Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Současné horké a suché počasí trápí mimo jiné i zahrádkáře. Uvadající kytky a žloutnoucí trávník volá po dešti a ochlazení snad ještě více než my.

Jak zachránit zahradu před horkem? Známe triky botanických zahrad

Zahradnice
zdroj: Getty Images Zahradnice
aktualizováno 09.08.2018, 16:27 | 09.08.2018, 16:27 | doma.cz

Současné horké a suché počasí trápí mimo jiné i zahrádkáře. Uvadající kytky a žloutnoucí trávník volá po dešti a ochlazení snad ještě více než my.

Tropy se nevyhnuly ani botanickým zahradám, pro které takové dlouhodobé horko může být likvidační. Proto s horoucím počasím bojují a zkouší nejrůznější triky, které mohou být inspirací i pro vás.

 

Zalévat, ale ne bez rozmyslu

 

V současných vysokých teplotách, které v posledních dnech panují nejen na území České republiky, je nezbytné především dostatečné zalévání. „Jedinou obranou je pravidelná zálivka, a to buď večer nebo v ranních hodinách,“ uvádí Tomáš Vencálek, kurátor dřevin mírného pásma v Botanické zahradě hl. m. Prahy. Pokud to není nezbytně nutné, není dobré zalévat během vysokých poledních teplot. Kapky vody mohou na listech působit doslova jako lupa.

 

Dle možností je vždycky lepší provést jednorázovou důkladnou zálivku (třeba 10-15 l/m2) a opakovat ji dle počasí po 4-5 dnech, než „kropit“ výsadby okrasných rostlin či zeleniny každý večer trochou vody.

 

Se zálivkou pamatujte také na dřeviny, které vyžadují více půdní vlhkosti. Dopřejte vláhu i menším ovocným stromům, dřevinám čerstvě zasazeným a mladým výsadbám.

 

Botanická zahrada
(Foto: oficiální zdroj)

 

Nezapomeňte na skleníky

 

Majitelé skleníků by si měli kontrolovat jak vysoká je uvnitř teplota. Za horkého slunečního dne se může rtuť na teploměru vyšplhat až k extrémním hodnotám, které rostlinám mohou uškodit. Důležité je vhodné stínění, dobrá ventilace a větrání.


ČTĚTE TAKÉ:

Bylinková spirála – nový fenomén českých zahrádkářů
Rozsviťte vaši zahradu do letních nocí!
Děti a zahrada – vytvořte jim vlastní koutek!

 

Jste bez vody?

 

Jenže s vodou se leckde doporučuje šetřit, případně můžete mít vodních zdrojů ve studni poskrovnu. „Osvědčilo se nám také stínění,“ radí další trik odborník. „I pod klasickou zahradní stínovkou je teplota o něco nižší než v okolí, a pomáhá tak ochránit například menší dřeviny,“ vysvětluje.

 

Pořiďte odolné stromy


Pokud zahradu teprve budujete a uvažujete, jaké stromy do ní pořídit, aby vám v budoucnu zajistili příjemný stín, vybírejte obezřetně. „Jsou druhy, které tyto extrémy zvládají velmi špatně. Stačí se podívat do lesních lemů s porosty lípy srdčité, která suchými listy upoutá už na dálku. V podrostu to navíc šustí spadaným listím jako na podzim. Zatím nejlépe horku a suchu odolávají duby, některé druhy javorů, habry, nebo i lípa velkolistá,“ dodává Tomáš Vencálek.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře