Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Zařizování dětského pokoje neznamená jen výběr vhodné barvy na zeď, hezkého nábytku a doplňků, které perfektně ladí. Pozornost bychom měli věnovat také prevenci možných úrazů a nebezpečných situací, k nimž může nejen v pokojíčku dojít.

Jak správně zabezpečit dětský pokoj?

Dětský svět
zdroj: Getty Images Dětský svět
aktualizováno 01.03.2019, 00:00 | 01.03.2019, 00:00 | doma.cz

Zařizování dětského pokoje neznamená jen výběr vhodné barvy na zeď, hezkého nábytku a doplňků, které perfektně ladí. Pozornost bychom měli věnovat také prevenci možných úrazů a nebezpečných situací, k nimž může nejen v pokojíčku dojít.

Většina rodičů dobře zná nejrůznější protiskluzové prvky, dveřní zarážky či záslepky do elektrických zásuvek. Jsou však i další způsoby, jak udělat dětský pokoj bezpečným a sobě ušetřit starosti.

 

Nebezpečná okna


Okna jsou v dětských pokojích jedním z prvků, na které se při zabezpečování často zapomíná. Malé děti přitom dokážou vyšplhat na okenní parapet rychlostí blesku. Nenechte se ukolébat tím, že je okno vysoko. Stačí přistrčit židli nebo krabici a cesta za výhledem na ptáčky, auta nebo lidi na ulici je volná. Nikdy proto ani na okamžik nenechávejte malé děti u otevřeného okna bez dozoru. Zvažte zakoupení uzamykatelných kliček na okenice a pokud máte v pokoji střešní okna, vybavte je uzamykatelnou rozpěrou (seženete např. na eshop.tokoz.cz). Ty zabrání nežádoucímu otevření a zároveň vám dovolí bezstarostné větrání v dětském pokoji.

 

Nebezpečí
(Foto: Getty Images)

 

Pryč s klíči ve dveřích


Mnoho rodičů už se ocitlo v situaci, kdy se akční potomek v pokoji zamkne a oni pak netuší, co se uvnitř děje. Nejdůležitějším krokem je v tomto případě samozřejmě prevence a odstranění klíčů ze všech vnitřních dveří v domě. Řešením může být také zámek s pojistkou, který se využívá například u koupelen a jde otevřít bez problémů i zvenčí. Může se ovšem stát, že se dítě zamkne v bytě nebo v domě klíči ve vchodových dveřích a neví, jak odemknout. V takovém případě sáhněte po speciální vložce s prostupovou spojkou (k dostání na fab-shop.cz). Ta umožňuje odemknutí dveří bez ohledu na to, jestli je v nich z druhé strany klíč, nebo ne. Ušetří vám jednak nervy, jednak peníze za zámečníka.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Efektivní způsob jak děti motivovat k udržování pořádku v pokojíčku a pomáhání v domácnosti
DESET RAD, jak zařídit pokojíček školáka

 

Ukotvěte nábytek


Ve chvíli, kdy začne malé dítě objevovat svět okolo sebe, nastává vhodný čas k uchycení nábytku do zdi. Děti rády používají nábytek jako oporu i schůdky, po kterých mohou vylézt výš. I když se mohou skříně zdát stabilní, tak stačí vysunout těžké šuplíky, opřít se o ně a skříň se převrhne. Kování určené k ukotvení nábytku stojí řádově desetikoruny (seženete ho běžně i např. v OBI) a někteří výrobci ho dodávají přímo s nábytkem (např. Ikea). Za pár děr ve zdi bezpečí vašich dětí opravdu stojí.

 

Důvěřujte svým dětem


Zapojte děti do zabezpečení domácnosti tak, aby co nejdříve pochopily, proč je důležité zamykat a že si musí na své věci dávat pozor. Nebojte se jim svěřit například klíč od nářaďové bedny nebo od skříňky s rodinnými věci. Starší děti si rády uzamknou své tajnosti a poklady do truhličky s visacím zámkem. Lépe se pak naučí i zamykání skříněk ve škole nebo sportovištích.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Magda 07:48 14.09.2019
Nám dělal dětský pokoj http://www.pwinterier.cz/ . Přiznám se, že jsem neměla čas a ani chuť se tím zabývat. Do poslední chvíle jsem chodila do práce a když se dcera narodila, tak už jsem chtěla mít pokojíček hotový, abych do něj mohla dávat její věci,