Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Stejně jako neexistuje univerzální recept na ideální vztah, nenajdeme ani obecně platné ideální řešení financí v partnerství a manželství. Zaměřili jsme na několik prověřených tipů, jak nejlépe zvládat společné hospodaření s penězi.

Jak řešit společné finance bez hádek a zbytečných vydání?

Nové bydlení
zdroj: oficiální zdroj Nové bydlení
aktualizováno 26.10.2018, 00:00 | 26.10.2018, 00:00 | doma.cz

Stejně jako neexistuje univerzální recept na ideální vztah, nenajdeme ani obecně platné ideální řešení financí v partnerství a manželství. Zaměřili jsme na několik prověřených tipů, jak nejlépe zvládat společné hospodaření s penězi.

Pokud mají partneři společné výdaje za společné bydlení, nákupy nebo třeba cestování, měli by se vždy jasně dohodnout, jak si výdaje budou dělit. Ne každý v páru má stejné příjmy a požadavky na životní styl, a s tím spojené náklady. Některým párům může vyhovovat rozdělit výdaje rovným dílem. Dvojici s výrazně rozdílnými příjmy bude zřejmě vyhovovat jiné nastavení domácích financí. Základní radou pro nakládání s penězi v partnerství je: o společných financích komunikujte otevřeně a jasně, ušetříte si spoustu nejasností a problémů.

 

Společnému účtu se nebraňte, leccos usnadní


Každý z partnerů do vztahu většinou přichází se svým soukromým účtem. Společné výdaje se však nejlépe spravují na jednom účtu, který používají oba partneři. Tím se v páru neztratí základní přehled o aktuálním stavu rodinných financí a snáze se dají dlouhodobě plánovat větší výdaje.


„Většina bank nabízí účty, které jsou zdarma. Vždy však od své banky chtějte ještě něco navíc. U rodinných financí se dvojnásobně vyplatí sledovat, jestli je používání účtu spojeno s různými výhodami – např. výhodnější úrok na spořicím účtu nebo levnější úroky při čerpání kontokorentu, pokud potřebujete okamžitou finanční rezervu,“ upozorňuje Gabriela Brůhová ze Sberbank. Důležité je také brát v potaz, že každá banka má sdílení přístupu více osob k jednomu účtu nastaveno jinak.
 

Každý by měl přesně vědět, do jaké míry mu účet říká „pane“. V situaci, kdy je jeden z partnerů např. dlouhodobě nemocný a nemá přístup k účtu, je pro druhého partnera velmi nepříjemné, pokud zjistí, že má omezená práva k účtu, na kterém jsou všechny finance.

 

Podpis smlouvy
(Foto: oficiální zdroj)


Více účtů znamená větší soukromí


I v páru má každý nárok na soukromí. Výpis z účtu prozradí každý detail našeho života. Ani v páru nemusíme odhalovat všechno, proto své opodstatnění mají i účty soukromé. Pokud jeden z páru rád utrácí, zatímco druhý raději šetří na své koníčky, je často vhodnější ponechat si i soukromé účty. Dnešní možnost pořízení běžného účtu naprosto bez poplatků přináší volnost mít klidně několik účtů. Ty v takovém případě vyjdou lépe, než několik účtů placených, na poplatcích za rok to může dělat i několik zbytečně vyhozených tisíc korun.

 

Staré půjčky do rodiny nepatří


Vyčerpaný kontokorent, aktivní kreditní karta, různé druhy splátkových karet, staré spotřebitelské půjčky. I s tím často oba partneři přichází do manželství. Všechny tyto půjčky členů blízké rodiny se dají sloučit do jedné výhodnější a mnohem levnější. Slučování nebo nahrazení stávající půjčky novou půjčkou se stalo poslední dobou velkým hitem mnoha bank a lákají zpravidla na mnohem výhodnější podmínky. Ročně se tak dá ušetřit významná částka.

 

Společné bydlení
(Foto: oficiální zdroj)


Společná hypotéka není časovaná bomba


Společný domov většina párů považuje za základ partnerského života. Investice do nemovitosti zároveň představuje závazek na několik desítek let, kdy může dojít k nečekaným událostem. Není třeba se obávat, většina situací se dá vyřešit. Např. v případě rozchodu existuje několik variant řešení, z nichž si lze vybrat tu nejlépe vyhovující.


„Po rozchodu si společnou hypotéku můžete buď ponechat, splácet dál společně, nemovitost pronajímat a o zisk se dělit. Nebo si jeden z bývalého páru hypotéku a nemovitost ponechá a druhého vyplatí, třetí možností je prodej nemovitosti a následné splacení hypotéky z výnosu prodeje,“ stručně shrnuje obvyklé možnosti Vojtěch Batěk ze Sberbank.


V případě, že si nemovitost a hypotéku rozhodně ponechat jeden z partnerů, nepřevede se na něj automaticky. „Počítejte tím, že bude muset bance prokazovat výši svého příjmu a banka bude jeho žádost schvalovat a posuzovat stejně jako novou hypotéku,“ vysvětluje Jan Lener, ředitel komunikace Broker Consulting.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Dovolená k nezaplacení? 7 triků, jak na ní ušetřit a nezruinovat rodinný rozpočet
Zkroťte vánoční rozpočet: 8 rad, které vám nevytáhnou peníze z kapsy
4 způsoby, jak se nehádat kvůli penězům


Předmanželská smlouva chrání


Předmanželská smlouva je praktická záležitost, která k manželství může patřit stejně jako podpisy při svatbě. Předmanželskou smlouvu lze sestavit tak, že veškerý majetek, který si za své peníze pořídil nebo pořídí jeden z partnerů, je pouze jeho vlastnictvím a nespadá do společného jmění manželů. O smlouvě většinou uvažují ti, kteří do manželství vstupují s výrazně větším majetkem a také v budoucnosti očekávají výrazně vyšší příjmy, o které se v případě rozvodu nechtějí dělit s partnerem.


Platí to ale i naopak. Do společného jmění manželů totiž patří i dluhy. Často bývá po rozvodu šokem, že dluhy musí splácet oba bývalí partneři i po rozvodu. Pokud má jeden partner dluhy a v budoucnosti plánuje přijmout další závazky, může druhého partnera před těmito dluhy ochránit právě předmanželská smlouva.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

donlabuznik 07:38 17.12.2018
My jsme si teď s partnerem půjčovali na novou televizi. Dohodli jsme se tedy, že splátky budeme platit na půl. Vybrali jsme si tak půjčku přes https://www.bezvamoney.cz/ a od té doby platí jednu splátku přítel a druhou já. A takhle nastřídačku budeme pokračovat, dokud vše nesplatíme.
Samuel 22:26 15.11.2018
Já také bez problémů. S manželky jsme si vzali půjčku od Ammado na https://www.ammado.eu
Renča67 10:12 29.10.2018
Já nevím, jak jinde, ale já u své banky (Equa bank) nemusela nic navíc chtít a stejnak jsem dostala...