Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ušetřit je možné i bez vynaložení většího úsilí.

Jak zkrotit domácí rozpočet? 4 věci, které musíte změnit

Smutek
zdroj: Thinkstockphotos Smutek
aktualizováno 29.05.2018, 00:00 | 29.05.2018, 00:00 | doma.cz

Ušetřit je možné i bez vynaložení většího úsilí.

Chcete ušetřit? Nemusíte měnit sebe, stačí změnit:


Banku, dodavatele energií nebo telefonního operátora

 

Víte, kolik platíte za nejrůznější poplatky, tarify a služby? Bez elektřiny, telefonu a platební karty se dnes už asi obejde málokdo, ale nezaškodí si jednou za čas projít účty a zjistit si ceny za stejné služby u konkurence. Můžete tak ušetřit i několik tisíc ročně. „Právě vysoké poplatky za používání učtu a platebních karet jsou pro dvě třetiny lidi, kteří uvažují o změně banky, důvodem k tomu, aby si našli novou banku,“ říká Tomáš Motl, který vede oddělení výzkumu trhu v Air Bank.

 

Jestli změnu odkládáte, protože vás děsí představa, kolik času takové zařizování zabere, máme pro vás dobrou zprávu. Od března platí nový zákon, který bankám ukládá za povinnost umožnit klientům změnu banky, a to jedinou návštěvou na pobočce nové banky. A navíc tam za vás mohou přenastavit i trvalé příkazy a inkasa.


Tip! Mějte přehled o svých penězích


Placení kartou je snadné a pohodlné. Občas ale začneme ztrácet přehled o tom, kolik jsme už zaplatili, a utrácíme víc, než si můžeme a chceme dovolit. „Existuje velmi jednoduché řešení, jak mít neustále přehled o stavu svého konta. Stačí si od banky nechat zasílat informace o zůstatku na účtu, třeba ve formě upozornění v mobilní aplikaci, které je navíc často zdarma,“ doplňuje Roman Kejklíček, specialista mobilního bankovnictví.

 


Žárovky a další žrouty elektřiny

 

90 % elektrické energie přemění klasická žárovka nikoliv na světlo, ale na teplo. To už je přece dobrý důvod, proč ji vyměnit za úspornější zářivku. „LED žárovky snižují spotřebu elektrické energie až o 85 procent oproti těm klasickým. Zároveň u nich můžete počítat s mnohaletou životností a návratnost jejich investice se pohybuje již kolem pěti měsíců,“ říká Libor Holub, obchodní ředitel Bohemia Energy. Zároveň doporučujeme nahradit klasické žárovky těmi úspornými nejdříve tam, kde svítíme nejdéle.

 


Žrouty elektřiny jsou ale také přístroje v režimu stand-by, tedy nejčastěji televize vypnutá dálkovým ovládáním nebo „uspaný“ počítač. Proto když večer skončí váš oblíbený televizní pořad, nezapomeňte cestou do postele televizi vypnout úplně.

 

Jestli naopak patříte k těm lidem, kteří ve snaze neplýtvat elektřinou vytahují ze sítě nabíječku na telefon, tak to máte zbytečné obavy. Podle nejrůznějších měření vytažením nabíječky ze zásuvky totiž nic neušetříte. Přesto se ale v tomto zvyku vyplatí pokračovat, prodloužíte tím životnost samotné nabíječky.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Hádáte se doma kvůli penězům? 5 důležitých tipů, které vám zachrání manželství
Zbytky jídel nemusí vždy skončit v koši. TOP 7 tipů, jak s nimi naložit
Trápí vás dluhy, nevyjdete s penězi? Víme, jak z toho!


Cestu do práce


Jezdíte do práce každý den autem? Ze dne na den svůj vůz za autobus, nebo dokonce jízdní kolo asi nevyměníte, ale o náklady na benzín se můžete podělit. Třeba s kolegou, který jezdí stejnou cestou. Nebo využijte nabídky na spolujízdu, na internetu jich naleznete spoustu, ať už jako řidič, nebo ten, co se jen veze. A pokud to máte do práce kousek, přece jen popřemýšlejte o častějším využívání MHD, ulevíte tím nejen své peněžence, ale také životnímu prostředí.

 

Žena za volantem
(Foto: oficiální zdroj)

 

Cesta MHD může navíc ušetřit i poměrně dost času, a to hlavně tam, kde řidiče trápí každodenní dopravní zácpy a nedostatek parkovacích ploch. Kromě tramvají a samozřejmě metra, které si jedou svým vlastním dopravním koridorem, existují v některých městech i vyhrazené jízdní pruhy pro vozidla městské hromadné dopravy. Z okna jedoucího autobusu tak můžete pozorovat nešťastníky v autech, která uvízla mezi desítkami dalších.

 

Stravování


Dobře se najíst, to je základ, ale za kvalitní potraviny si bohužel musíme často připlatit. Pro začátek postačí, když vyměníte balenou vodu za tu z kohoutku. Ušetříte nejen peníze za nákup vody v plastových lahvích, ale odpadne vám tahání těžkých balíků minerálek z obchodu.

 

A pokud to s šetřením myslíte vážně, dejte si večer do krabičky zbytek večeře. Druhý den si můžete v práci pochutnat na domácí stravě a levněji než v restauraci.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

dana94 00:22 28.04.2019
To já šetřím opravdu kde se dá, dokonce nakupuji i podle slevových kupónu, které najdu na http://kuponozdroj.cz/ , a tak i na nákupech na internetu něco málo ušetřím. Jsem za to ráda, protože máme dost napjatý rozpočet.
Karla 07:16 15.03.2019
Je pravda, že našemu rodinnému rozpočtu se změnou dodavatele energie celkem podařilo ulevit. Hlavně co se týče elektřiny, za tu jsme totiž platili dříve šílené peníze. S výběrem nového dodavatele mi hodně pomohl tento srovnávač https://www.usetreno.cz/ takže pokud o změně také uvažujete, tak určitě doporučuji vyzkoušet.
Michaela 11:38 07.08.2018
Nedá mi to nereagovat na tyto věty - Jestli naopak patříte k těm lidem, kteří ve snaze neplýtvat elektřinou vytahují ze sítě nabíječku na telefon, tak to máte zbytečné obavy. Podle nejrůznějších měření vytažením nabíječky ze zásuvky totiž nic neušetříte.
Není to pravda, jednak nejen ,že se nabíječka přehřívá a může tak vzniknout požár, krom toho,že nabíječka se tak zbytečně ničí, tak zbytečně zapojená nabíječka v síti za rok sežere až 500 kč, já osobně nenechávám takhle v zásuvce ani mikrovlnku ani konvici a když doperu , vytáhnu ze sítě i šnůru od pračky, úsporné žárovky jsou samozřejmostí a letos mi budou vracet 5 000 takže tak.....