Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Záchod spousta z nás používá i jako místo, kde končí odpad z kuchyně i úklidu domácnosti. Jenže ne každý odpadek odpadními trubkami projde. Které do záchodu raději nikdy nevyhazujte, ať neriskujete nákladnou opravu?

Naprosté tabu! Těchto 9 věcí nikdy nesplachujte do WC

Odpad
zdroj: Getty Images Odpad
aktualizováno 26.07.2019, 00:00 | 26.07.2019, 00:00 | doma.cz

Záchod spousta z nás používá i jako místo, kde končí odpad z kuchyně i úklidu domácnosti. Jenže ne každý odpadek odpadními trubkami projde. Které do záchodu raději nikdy nevyhazujte, ať neriskujete nákladnou opravu?

Vodovodní potrubí je spletité a často zarostlé a zúžené. To komplikuje odvod odpadu, o to víc, když do záchodu vyhodíte něco, co do něj vůbec nemělo přijít. U kterých věcí chybujete?


Vložky, tampony, plínky


Varování o tom, že plínky a hygienické pomůcky by neměly končit v záchodě, najdete na spoustě veřejných záchodků. Nejen, že jsou pro odpadní potrubí příliš rozměrné samy o sobě, díky svému složení mají obrovskou absorpční schopnost, takže svůj objem dokážou ještě zvýšit. Tak se mohou snadno změnit v dokonalou ucpávku.


Vlhčené ubrousky


Zkontrolujte rovněž popisky na obale vlhčených ubrousků nebo vlhčeného toaletního papíru. Některé se ve vodě časem rozpustí, můžete je tedy do WC klidně hodit. Bohužel ale řada produktů do odpadu přijít nesmí a měla by končit v obyčejném odpadkovém koši. Je to nejen proto, že by mohly záchod ucpat, ale také z důvodu, že se na rozdíl od toaletního papíru ve vodě nerozpouští a putují postupně do řek a moří. Vážně vám není lhostejné, jak znečišťujete planetu?


Podestýlka pro kočky


Zapáchající podestýlka z kočičího záchodu by rovněž měla končit v odpadkovém koši, a nikoli ve WC. Ať už jde o obyčejný kočkolit nebo silikagel, umí při kontaktu s tekutinou zvětšit svůj objem, a nechtíc zavinit ucpání potrubí.

 

Kočičí záchod
(Foto: Getty Images)


Zvířecí výkaly


Sbírat výkaly po svých psech je správné. Jenže kam s nimi, pokud nenarazíte na speciální odpadkový koš na psí exkrementy? Raději do popelnice, než do WC. Hovínko v igelitovém sáčku totiž snadno ucpe odpadní potrubí. Exkrementy vašich domácích mazlíčků můžete případně také kompostovat.


Kondom i lubrikant


I spláchnutý kondom může v trubkách uvíznout, raději ho tedy vyhoďte do koše. Používáte-li ve velkém lubrikační gel, jehož zbytky po milování otřete do ubrousku, i ten vyhoďte do koše. Silikony v lubrikačním gelu se totiž ve vodě nerozpouštějí, mohly by přilnout ke stěně potrubí a přispět k jejímu zarůstání.


Tyčinky do uší


Možná vypadají drobně a nevinně, v záhybech potrubí se ale dokážou zaseknout a fungují jako sběrač dalšího odpadu, zejména vlasů. Snadno kolem nich naroste nepřekonatelná překážka.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Pálíte plasty nebo časopisy? Zjistěte, co způsobujete a co hrozí hlavně vám!
8 nejčastějších omylů při třídění odpadu. Patří zrcadlo do skla?
Zase ucpaný odpad? Skoncujte s ním se zbraněmi, které máte doma


Olej po smažení


Kam s tukem z friťáku nebo pánve? Ani do dřezu, ani do WC. Olej ve vodě tuhne a mění se v pevnou hmotu, která se v trubkách usazuje a po čase může vytvořit dokonale nepropustný špunt. Menší množství oleje vsákněte do papírové utěrky a vyhoďte do koše. Lepší je zabalit takto znečištěný papír do novin nebo sáčku, aby nekontaminoval další odpad, který by ještě mohl být vytřízen. Větší množství oleje by mělo zamířit do sběrného kontejneru na oleje a tuky z domácnosti, zjistěte, kde takový máte nejblíže.


Kávová sedlina


Lógr z kávy je těžký a hutný a ve větším množství dokáže odpadní trubky lehce ucpat. Zejména pokud v odpadu končí i mastnota, vytváří kávová sedlina snadno nechtěnou zátku. Kávovou sedlinu přitom snadno využijete jako hnojivo do kytek, nebojte se ji vyhodit také do kompostu.


Nevyužité léky


Léky, které vám doma prošly, nebo je již nevyužijete, vždy vracejte do lékárny. Jsou příliš nebezpečné na to, aby končily v popelnici, kde by je mohl někdo najít nebo v záchodě. Ve vodě se totiž rozpouštějí, a mohou kontaminovat odpadní vody, likvidovat bakterie, které se v čističkách používají k čištění vody, ale ohrožují i volně žijící zvířata.

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Karel 12:12 26.07.2019
Já bych rád vracel použitý olej na pečení do příslušného kontejneru, který ovšem v Praze Stodůlkách nikde není a se sklenici jet do sběrného dvora, to snad ne.