Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Kvalitní a odolná podlaha je základem každého interiéru. Může vkusně doplňovat vybavení, určuje celkový design a pomáhá vytvořit útulné domácí prostředí. Jak ji ale vybrat a na co si dát pozor?

Podlaha je investice, neprohlupte při výběru: Kterou do koupelny, kuchyně i pokojíku?

Galerie: Vinylová dlažba 1Floor - 5
zdroj: Oficiální zdroj Galerie: Vinylová dlažba 1Floor - 5
aktualizováno 28.04.2018, 00:00 | 28.04.2018, 00:00 | doma.cz

Kvalitní a odolná podlaha je základem každého interiéru. Může vkusně doplňovat vybavení, určuje celkový design a pomáhá vytvořit útulné domácí prostředí. Jak ji ale vybrat a na co si dát pozor?

Základem pro vytvoření útulného interiéru je vhodně zvolená podlaha, jež odolá veškerým negativním vlivům, které by mohly její dokonalý povrch narušit. Ať už tedy řešíte volbu podlahy, která je rezistentní vůči zátěži domácích mazlíčků, či by měla tvořit ideální prostor pro malé ratolesti, její povrch by se měl vyznačovat jednou zásadní vlastností - vysokou odolností. Samotná podstata a krása vzoru totiž vynikne, pouze pokud je její povrch bezchybný.


Podle jakých kritérií podlahu vybírat

 

Cena a vzhled jsou nejčastějšími kritérii, která hrají při výběru podlahy prim. Mnohem důležitější faktory jsou ale přitom odolnost, praktičnost a životnost podlahové krytiny. Při koupi bychom také měli myslet na to, jak moc bude daná podlaha zatěžována, v jaké části interiéru bude a co od ní očekáváme. Je jasné, že v dětském pokoji je třeba zvolit podlahu odolnější než například v obývacím pokoji. Důležité je zároveň i to, jak snadno se bude podlaha udržovat, a to zejména v případě, máme-li domácí mazlíčky.


Oblíbené podlahové krytiny

 

Nejoblíbenější podlahy jsou podlahy dřevěně, laminátové, PVC a v neposlední řadě podlahy vinylové. Naopak, pomalu ustupuje oblíbenost korkových podlah, a to hlavně kvůli svému nereprezentativnímu vzhledu. Nerozumíme-li však vlastnostem jednotlivých materiálů, je vhodné poradit se při nákupu s prodejcem, který je schopen na základě našich preferencí a finančních možností vybrat to nejvhodnější.

 

Podlaha - 1
(Foto: oficiální zdroj)


Vinyl

 

Vinylové podlahy patří již řadu let mezi nejoblíbenější podlahové krytiny. Jsou totiž pružné, odolné, snadno se pokládají a udržují a prodejci podlahových krytin nabízí pestrý výběr. Ta tam jsou nepřitažlivé dekory, které si vybavíme při označení PVC. Vinyl je přitom jeden a ten samý materiál, od PVC se však odlišuje tím, že je k dostání v dílcích nejrůznějších rozměrů a tlouštěk, což usnadňuje jejich pokládku.


Vinylové podlahy jsou vysoce odolné proti oděru, vodě i zátěži, a tak je možné umístit je prakticky kdekoli v interiéru. Jsou schopné dobře vést teplo a mají vysokou tepelnou setrvačnost, proto jsou vhodné pro instalaci podlahového vytápění.

 

ČTĚTE TAKÉ:

4 triky, které vám pomohou ZKRÁTIT každodenní ÚKLID
Epoxidové podlahy. Nový trend nebo kýč?
Jak vybrat vhodnou podlahu do kuchyně


Výhodami vinylu jsou dobré protihlukové vlastnosti, přijatelná cena a design, který utváří teplejší a útulnější vzhled. Zároveň mívá antistatické, elektrostatické a protiskluzové úpravy povrchu a odolnost vůči působení slunečního záření. Jejich výhodou je také schopnost vzít na sebe věrnou podobu dřeva či kamene. Vinyl je navíc možné ošetřovat běžně dostupnými čistícími prostředky na podlahy. V porovnání s laminátovými podlahami jsou pocitově teplejší a méně náročné na údržbu.


„Vinylová podlaha je velmi odolná, zákazníci se tedy nemusí bát poškrábání při pádu ostrého předmětu na zem, a když už dojde k poničení, lze jednoduše konkrétní dílec dokoupit a vyměnit,“ radí Renata Stuchlíková, odbornice na prodej podlahových krytin z Koberce Trend.


Mezi nevýhody vinylových podlah je tendence materiálu se časem rozpínat. To však lze ovlivnit již při samotném výběru a při pokládce. O to více se však doporučuje přenechat tento úkol odborníkům.

 

Podlaha - 6
(Foto: oficiální zdroj)


Laminát


K předním výhodám laminátu patří jeho vysoká odolnost proti poškrábání a nárazům. I proto bývají laminátové podlahy dodávány s dlouhodobou zárukou až 25 let, poptejte se u svého prodejce. „Laminátové podlahy se díky silné povrchové vrstvě hodí do intenzivně využívaných prostor. Jejich extrémní pevnost zaručuje i dlouhodobou odolnost,“ uvádí Daniel Čabrada, obchodní manažer značky Quick-Step.


Vynikají svou trvanlivostí, jsou žáruvzdorné a antistatické. Při jejich užívání se však doporučuje zvýšená pozornost při manipulaci s vodou, jelikož materiál disponuje vyšší citlivostí na vlhkost.


Dnes už ale seženete i vylepšený laminát s voděodolnou vrstvou. Tato technologie chrání podlahy před sebemenším poškozením vlivem kapalin. Podlahy jsou rovněž žáruvzdorné, tedy vhodnou volbou pro podlahové vytápění. Navíc na sebe dokážou vzít co nejreálnější podobu přírodních materiálů a tím dodají interiéru jedinečnou autentičnost.


Vinylové a laminátové podlahy mají ještě jednu společnou praktickou vlastnost – kvůli uzavřenému povrchu se jednoduše udržují.

 

Podlaha - 4
(Foto: oficiální zdroj)


Dřevo


Každý typ dřeva se v případě podlah odlišuje svým vzhledem, tvrdostí a schopností absorbovat vlhkost. Nevýhodou určitých dřevěných krytin je měkkost, díky které jsou náchylnější k opotřebení, i riziko sesychání a deformace podlah. Lze je však i několikrát obrousit a tím obnovit původní efekt.


Odolnost můžeme zlepšit impregnací nebo speciálními přípravky proti plísním. Případně podlahu ošetřit olejem, voskem nebo lakem. Mezi hlavní pozitiva se pak řadí tepelná a zvuková izolace, proto je vhodná do všech místností. Stále častěji se dřevo objevuje i v koupelnách, především exotické, jako je teak, bambus či merbau. Na rozdíl od keramiky mokré dřevo neklouže a může tak výrazně snížit riziko úrazu.


Design podlahy


Máme-li vybráno, jakou podlahovou krytinu zvolíme, přichází na řadu otázka designu. Podlaha by měla ladit nejen se stěnami interiéru, ale také s nábytkem a dalším zařízením. Velmi oblíbené jsou například vinylové podlahy imitující dřevo, které se hodí prakticky kamkoli. V kuchyni se ale výborně vyjímají podlahy imitující kámen či dlažbu, všem ovšem závisí na stylu, do jakého chceme tuto místnost ladit.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Petra 01:56 30.09.2019
Tak to my to třeba v koupelně měli s výběrem dlažby celkem jednoduché. Horší to ovšem bylo s obklady. Po dlouhém rozhodování jsme si ale řekli, že velmi zajímavě by v koupělně mohl vypadat umělý kámen. Obklady z umělého kamene se nám podařilo sehnat tady https://www.koupelny-dlazba.cz/ a musím říct, že to vypadá opravdu moc dobře.
Leoš 00:03 30.07.2019
Paráda, díky za článek. To my se po dlouhém rozhodování nakonec rozhodli pro dřevěné parkety od https://www.floor-experts.cz/ Osobně si myslím, že co se materiálu týče, tak se dřevu prostě nic nevyrovná. I když musím uznat, že například některé ty laminátové podlahy nevypadají vůbec špatně. Pořád ale...dřevo je prostě dřevo.
KamSsa1 . 22:11 19.05.2019
U podlahy je důležitá nejen kvalita, ale i vzhled, který je sladěný s ostatním nábytkem. My jsme si ji nechali dělat u http://www.pwinterier.cz/ , takže výsledek 100% splňuje všechny tyto požadavky.