Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

První klíče potomci nejčastěji dostávají v době, kdy jsou dostatečně zodpovědní, aby mohli jít sami (ze školy) domů. Což zpravidla nebývá dříve než na základní škole.

Kdy můžete dětem svěřit klíče od bytu?

Vlastní bydlení
zdroj: oficiální zdroj Vlastní bydlení
aktualizováno 01.04.2018, 00:24 | 01.04.2018, 00:24 | doma.cz

První klíče potomci nejčastěji dostávají v době, kdy jsou dostatečně zodpovědní, aby mohli jít sami (ze školy) domů. Což zpravidla nebývá dříve než na základní škole.

Průzkumy ukazují, že 8 % dětí, které jsou hrdými majiteli klíčů, je mladších 9 let, 20 % rodičů předá klíče dítěti mezi 9 a 11 rokem. Předtím, než k takovému rozhodnutí dojdete a dítěti klíče předáte, pečlivě to zvažte. Ujistěte se, že vaše dítě je tuto zodpovědnost schopno přijmout a zvládnout. Poskytnutí klíčů od domu může znamenat ohrožení bezpečí vaší rodiny i vašeho majetku, nemluvě o finančních nákladech při ztrátě klíčů.

 

Je vaše dítě dostatečně zodpovědné?

 

Bez problémů přinese domů ze školy nejen tašku, ale i zadané úkoly, věci na tělocvik? Možná se tomu trochu zasmějete, ale spíš by vám takové otázky mohly pomoci si uvědomit, jaký má vaše dítě přístup k věcem. Pokud během školního roku třikrát ztratí tašku, každý měsíc kupujete nové přezůvky, penál také někam mizí, asi ta vhodná chvíle na předání klíčů ještě nenastala.

 

Máte v okolí sousedy, na které se může vaše dítě obrátit, bude-li potřeba?


Například když nebude schopné samo odemknout dveře? Přestože odemykání dveří není žádná věda, zpočátku s tím děti mohou mít problém, než získají cvik. Určitě děti nejdříve správnému odemykání dveří naučte, aby je nemohla zaskočit situace, kdy nejdou odemknout. Podpora sousedů se hodí i v případě nenadálých situací. „Například pokud byt či dům vykazuje známky vniknutí zlodějů, jako jsou poškozené nebo otevřené dveře, rozbitá okna apod. V takovém případě by dítě nikdy nemělo vcházet dovnitř, ale sehnat dospělého, který situaci vyřeší a zavolá policii,“ doporučuje odborník na zabezpečení Ivan Pavlíček z firmy Next. Pokud se nemůžete spolehnout na sousedy, mělo by mít dítě pro všechny případy k dispozici mobilní telefon.

 

Chlapec
(Foto: oficiální zdroj)


Nemá vaše dítě problém být samo doma a je na něj spolehnutí?

 

Některé děti se bojí být samy doma a jsou vyděšené jen při pouhém pomyšlení na takovou situaci. A pokud už samy doma zůstanou, jste si jistí, že například nezapnou troubu či sporák a nepůjdou na chvíli ven? Pokud ne, ještě není vhodná chvíle pro předání klíčů.

Pokud jste dospěli k názoru, že je vaše dítě již připraveno vlastnit klíče, ujistěte se, že chápe svůj díl odpovědnosti a projděte s ním scénáře "co by kdyby”. Ve chvíli kdy mu klíče předáte, rozhodnutí neberte zpět. Domluvte se s ním také na tom, kam je má ukládat. Pořiďte mu klíčenku, kterou si oblíbí, a doma mějte místo, kam klíče pověsí po svém příchodu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jaká jste matka? Dítě na obrázku ohrožuje 11 věcí - najdete je všechny?
Novodobé dilema rodičů: Kdy máme dítě vyprovodit z domu?
4 zásadní chyby, které děláte při výchově dětí zřejmě i vy

 

Tip na závěr: Máte obavy ze ztráty klíčů od domu či bytu? Zorientujte se v nejnovějších bezpečnostních možnostech a technologiích.

 

* Existují např. systémy 2v1, které jsou přeprogramovatelné na dva různé typy cylindrické vložky. Když ztratíte klíče, použijete záložní sadu klíčů a jejím zasunutím do zámku vložku aktivujete a přenastavíte. Nemusíte tak měnit celou cylindrickou vložku. Prodává např. FAB.

* Můžete využít i propojených systémů, např. klíče s elektronickým systémem (např. FAB + Cliq). K odemčení potřebujete nejen klíč, ale i „svolení“ přednastaveného systému. Můžete např. nastavit, že dveře lze otevřít jen v určitý stanovený čas.

 

* Klasické zámky můžete dnes vyměnit i za čtečky otisků prstů (nabízí např. firma Next Bezpečnostní dveře). Odpadne tím nutnost neustále klíče hlídat a mít je u sebe, nejen pro děti. Čtečka otisků prstů umožňuje uložit otisky všech prstů, všech členů domácnosti, případně i vítaných návštěv.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře