Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Se začátkem topné sezóny se v mnohých bytech či domech začnou objevovat problémy s rosením oken nebo dokonce s plísněmi v rozích místnosti. Za viníka jsou často označována nová okna, která mnohem lépe těsní než ta předchozí, a tedy podle některých...

Jak v zimě správně větrat? Vyhněte se plísni i rosení oken

Zima
zdroj: Thinkstockphotos Zima
aktualizováno 28.11.2017, 17:01 | 28.11.2017, 17:01 | doma.cz

Se začátkem topné sezóny se v mnohých bytech či domech začnou objevovat problémy s rosením oken nebo dokonce s plísněmi v rozích místnosti. Za viníka jsou často označována nová okna, která mnohem lépe těsní než ta předchozí, a tedy podle některých „nedýchají“. Příčinou je ale zvýšená vlhkost v domě, která nemá kudy odcházet. Rozhodně ne okna, ať už jsou zhotovena ze dřeva či plastu.

Problémy s vlhkostí se projeví většinou v zimě a je omyl myslet si, že za plíseň nebo rosení mohou nová okna. Ta v interiéru kromě více tepla udrží samozřejmě i vlhkost, která dříve mohla unikat starými netěsnícími okny. V případě, že máte okna již několik let a problém s plísní a rosením se objevuje pouze v zimě, příčina problému je stejná. Pokud se totiž snažíte v zimě šetřit teplo a málo větráte, přebytečná vlhkost zůstává uvnitř a na nejchladnějších místech interiéru – většinou na nezateplených stěnách nebo okenních tabulích – začne kondenzovat. Proto je již při zařizování pokojů dobré myslet na to, aby závěsy nebo záclony nezakrývaly topení a nebránily účinnému proudění teplého vzduchu. Problémem může být i nábytek postavený příliš blízko nezateplených obvodových stěn.

 

Správné větrání

 

Nejlevnějším a účinným způsobem, jak se zbavit přebytečné vlhkosti, je pomocí větrání. Snížíte tak nejenom vlhkost, ale i množství oxidu uhličitého v místnosti. Moderní okna mají možnost otevírání na ventilaci nebo na tzv. mikroventilaci. Pokud jste v létě zvyklí na tento způsob větrání, v zimě na něj raději zapomeňte. Větráním na ventilaci v zimě se doba pro výměnu vzduchu prodlouží, dochází tak ke zbytečným ztrátám drahocenného tepla a prochlazení stěn. Optimální z hlediska úspory tepla je v zimě intenzivní nárazová výměna vzduchu několikrát denně – tedy nechat okno pár minut otevřené dokořán.


Problematický je také zvyk větrat po místnostech, zatímco odborníky doporučovaný způsob je plošné vyvětrání celého domu, bytu či patra najednou. „Vzduch se následně velmi rychle ohřeje od teplých konstrukcí domu, takže se nemusíme bát, že nám bude zima,“ upozorňuje Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.

 


Výskyt plísní však nemusí být jediným hrozícím rizikem nevětraných místností. U domácností, které z úsporných důvodů typicky v topné sezóně méně větrají, se může projevit celá řada zdravotních potíží. „Nevětrané a znečištěné domácí prostředí může vyvolávat přechodné potíže jako bolest hlavy, dráždění či pálení očí, až po víceméně přetrvávající problémy, které mohou vyústit v alergické reakce či chronická onemocnění dýchacích cest,“ varuje Zemene.

 

Jiná řešení

 

Není na škodu pořídit si vlhkoměr a věnovat pozornost teplotě i vlhkosti v bytě. Stačí mít na paměti, že při teplotě kolem 21oC by neměla relativní vlhkost v bytě překročit 50 %. Pokud se objeví například vlhký proužek kondenzátu v dolní části oken, je dobré ho setřít. Plíseň lze odstranit přípravky běžně dostupnými v drogerii nebo použít nátěr, který její výskyt omezuje. Jsou to ale pouze krátkodobá řešení a zásadní je omezit příčinu jejich vzniku. Při nedodržování zásad správného větrání se budou tyto problémy vyskytovat pořád.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Ředkvičky vyženou plíseň z těla
Jak zatočit s plísní a mastnými fleky na zdech?
REVOLUČNÍ VÝZKUM: Některé potraviny je možné jíst, i když mají plíseň! Které to jsou?


Moderní technická řešení

 

V moderních novostavbách se problém s přebytečnou vlhkostí řeší pomocí rekuperačních systémů, které odvedou z místností vlhkost, ale teplo vrátí zpět. „Tato velmi efektivní metoda větrání, kdy je čerstvý chladný vzduch předehříván teplým vzduchem odpadním, je v našich končinách stále nedoceněná. Podle našich dat ji sice zná 29 % Čechů, ovšem reálné využití nachází jen v každé padesáté domácnosti,“ vysvětluje Zemene. Systém rekuperace tepla pracuje na principu využití tepla ze vzduchu odpadního, který nejen průběžně obměňuje vzduchem čerstvým, ale také ho ohřívá a snižuje jeho vlhkost. Kromě eliminace vzniku plísní tak pomůže i k výrazným úsporám energie.


Pomoci mohou také přívodní větrací štěrbiny, které jsou integrované přímo v oknech. Je to jednoduché řešení za přijatelnou cenu. „Okenní větrací štěrbiny umožňují buď manuální nastavení průtoku vzduchu, nebo zajistí výměnu vzduchu automaticky podle vlhkosti uvnitř místnosti,“ říká Ing. Korbelář z Othermu. „Větrací štěrbiny reagující na vlhkost nepotřebují zdroj energie, protože pracují na principu prodlužování polyamidového pásku reagujícího na vlhkost,“ dodává.

 


Nepodceňujte ani technické parametry oken

 

Pokud se na nákup nebo výměnu oken teprve chystáte, měli byste vědět, že i vhodné technické parametry oken mohou účinně omezovat zmiňované rosení. Důležitým parametrem je kupříkladu teplý meziskelní rámeček a hloubka uložení zasklení v profilu. Nerezové rámečky běžné v minulosti jsou často příčinou vzniku vlhkého proužku v dolní části skel, a to zejména v zimě po ránu. V neposlední řadě byste měli myslet na to, že i to nejlepší okno můžete nenávratně zničit špatnou montáží. Nejde zdaleka jen o správné vodorovné osazení oken a jejich ukotvení. Podstaté je ošetření připojovací spáry. „Nestačí jen její vyplnění montážní pěnou, je třeba použít speciální exteriérové a interiérové fólie či pásky, které zabrání prostupu vlhkosti připojovací spárou. Chrání tak izolační pěnu před degradací vlivem vlhkosti a UV záření a dlouhodobě zachovávají výborné tepelně izolační vlastnosti připojovací spáry,“ dodává Ing. Kašpar, ředitel montáží Vekra.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře