouhé nalití prostředku na nečistotu v mnoha případech nic nevyřešilo, i když výjimky se našly. Celkově nejméně účinným prostředkem byl K-Classic WC Reiniger Citrus z Kauflandu. Nedokázal odstranit usazeniny umělé moči a nejhoršího výsledku dosáhl i při odstraňování vodního kamene.

 

Chlapeček na WC
(Foto: Getty Images)

 

Šetrnost k životnímu prostředí u WC čističů málokdo očekává. Vstřícnost k přírodě se téměř vylučovala s dobrou účinností – nejúčinnější výrobky patřily z různých důvodů zároveň k nejdrsnějším. Typickou složkou těchto čističů je kyselina, například mravenčí. Ta má pomoci odstraňovat vodní kámen nebo stopy rzi. „Komu záleží na ochraně prostředí, musí přistoupit na kompromis – buď sleví z nároků na výsledek, nebo přiloží ruku k dílu a pomůže mechanickým čistěním,“ komentuje ekologičnost Hana Hoffmannová.

 

Přehled testovaných prostředků na nádobí najdete na webu www.dtest.cz/cistice-wc. Kompletní výsledky testu přineslo červnové vydání časopisu dTest.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře