Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Chcete mít na zahradě krásný a všemi obdivovaný trávník? Toho dosáhnete správnou péčí a také správným načasováním jednotlivých prací.

Jak probudit zahradu ze zimního spánku?

Zahradní trávník - 3
zdroj: oficiální zdroj Zahradní trávník - 3
aktualizováno 22.04.2018, 00:17 | 22.04.2018, 00:17 | doma.cz

Chcete mít na zahradě krásný a všemi obdivovaný trávník? Toho dosáhnete správnou péčí a také správným načasováním jednotlivých prací.

Není to žádná věda, stačí se jen držet několika dobrých rad a využít pár spolehlivých pomocníků. Co tedy potřebuje vaše zahrada po probuzení ze zimního spánku?

 

Nespěchejte, počkejte na jaro


S prvními pracemi na zahradě nespěchejte a počkejte, až teploty opravdu vystoupají výrazněji nad nulu, a půda tedy bude mít šanci rozmrznout. Kdybyste se snažili vše uspěchat, můžete pak zejména trávníku nenapravitelně uškodit. Základní rada tedy zní – nic neuspěchejte.Nejprve posekejte


První jarní sekání by mělo být důkladné a trávník by měl mít začátkem jara délku zhruba 3 cm. „Pokud jste váš trávník dostatečně zkrátili již na podzim, je to v pořádku. Pokud ne, pak jej posekejte zhruba na tuto délku hned s příchodem jara. Výhodou je, že na moderních sekačkách si můžete délku trávníku pohodlně a snadno nastavit,“ radí Petr Tichý, specialista technické podpory ze společnosti HECHT. V každém případě se pro kvalitní péči o trávník vyplatí zkontrolovat ještě před prvním použitím sekačky ostrost jejích nožů.

 

Zahradní trávník - 4
(Foto: oficiální zdroj)

 

Jak vybrat ideální sekačku?


Každá zahrada je trochu jiná a vyžaduje odlišnou péči. Při výběru sekačky pamatujte na to, jak velký trávník máte, zda je v rovině či kopci a kolik se na něm nachází překážek. Podle těchto kritérií pak vyberte vhodný přístroj. Plochy okolo 3500 m2 hravě zvládne robotická sekačka, na větší travnaté koberce uvítáte zahradní traktůrek.


V neposlední řadě je důležité také přemýšlet nad tím, v jakém stavu se váš trávník zrovna nachází. Ten zanedbaný či zimou zničený vyžaduje kromě kvalitního střihu též přihnojit a provzdušnit. Nakonec je vhodné zahradu vyživit specializovanými prostředky na hnojení trávníku. Pokud nechcete hned sahat po chemii, vsaďte na robotické sekačky. Ty zahradu vyživí ekologicky, jelikož posekaná stébla uvolní zpět do zatravněné plochy. Kromě přírodně pohnojené zahrady vám tak odpadnou starosti s vynášením a likvidací posekané trávy.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Bylinková spirála – nový fenomén českých zahrádkářů
Práce na zahrádce: 10 věcí, na které se právě vrhněte!
Děti a zahrada – vytvořte jim vlastní koutek!


I při výběru sekačky můžete jít s dobou. „Ideální kombinaci elektroniky, počítačové inteligence a mobilní techniky dnes představují robotické sekačky. Při jejich vývoji se kloubí kvalitní mechanické díly, elektronické součástky a umělá inteligence tak, aby stroj zvládal práci na nejrůznějších tvarech a sklonech zahrad,“ radí Aleš Chrobok, odborník na zahradní techniku Robomow.


Se sekačkou vybavenou pevnými noži a výkonným motorem upravíte trávník raz dva. Při výběru sekačky přihlédněte ke kvalitě žacích čepelí, kromě použitého materiálu také na celkovou šíři sečení. Čím větší si vyberete, tím větší travnatou plochu upraví, což ovlivní dobu, za kterou posekáte celou zahradu. U robotických sekaček se zaměřte i na schopnost upravovat více travnatých zón najednou a přejíždět mezi nimi. To oceníte hlavně v případě, že máte trávník rozdělený například květinovými záhony na několik ploch.


Vybíráme pro vás:

 

Zahradní trávník - 1
(Foto: oficiální zdroj)


* Elektrický provzdušňovač trávníků Hecht 1848 2in1 (2990 Kč). Váš trávník pohodlně zbaví přebytečných nánosů staré trávy, mechu a listí. Provzdušňovač je vybaven 20 ocelovými noži a válcem s ocelovými drátky a disponuje sběrným košem o kapacitě 55 l.


* Robotická sekačka Husqvarna Automower 430X (75990 Kč, výměnný bílý kryt 3950 Kč). Je vhodná pro větší plochy až do rozlohy 3200 m² a zvládne prudké svahy se sklonem až 45 %. Vybavena je navigací GPS pro efektivní sekání tvarově i jinak náročných travnatých ploch.


* Robotická sekačka Robomow RX20u (16990 Kč). Malá konstrukce robotu dodává na přesnosti, s níž upraví každou travní plochu do 250 m2 a zároveň ji i vyživí. Nože z nerezové oceli precizně zarovnají okraje, tichý, leč silný motor pomůže zdolat menší převýšení. Sekačka navíc pracuje naprosto samostatně. Stačí vyznačit sekanou plochu a robota zapnout.

 

Zahradní trávník - 2
(Foto: oficiální zdroj)

 

Trávník provzdušněte


Pokud chcete, aby byl váš trávník zdravý, pak potřebuje mít mimo jiné také dostatečný přísun vzduchu, vláhy a živin. V průběhu roku se na půdě vytváří neprostupná krusta ze zhutnělých zbytků tlejících rostlin. Tato bariéra pak znemožňuje půdě i trávníku přijímat kyslík, vláhu a živiny. Vertikutátor, neboli provzdušňovač, tuto krustu prořeže, uvolní a vyčeše mechy a některé plevele. Zároveň prořeže travní výhonky, následkem čehož bude trávník houstnout.


Náš tip: Nechce se vám investovat do dalšího přístroje? Na menší plochy trávníku můžete použít obyčejné železné hrábě. Provzdušněná půda je poté vhodným místem, kde mohou bez problému vyrůstat nová stébla trávy.

 

Zasejte novou trávu


Vyskytují-li se na trávníku holá místa, zasejte na nich travní směs. „Půdu nejprve lehce prohrábněte a smíchejte ji s pískem. Pak teprve proveďte výsev a půdu uválejte, nejlépe travním válcem. Poté tato místa vydatně zalijte.,“ doporučuje Petr Tichý. Pamatujte ale, že na první setí by měla teplota půdy dosahovat alespoň 8 °C.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře