Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Topná sezona je tady a je vhodné udělat na jejím začátku několik nezbytných opatření. A netýkají se pouze radiátoru!

Připravte se na topnou sezonu. Základem jsou i správně těsnící okna!

Žena u okna
zdroj: Profimedia Žena u okna
aktualizováno 05.10.2017, 16:28 | 05.10.2017, 16:28 | doma.cz

Topná sezona je tady a je vhodné udělat na jejím začátku několik nezbytných opatření. A netýkají se pouze radiátoru!

Špatně těsnící okna jsou pro vás možná drobným problémem, v zimě však svou prozíravost jistě oceníte. Jak zjistit, zda máte okna v pořádku a co dělat, pokud potřebují servis?

 

Špatně těsnící nebo neseřízená okna lidé během jara či léta většinou moc neřeší. Okna možná nejdou snadno zavírat či drhnou, jedná se však o drobný detail, který nikoho příliš neomezuje. Starosti však nastávají v zimě, kdy se kvůli nízkým venkovním teplotám okna rosí a profukují, následkem kondenzující vody vznikají plísně na stěnách, rezaví panty a další díly obvodového kování. Tehdy dochází k tomu, že jdou okna těžce zavírat, těsnění nedoléhá nebo naopak přimrzá.

 

Kromě možných zdravotních problémů dochází ke snížení zvukové a termoizolační funkce oken a dveří. Určitě také dosáhnete i poměrně vyššího účtu za vytápění a do budoucna můžete čelit nemalé investici v podobě kompletní výměny kování a těsnění. Správnou péčí o okna, jejich seřízením, promazáním kování a ošetřením těsnění prodloužíte jejich životnost a deklarované izolační vlastnosti.


Seřízení oken

 

Seřízení oken se provádí zejména z toho důvodu, že časem vlivem změny teplot, nárazů větru a vysoké váze izolačních skel dochází k sesedání křídel. To poznáte ve chvíli, kdy okna při zavírání a otevírání drhnou či jde špatně otočit klikou. Seřízení oken můžete zvládnout podle návodu sami doma, přesto však není od věci najmout si na tuto práci specializovanou firmu.

 

 

Výměna těsnění


Dalším problémem, který může mít za následek nesprávnou funkci oken, je poškozené nebo vymačkané těsnění. Zejména v zimních měsících těsnění přimrzá, může se v drážce deformovat nebo se úplně rozpadnout. Záleží na rozsahu poškození, buď je možné těsnění kompletně vyměnit, nebo jej lze jen částečně doplnit.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Sedm mýtů o plastových oknech
Jak správně umýt okna? Detailní návod a chytré triky od profíků
Nesnášíte mytí oken? Triky, které vám to urychlí

 

Správná údržba oken

 

Výše zmíněným závadám lze předejít nebo je oddálit správnou péčí o okna. S tou souvisí pravidelné ošetření všech pohyblivých dílů kování, pravidelná kontrola mechanického poškození, ale také správné mytí. K tomu většinou stačí jen čistá teplá voda s trochou čisticího prostředku. Pro dosažení maximálního výsledku používejte rozmývák, stěrku na skla a k doleštění skel použijte speciální utěrky. Rámy oken udržujte čisté pro odvod kondenzátu a dešťové vody přes odtokové drážky v dolní části rámu okna. Nezapomínejte také na mytí obvodového kování, zejména v horní části ventilace kde nejčastěji dochází k usazování prachu a nečistot, které mohou časem vést k poškození kování okna a nákladné opravě. Na velmi usazené nečistoty kování můžeme použít také parní čistič. Nezapomeňte ošetřit po mytí oken obvodové kování a těsnění vhodným mazivem. Pro obvodová kování doporučujeme mazivo WD-40 a k ošetření těsnění použijte vhodné oleje na pryže. Životnost a správnou funkci oken prodloužíte vhodnou údržbou o mnoho let.


Plastová okna
(Foto: Profimedia)

 

Nastal čas na kompletní výměnu? Ještě ji stihnete


Nečekejte, až teploměr začne stále častěji ukazovat teploty kolem nuly. Září, říjen a začátek listopadu jsou ideální měsíce pro instalaci nových oken. Nekvalitní stará okna totiž mohou až za 50 % úniku tepla z bytu. Nová naopak znamenají komfort a pohodlí. Moderní technologie v současnosti prodávaných oken zamezují nepříjemnému proudění studeného vzduchu a výdaje za vytápění bytu dokážou zredukovat až o čtvrtinu.

 

Nejčastěji instalovaná nová okna v Česku jsou již dlouhou dobu plastová. Za velkou oblibou stojí především příznivý poměr kvalita versus cena. První plastová okna se v západní Evropě objevila již před 50 lety. České domácnosti je ale znají až od 90. let minulého století.

 

O izolačních schopnostech plastových oken dnes vypovídá hlavně jejich stavební hloubka a typ použitého zasklení. Za minimální standard se považují plastová okna se stavební hloubkou 70 milimetrů dělená alespoň na 5 izolačních komor.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře