Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Užíváte si teplé babí léto a děsíte se, až přijdou chladné dny, kdy doma trpíte chladem i přes naplno puštěné topení? Víme, kudy uniká nejvíc tepla. Právě teď je nejvyšší čas, ještě s tím něco udělat.

Kudy vám z domova uniká nejvíc teplo? Napravte to ještě před zimou

Větrání
zdroj: Thinkstockphotos Větrání
aktualizováno 22.09.2018, 00:00 | 22.09.2018, 00:00 | doma.cz

Užíváte si teplé babí léto a děsíte se, až přijdou chladné dny, kdy doma trpíte chladem i přes naplno puštěné topení? Víme, kudy uniká nejvíc tepla. Právě teď je nejvyšší čas, ještě s tím něco udělat.

Nekvalitní stará okna mohou až za 50 % úniku tepla z bytu. Nová naopak znamenají komfort a pohodlí. Moderní technologie v současnosti prodávaných oken zamezují nepříjemnému proudění studeného vzduchu a výdaje za vytápění bytu dokážou zredukovat až o čtvrtinu.


Za nejvýraznějším únikem tepla jsou stará okna, nejsou ale sama. Chytrá a efektivní domácnost hlídá své výdaje. Proto je dobré vědět, že:


40 až 50 % nežádoucího úniku tepla z bytu mají na svědomí stará okna a dveře.
Celých 30 až 40 % mohou propouštět nedostatečně zateplené zdi.
5 až 8 % strop nebo střecha.
4 až 6 % podlaha nebo sklep.


V případě rodinného domu zůstává pořadí tepelně nejpropustnějších stavebních prvků stejné, jen procenta se mírně liší. Zde 30 až 40 % úniku tepla mívají na svědomí okna a dveře, 20 až 30 % obvodové zdi, 15 až 20 % strop nebo střecha a 5 až 10 % podlaha nebo sklep.


„Výměna oken za nová, moderní, která velmi dobře udržují teplo v interiéru, se může pro někoho zdát jako velký jednorázový výdaj. Pokud ale v daném bytě nebo domě plánujete dlouhodobé bydlení, určitě je to ta nejlepší investice,“ uvádí Roman Kubálek, obchodní ředitel Vekra okna.

 

ČTĚTE TAKÉ:

DESATERO: Jak ušetřit za vytápění obýváku?
8 tipů, jak ochladit ložnici v tropických dnech
12 triků, jak dokonale umýt okna


V Česku vedou okna plastová


Nejčastěji instalovaná nová okna v Česku jsou již dlouhou dobu plastová. První plastová okna se v západní Evropě objevila již před 50 lety. České domácnosti je ale znají až od 90. let minulého století. Za velkou oblibou stojí především příznivý poměr kvalita versus cena. Obecně má tento typ oken velmi dlouhou životnost v řádu několika desítek let.


Na celkovou dobu, po kterou budou plastová okna kvalitně sloužit, má vliv řada faktorů. „V prvé řadě je to samotná technická konstrukce oken, rozhoduje rovněž i provedená montáž a svou roli zde hraje také celková údržba a způsob používání okna jeho uživatelem,“ uvádí František Hroch, vedoucí divize plastových oken společnosti PKS okna. Prodloužit životnost plastových oken je navíc možné kvalifikovaným servisem namísto laických samooprav, která by mohla okna poškodit.


Plastová okna do dnešní doby prošla výraznou evolucí. Proměnu zaznamenal materiál i konstrukce profilu. „Počet komor v plastovém profilu s postupným zvětšováním hloubky rámu a křídel ztratil na důležitosti. O izolačních schopnostech plastových oken dnes vypovídá hlavně jejich stavební hloubka a typ použitého zasklení. Skutečnost, zda je profil rozdělen na 6 nebo 7 komor, prakticky nehraje roli,“ uvádí Roman Kubálek a dodává: „Před 20 lety byly standardem profily se stavební tloušťkou 50 milimetrů dělené na 3 komory. Dnes považujeme za minimální standard plastová okna se stavební hloubkou 70 milimetrů dělená alespoň na 5 izolačních komor.“

 


Prostup tepla okny: důležitý ukazatel vlastností


U nových oken se často uvádí prostup tepla okny. Jedná se o jeden ze základních parametrů, podle kterého se hodnotí vlastnosti oken. Čím je hodnota nižší, tím okna udrží v interiéru více tepla a jsou tedy „úspornější“. Stará špaletová a zdvojená okna mají prostup kolem 2,8 W/m2K, nová okna s izolačním dvojsklem zhruba poloviční.

 

I když máte okna novější, nezapomínejte je pravidelně kontrolovat a dle potřeby seřídit. Pokud pozorujete, že vám okna nějakým způsobem drhnou, jde špatně otáčet klikou nebo cítíte, že jimi táhne, seřízení oken by mělo tyto problémy snadno vyřešit. „Jen optimálně seřízená okna poskytují správnou tepelnou izolaci. Pokud okna drhnou, může dojít i k poškození některých částí kování a opotřebení. Pokud si na seřízení netroufáte, obraťte se raději na servis dodavatele nebo výrobce,“ doporučuje Roman Kubálek. Někdy je potřeba dotáhnout šroubovákem také vruty a šrouby, kterými jsou jednotlivé díly kování připevněny.


Zkontrolujte také těsnění, na jehož kvalitě závisí izolační schopnosti oken. Těsnění by nemělo být vytržené z drážek v profilu ani nijak poškozené. Prospěje mu, pokud ho jednou za rok potřete silikonovým olejem, aby zůstalo pružné a v bezvadném stavu. Poničené těsnění je nutné vyměnit, předtím si ale u výrobce zjistěte vhodný typ, protože nevhodné těsnění, které se rozhodnete upevnit sami, může okno nenávratně poškodit.

 

 

Silikonový olej využijete i na celoobvodové kování. Tento poměrně složitý mechanismus táhel a čepů je dobré alespoň jednou ročně promazat kápnutím oleje do otvorů vyznačených na kování nebo v návodu k použití.


Nezapomeňte zkontrolovat též odvodňovací otvory, které se nacházejí v dolní části rámu. Ty slouží na odvádění zkondenzované nebo dešťové vody, která by se mohla dostat do okna při silném dešti. Někdy se otvory v rámu mohou stát útočištěm hmyzu, ale také se do nich zanáší prach nebo pyl. Jejich prohlédnutí a případné vyčištění je proto na místě.


Ventilaci přepněte podle ročního období


Moderní okna nabízejí i možnost přepnout ventilaci na letní a zimní režim. Toto přepnutí brání nežádoucímu úniku tepla, ale předchází i rosení okem a vzniku plísní v interiéru. Tento režim můžete změnit ručně nebo pomocí imbusového klíče. Mění se tak přítlak okna a okno se tolik neopotřebovává.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Jitka 01:48 29.01.2019
Mockrát děkuji za článek. To my dřív za topení platili šílené částky. Po nějaké době jsme zjistili, že za to může to, že nám skrz netěsnící okna uniká teplo z domu ven. Manžel tedy z https://www.tesnenitexim.cz/ objednal nové těsnění do oken a dveří a hned je to lepší.
Jiří U. 20:30 26.09.2018
Dobrý den, dobrý článek, jen bych k němu dodal že pokud bude někdo chtít kvalitní plastová okna, měl by trvat na tom aby okna byla vyrobena z profilu třídy A, který je nejtlustší, a také dbejte na to aby okna byla vyrobena z prvoplastu, jelikož ten lépe drží ve svárech. Pokaždé chtějte znát původ oken, na trhu je mnoho překupníků kteří nemohou za kvalitu a původ ručit. Všechny tyto mnou zmíněn informace si nechte zapsat do kupní smlouvy, při případných nepříjemnostech budete v právu vy.