Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Správná hmotnost u psů patří k důležitým ukazatelům jejich zdraví a celkové kondice. Váha je samozřejmě individuální podle věku, plemene a tělesné stavby. Ideální hmotnost a kvalitní výživa pak může psovi výrazně prodloužit život.

Jak poznat u psa správnou váhu?

Žena se psem
zdroj: Getty Images Žena se psem
aktualizováno 15.08.2019, 00:00 | 15.08.2019, 00:00 | doma.cz

Správná hmotnost u psů patří k důležitým ukazatelům jejich zdraví a celkové kondice. Váha je samozřejmě individuální podle věku, plemene a tělesné stavby. Ideální hmotnost a kvalitní výživa pak může psovi výrazně prodloužit život.

Zapomeňte na klasickou váhu, protože každý pes je jiný a kilogramy nejsou tolik směrodatné. Dobré je se řídit očima a hmatem. Důležité je pozorovat viditelnost žeber, obratlů a břicha. Samozřejmostí je sledovat i celkovou kondici a energii zvířete. U psa, který má zdravou váhu, nevidíme na první pohled žebra a obratle, pokrývá je totiž potřebná tuková tkáň. Pokud ale na psa sáhneme, tak žebra i obratle ihned nahmatáme. U správně živeného psa také jednoduše ucítíme páteřní obratle. Pes, který má ideální váhu, má pevný svalový tonus, pohybuje se čile a energicky. Linie břicha a hrudníku nesplývá, zdravý pes má viditelné tzv. přesýpací hodiny.

 

Obecně lze krmnou dávku u dospělého psa stanovit jako 100 g granulí denně na 10 kg váhy psa. Pokud ale vidíte, že pejsek přibírá, tak uberte krmnou dávku a se psem choďte více ven, aby měl fyzickou aktivitu. Chcete-li, aby váha psovi zůstala, tak mu zbytečně nedávejte pamlsky ani tučné maso a samozřejmě důležitý je pravidelný pohyb, alespoň 3 x za den dvacetiminutové vycházky.

 

I malá nadváha může spustit u psa nemoci

 

Obezita v různých formách patří k častým psím problémům (až 40 %). I menší nadváha může zvýšit riziko vzniku mnoha onemocnění (kardiovaskulární problémy, nemoci kloubů či diabetes). K nadváze velmi tíhnou buldočci, labradoři či retrívři. U psa, který trpí nadváhou, přes silnou tukovou tkáň nejdou žebra nahmatat a jeho břicho a hrudník splývají v jedno. Varovným příznakem je také to, že musíme najednou malinko povolit obojek. Zvíře se též špatně a pomalu pohybuje a déle spí.
 

 

K nadváze mají často sklon psi senioři. „Pokud máte doma pejska v letech a zdá se vám, že v poslední době rapidně přibral, a přitom jí pořád stejně, doporučuji snížit krmné dávky, zvýšit pohyb a pokud toto nezabere, tak kontrolu u veterinárního lékaře. Pes sice může nějaká kila nabrat, ale mohlo by se také jednat o zavodňování, kdy mohou dieta a pohyb spíše ublížit než pomoci,“ říká Martin Pučálka, odborník na výživu psů a koček.
 

Důležité je psa také nekrmit od stolu lidským jídlem a redukovat odměňování pamlsky. „Zkuste vyměnit granule pro dospělé psy za produkt s označením light. Spousta značek obsahuje light granule ve své produktové řadě, takže obvykle nebudete muset měnit recepturu nebo oblíbenou značku granulí. Pouze vašemu psovi dáte stejně kvalitní granule s nižším počtem kalorií,“ dodává Martin Pučálka.


ČTĚTE TAKÉ:

Nežebrej! Aneb jak odnaučit psa loudit, když jíte
Má váš pes hrubou a matnou srst? Pozor, víme, co děláte špatně
Vlákninu i vitamíny psi potřebuji, některé ovoce je ale může zabít

 

Příznaky podváhy


Psa ale může trápit i podváha a nemusí to znamenat, že ho někdo mučí hlady. Může se jednat o příznak závažného zdravotního problému, jako je diabetes či onemocnění střev. Jakmile vidíte první příznaky podváhy, je důležité ihned zajít ke svému veterináři a zjistit příčinu. „U psa, který je příliš hubený, jsou tak již z dálky jasně viditelná žebra, obratle a psi nemají žádný podkožní tuk. U podvyživených psů je také vidět jasná linie pasu a stažené břicho. Pokud se rozhodnete svého pejska vykrmovat, tak je důležité nedávat najednou velké porce krmiva, ale krmit méně a ve větších frekvencích,“ dodává Martin Pučálka.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře