Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ať už máte doma krásnou dřevěnou podlahu anebo lacinější laminátovou imitaci, případně nestárnoucí klasiku koberce, všechny povrchy mají jednu věc společnou – je potřeba o nich přemýšlet jako o dlouhodobé investici. A aby měla vaše investice co ne...

Jak se starat o jednotlivé druhy podlah? Laminát nesnese vosk a parkety vodu

Úklid
zdroj: Getty Images Úklid
aktualizováno 20.07.2019, 00:00 | 20.07.2019, 00:00 | doma.cz

Ať už máte doma krásnou dřevěnou podlahu anebo lacinější laminátovou imitaci, případně nestárnoucí klasiku koberce, všechny povrchy mají jednu věc společnou – je potřeba o nich přemýšlet jako o dlouhodobé investici. A aby měla vaše investice co nejlepší návratnost, musíte se o podlahy a koberce náležitě starat a vytěžit z nich maximální životnost.

Různé typy podlah si přitom vyžadují jinou údržbu. Podívejte se proto spolu s námi, jak se starat o jednotlivé druhy.

 

Laminát


Jde o jednu z nejpopulárnějších podlahových krytin, která zlidověla pod názvem plovoucí podlaha. Není to ani plast ani dřevo, ale hybrid. Údržba je poměrně jednoduchá. Podlahu udržíte čistou pravidelným zametáním a vytíráním mopem. Při používání mopu je přitom ideální vytírat podlahu ve směru laminátu, aby voda nevnikla mezi spáry. Pozor je třeba dávat i na vylitou vodu, která se může dostat do trhlin laminátu, následně do jádrové desky a podlahu pokroutit. Nejjednodušším řešením je používat hadříky z mikrovlákna (například Vileda Actifibre). Důmyslná struktura mikrovlákna totiž uvolňuje nečistoty namokro i na sucho, a to i bez použití chemických prostředků.


POZOR! Máte-li laminátovou podlahu v kuchyni anebo jinde, kde dochází ke kontaktu s vodou a vlhkostí, doporučujeme spáry naimpregnovat ochrannou vrstvou. V žádném případě ale nepoužívejte vosky či lesky, které by později znemožnily odstraňování vzniklých skvrn.


Dřevěné podlahy a parkety


Dřevěné podlahy jsou mimořádně oblíbené v rodinných domech, ale dnes už nejsou ničím výjimečným ani v bytovce. Atraktivitu jim dodává především příjemný přírodní materiál a fakt, že při správné údržbě může dřevěná podlaha sloužit celý život. Základem je jemný smeták a poctivě vyždímaný mop. Protože zatímco laminátové podlahy vodu v lásce nemají, ty dřevěné ji doslova nesnášejí. Ideálním řešením je používat mop se samoždímacími koši (například Vileda Ultramax či Ultramat), které jednoduchým sešlápnutím pedálu na kýblu vyždímají mop do poslední kapky. Dřevěným podlahám či parketám nedělá dobře ani přímé teplo a sluneční záření. V létě je proto chraňte zatáhnutými závěsy či žaluziemi.


POZOR! Aby dřevo nevysychalo, podlahu je potřeba čas od času navoskovat nebo naolejovat. Pro dřevěnou podlahu to znamená značné prodloužení životnosti, chce to však jistou dávku odbornosti. Pokud si nejste jistí, doporučujeme nechat si podlahu navoskovat či vyleštit od profesionála.

 

Úklid
(Foto: Vileda)


PVC a vinylové podlahy


PVC a vinylové podlahy jsou v podstatě to samé. Vinylová podlaha je totiž vyrobená z PVC, avšak na rozdíl od PVC není balená v rolích, ale v jednotlivých kusech, jako například plovoucí podlaha. Zatímco na laminátových podlahách není hned vidět, že nejde o dřevo, na PVC je to zřejmé už na první pohled. Výhodou však je, že když se na PVC vylije voda a zůstane tam třeba i celý den, podlaze to neublíží. Při stírání mopem proto nemusíte úzkostlivě dohlížet na vlhkost či případné kaluže vody. Čištění nasucho realizujte denně – vysavačem anebo měkkým smetákem – a jednou do týdne setřete podlahu pomocí mopu a s neutrálním čistícím prostředkem.


POZOR! Rozhodně nepoužívejte prostředky určené k umývání nádobí nebo agresivní či abrazivní čističe. Mohou totiž zničit ochrannou polyuretanovou vrstvu i samotné PVC. Čištění namokro realizujte přidáním neutrálního přípravku určeného speciálně pro PVC podlahy.

 

Koberce


Oblíbený koberec sice v posledních letech převálcovaly tvrdé podlahy, ale i tak se najde mnoho lidí, kteří šarmu koberců podléhají dodnes. Není se čemu divit. Měkkost, teplo a také nekonečný výběr dělají z koberců nesmrtelnou podlahovou krytinu. Nadšení může pominout, když dojde na údržbu. Koberce je potřeba minimálně jednou za týden pořádně vysát. Vyplatí se přitom investovat do speciálních vysavačů s rotačním kartáčem (např. Dyson Cinetic Big Ball Absolute 2), který odstraní nečistoty z hloubky vlákna. Čištění nasucho můžete provádět i s pomocí speciálního prášku na koberce (např. Vanish Clean&Fresh), který na něho jednoduše nasypete, necháte působit a vysajete. Nedoporučuje se však na modely s dlouhým chlupem, protože částečky prášku mohou zůstat v koberci. Na dlouhý vlas fungují nejlépe rozprašovací extrakty (např. Savo Pet Odstraňovač skvrn na koberce), které i neutralizují pachy. Minimálně jednou ročně se doporučuje profesionální hloubkové čištění, které odstraní nečistoty i bakterie a dodá koberci nový svěží nádech. Profesionální čištění koberců je o to naléhavější, trpíte-li alergiemi.


POZOR! Největším strašákem koberců jsou odolné skvrny. Na jejich odstranění nikdy nepoužívejte čistící prostředky s bělidlem! Většinou postačí jemné vytírání nečistot z vláken malým množstvím saponátu zředěného s vodou. Dobrým tipem je vyzkoušet čistící prostředek nejdříve na málo viditelném místě a ověřit si, že koberec nepoškodí.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Koberce pro alergiky – ano či ne?
Epoxidové podlahy. Nový trend nebo kýč?
Podlaha je investice, neprohlupte při výběru: Kterou do koupelny, kuchyně i pokojíku?


Dlaždice


Dlaždice nacházejí uplatnění především v exteriérech, ale setkáme se s nimi i uvnitř; nejčastěji za vchodovými dveřmi či v koupelně, kde by bylo umístění laminátu či dřevěných parket – pochopitelně – nemoudré. Asi nikoho nepřekvapí, že dlažbu je třeba nejprve pořádně zamést. Následuje teplá voda se saponátem na keramické povrchy. V žádném případě nepoužívejte agresivní čistící prostředky. V případě terakoty se vyhněte i prostředkům obsahujícím alkohol a amoniak. Absolutně dokonale fungují například parní mopy (např. Vileda Steam mop nebo Silvercrest SDM 1500 C2), které si hravě poradí i se spárami mezi dlaždicemi, a to i bez chemických prostředků. Nová metoda úklidu horkou párou přitom zabíjí až 99,9 % bakterií.


POZOR! Při čištění vodního kamene – například dlaždic v koupelně – se vyhýbejte abrazivním čističům. S vodním kamenem si hravě poradí octová voda. Povrch dlažby se stopami vodního kamene stačí jednoduše potřít octem, nechat chvilku působit a opláchnout.

 

Úklid
(Foto: Vileda)

 

A na závěr nezapomeňte, že s každou korunou, kterou do údržby podlahy či koberce investujete, můžete ušetřit několikanásobně vyšší sumy za opravy, případně – v tom horším případě – za komplet novou podlahu.

 

Podlahy bez smítka


Mezi nejpopulárnější pomocníky se v rámci domácího úklidu řadí robotické vysavače. Nečistoty zvládnou vysát z téměř jakéhokoliv povrchu a díky svým malým rozměrům se dostanou i na špatně přístupná místa. Stroje lze často navíc ovládat prostřednictvím mobilní aplikace, a tak lze úklid spustit třeba z práce nebo dovolené. Čím dál větší popularitě se dnes těší také robotické mopy, specialisté na suchý a mokrý úklid. Podlahy zametou, vytřou, naleští a ze země vysají nečistoty i přebytečnou vodu.

 

Pomocníci na úklid
(Foto: Archiv firem)

 

* Akumulátorový vysavač Dyson Cyclone V10 (16499 Kč). Zapomeňte na to, že akumulátorové vysavače jsou dobré tak akorát pro vyluxování pár drobků v kuchyni. Dyson Cyclone V10 představuje vysavač s nejvyšším sacím výkonem. Vysavač má ergonomickou konstrukci, je lehký a uspořádání stroje umožňuje lineární proudění vzduchu, a ještě jednodušší vyprazdňování odpadní nádoby. Díky vylepšené filtraci zachytí vysavač 99.97 % alergenů menších než 0,3 mikronů. Disponuje dvěma nástavci na koberce a tvrdé podlahy se samostatným elektromotorovým pohonem, poradí si se zvířecími chlupy i hluboko usazenými nečistotami. Pomocí jediného úkonu jej přeměníte na ruční vysavač, takže se stává neocenitelným a flexibilním pomocníkem nejen do domu, ale i do auta.


* Parní mop Black-Decker FSM1615-QS (1972 Kč, prodává Datart). Čištěný povrch účinně napařuje a následně špínu jednoduše rozpouští. Kromě vody můžete do přístroje nalít také čisticí prostředek, který čištění jedině usnadní. Jednoduchému ovládání a tomu, že se s mopem dostanete kamkoliv, napomáhá otočná hlava mopu a dlouhý 6metrový přívodní kabel. Mop si hravě poradí s vyčištěním všech typů tvrdých podlah, dřevěných i keramických povrchů.

 

* Robotický vysavač a mop ETA Fido 1512 90000 (5999 Kč). Vysaje koberce i tvrdé podlahy, které navíc dokáže i setřít. Díky výkonnému Li-Ion akumulátoru 14,4 V vydrží uklízet až 120 minut a vybrat si můžete i ze tří režimů úklidu – automatického, pro menší místnosti nebo podél stěn. Boční kartáče zajistí dokonalý úklid v rozích, HEPA filtr si poradí i s těmi nejmenšími částicemi a robot dokonce přejede i přechodové lišty až do výše 1,5 cm.

 

* Robotický vysavač iRobot Roomba 966 (17999 Kč, prodává datart.cz). Díky řadě senzorů a kamer rozpozná každou překážku a sám se jí vyhne, uklidí i pod nábytkem a nehrozí mu ani pád ze schodů. Dokáže vysávat až 75 minut (185 m2). Můžete využít i speciální virtuální zeď, která robotovi zabrání v přístupu k vybrané části domácnosti. Postará se jak o koberce, tak o tvrdé podlahy, a to díky vysokému sacímu výkonu.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře