Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Koberec i přes širokou nabídku ostatních podlahových krytin stále patří mezi zlatou klasiku. Při jeho výběru ovšem můžeme napáchat mnoho chyb a snížit tak životnost, kterou tato nestárnoucí podlahová krytina při správném používání nabízí.

Koberec v interiéru: Jak vybrat ten správný?

Koberec
zdroj: Thinkstockphotos Koberec
aktualizováno 14.06.2017, 14:40 | 14.06.2017, 14:40 | doma.cz

Koberec i přes širokou nabídku ostatních podlahových krytin stále patří mezi zlatou klasiku. Při jeho výběru ovšem můžeme napáchat mnoho chyb a snížit tak životnost, kterou tato nestárnoucí podlahová krytina při správném používání nabízí.

Jaké jsou základní otázky, které je při koupi koberce nutné zodpovědět?

 

Funkce koberce v interiéru

 

To, zda si přejete koberec hlavně jako estetický doplněk nebo spíše z praktického hlediska, se odráží zejména na velikosti koberce. Hledáte-li totiž designový koberec, který interiér zútulní, porozhlédněte se raději po kusových kobercích. S nimi lze dekorovat prakticky jakákoli podlahová krytina, pořizovací cena se pohybuje od několika set korun a snadno se čistí. Doporučujeme však kupovat koberce, které ladí spolu s čalouněním a závěsy v pokoji. Volte jednoduché barvy a vyhněte se přehnaně pestrým a vzorovaným kobercům. Těžko je poté zkombinujete s ostatním vybavením.


Naopak, zajímáte-li se o koberce z hlediska praktického, jasná volba je položení koberce po celé ploše podlahy. Mezi nesporné výhody totiž patří jejich vlastnost pohlcování prachu a nečistot, zlepšení akustiky v místnosti a tlumení hluku. Z jakého materiálu ale koberec vybrat? A jak se zorientovat v nabídce v obchodních domech a na internetu?

 

Síla neutrálních barev a jednoho akcentu

Mnohobarevnost je na ústupu a do popředí se dostávají spíše tlumenější a neutrální odstíny, které poté stačí jen doplnit o jeden výrazný akcent, který celý pokoj pozvedne. „Nábytek a bytový textil volte v neutrálních tónech, jako je šedá, krémová nebo hnědá,“ radí bytová designérka Kamila Douděrová a dodává, že neutrální základ umožňuje dekoraci střídat.

 


Materiál koberce

 

Materiál, ze kterého byl koberec vyroben, je pravděpodobně nejdůležitějším kritériem. Napovídá nám totiž o životnosti koberce, o prostorech, kde je vhodné jej položit, a samozřejmě i o ceně. „Obecně levnější jsou koberce ze syntetických materiálů jako polyamid, polyester a polypropylen. Jejich hlavní výhodou je odolnost proti roztočům, snadná manipulace, tvarová stálost a dobré antistatické vlastnosti. V současnosti jsou zároveň k dostání v nepřeberném spektru barev a vzorů,“ říká Renáta Stuchlíková z Koberce Trend.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Chcete oživit interiér? Čarujte s koberci podle nejnovějších trendů
Koberce nejsou přežitek! Naopak pomůžou zabydlet každý kout
Koberce pro alergiky – ano či ne?


Samostatnou kapitolou jsou poté koberce z přírodních materiálů, přičemž nejčastěji se používá přírodní hedvábí, bavlna a vlna. „Koberce z přírodních materiálů mají výborné izolační schopnosti, dokáží regulovat vlhkost v místnosti a díky technologickému pokroku jsou v současnosti odolnější proti znečištění, než tomu bývalo dříve. Jejich hlavní nevýhodou je ale poměrně vysoká pořizovací cena a také fakt, že nejsou moc vhodné pro alergiky. Setkat se můžeme i s koberci kombinovanými, které jsou v různém poměru vyrobeny jak z přírodních, tak ze syntetických materiálů,“ dodává Stuchlíková. Při výběru materiálů je tedy nutné zohlednit zejména to, zda je v domácnosti nějaký alergik a kolik peněz jste schopni na koupi koberce uvolnit.

 

Koberec v bytě
(Foto: oficiální zdroj)


Konstrukce nášlapné plochy koberce a podkladová vrstva

 

Nášlapná vrstva koberce, její provedení, materiál a hustota udávají hlavně životnost koberce a jeho užitné vlastnosti. „U provedení nášlapné vrstvy koberců rozeznáváme technologie střiženého vlasu, smyčky, strukturované smyčky a kombinace střiženého vlasu a smyčky. Nejodolnější jsou asi koberce se strukturovanou smyčkou. Při jejich výrobě dochází k nestejnoměrnému utahování smyček vláken, což má za následek plasticky působící povrch koberce. Jsou vhodné do silně zatěžovaných prostor s velkým provozem. Do bytového interiéru však bohatě stačí koberce se střiženým vlasem, u kterých díky jednotné délce vláken vynikají vzory a barvy. Tyto koberce jsou velmi příjemné na dotek a mají luxusnější vzhled,“ komentuje Renáta Stuchlíková.


Při koupi koberce by vás měla zajímat i podkladová vrstva koberce. Ta se významnou měrou podílí na životnosti koberce, na jeho přilnavosti k povrchu a na izolačních schopnostech. Nejčastěji používanými podklady jsou juta, guma a filc, u kterého dochází ke změkčení koberce a k ještě lepší zvukové a tepelné izolaci.


Nevíte-li si v obchodě s koberci rady, vždy je lepší vaše požadavky konzultovat s odborníky. Sdělte jim svá očekávání a neopomeňte zmínit, zda s vámi byt obývají ratolesti či zvířecí mazlíčci.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře