Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Možná jste se rozhodli pořídit svým dětem pejska za dobré vysvědčení, na jejich naléhání nebo jste po čtyřnohém společníkovi vždy toužili a prázdniny byly ideální čas. Během léta jste měli na čtyřnohého chlupáče všichni více času, ale konec prázdn...

Je váš pes závislý na vaší přítomnosti? Naučte ho být o samotě

Pes
zdroj: oficiální zdroj Pes
aktualizováno 27.08.2018, 00:00 | 27.08.2018, 00:00 | doma.cz

Možná jste se rozhodli pořídit svým dětem pejska za dobré vysvědčení, na jejich naléhání nebo jste po čtyřnohém společníkovi vždy toužili a prázdniny byly ideální čas. Během léta jste měli na čtyřnohého chlupáče všichni více času, ale konec prázdnin se kvapem blíží a vy začínáte přemýšlet, jak zvládne pejsek samotu, zatímco vy jste v práci a děti ve škole.

Začít se sžívat s novým rodinným přírůstkem v době prázdnin a dovolených má své výhody. Jednak máte na pejska více času a můžete se mu věnovat. Pokud vlastníte chatu či chalupu, tak může pejsek trávit čas na zahradě a nemusíte se bát, že by chytil nějakou nemoc od jiných psů (toto riziko hrozí do tří měsíců, než podstoupí všechny nezbytné očkovací procedury).

 

Prázdniny jsou vhodné, ale…

 

Právě spousta času strávených s vaším chlupáčem může být problém, až se koloběh školních a pracovních povinností vrátí na začátku září do normálu. Pejsek, který byl zvyklý na permanentní lidskou přítomnost, si může jen velmi těžce zvykat na to, že by měl být několik hodin doma sám.

 

Zejména se štěnětem to chce hodně trpělivosti.

 

 

“Pes, který není zvyklý být nějakou dobu o samotě, a z ničeho nic odejdete na několik hodin pryč, si bude hledat jinou zábavu. Proto doporučuji zvykat pejska na samotu dříve, než skončí prázdniny,” radí chovatelka Zuzana Novotná z e-shopu SpokojenýPes.cz.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Má váš pes hrubou a matnou srst? Pozor, víme, co děláte špatně
Máte chřipku? Pozor, může ji chytit i váš pes!
PES ZABÍJEL! Jak vybrat štěně, aby neublížilo? Radí odborník
Nežebrej! Aneb jak odnaučit psa loudit, když jíte

 

Jak na to?

 

Jestliže váš pejsek není na samotu zvyklý vůbec, budete ho muset začít zvykat postupně. “Existují případy, kdy je pes na vaši přítomnost, tak zvyklý, že vás nenechá ani odejit z domu. V takovém případě budete muset být velmi trpěliví a důslední, jinak si pejsek na samotu nikdy nezvykne,” upozorňuje chovatelka Zuzana Novotná. Začněte s přesunem pelíšku do míst, kde budete pejska nechávat při odchodu do práce či do školy a naučte ho povel “místo”.

 

Někteří psi dokonce reagují i na chrastění svazku klíčů, protože je mají spojené s vaším odchodem. Proto si během dne vezměte klíče do ruky a hrajte si s nimi. Pes se časem naučí, že zvuk klíčů automaticky neznamená váš odchod. Vyhraďte si čas pro hru či trénink a zbytek dne si pejska moc nevšímejte. Může to znít krutě, ale vašemu chlupáčovi to prospěje.

 

V každé volné chvílí stále se psem procvičujte povel “místo” a pokračujte v dalším tréninku postupného odlučování. Začněte pejska zavírat do místnosti, kde ho učíte být o samotě. Z počátku by odluka měla trvat jen několik málo vteřin. Zavřete za sebou dveře, po chvilce se vraťte a odměňte pejska pochvalou a pamlskem. Postupně interval prodlužujte ze vteřin na minuty, a z minut pak na hodiny.

 

Zajděte si do krámu nebo na kávu a při odchodu z domu nedávejte najevo emoce či nejistotu. “Pes to vycítí a bude vyvádět. Váš odchod z domu musí být pro pejska běžnou záležitostí, a proto k tomu tak přistupujte. Ideálně mu dejte nově naučený povel ‚místo‘ a odejděte. Když se vrátíte zpět domů, nevítejte jej, jako byste se týden neviděli,” dále doporučuje chovatelka. Postupně intervaly prodlužujte. Pes si časem na vše zvykne a vy nebudete mít problém ani strach nechat vašeho čtyřnohého miláčka samotného i několik hodin.

 

Pes
(Foto: oficiální zdroj)

 

Předejděte ničení věcí

 

Tento nešvar se neobjevuje pouze u štěňat, ale i dospělí psi mohou zničit věci kolem sebe - od rozkousaných bot až po poničený nábytek. „V mnoha případech se to naučí již ve štěněčím věku, kdy to sleduje u své matky či sourozenců. Může to dělat ale i z pouhé i z nudy,“ říká odborník na výživu zvířat Martin Pučálka.

 

Mějte proto vždy pro psa dostatečný počet „kousacích“ hraček, popř. speciálních pamlsků, které psa ve vaší nepřítomnosti zabaví. Pokud bude pes delší dobu sám doma, tak ho předtím vyvenčete a hrajte si s ním, aby si vybil energii a neměl pak doma potřebu ničit své okolí.

 

Je také důležité zjistit, zda psovo destruktivní chování není pomsta za to, že je například doma sám nebo kvůli separační úzkosti (například u psů z útulku).

 

Nezbývá než vám popřát hodně zábavy, radosti a „chovatelských" úspěchů.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře