Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

I když je prádlo čerstvě vyprané, tak je stále cítit zatuchlinou? Podívejte se, v čem možná děláte chybu a ani by vás to nenapadlo.

Proč vyprané prádlo odporně zapáchá? Chyby + triky pro krásnou vůni

smrad z oblečení
zdroj: Getty Images smrad z oblečení
aktualizováno 23.11.2019, 00:00 | 23.11.2019, 00:00 | doma.cz

I když je prádlo čerstvě vyprané, tak je stále cítit zatuchlinou? Podívejte se, v čem možná děláte chybu a ani by vás to nenapadlo.

Na první pohled se zdá, že při praní sotva můžete něco pokazit. Ve skutečnosti ale stačí maličkost k tomu, aby se z prádla vytaženého z pračky vinul nepříjemný odér. Praní má svá pravidla, která byste neměly porušovat, pokud kolem chcete šířit svěží a příjemnou vůni.


Zkuste vyměnit prací prostředky


Na trhu je nepřeberné množství pracích prášků nebo gelů, jejichž vůně už dokáže nahradit i aviváž. Některé dokonce slibují navonět prádlo až po dobu čtyř týdnů od umytí. Je však možné, že zrovna vám zvolený prací prostředek nevyhovuje. Pokud už jste vyzkoušely několik kapslí, ale prádlo stále nevoní, zkuste přejít na prací prášek a naopak.

 

pračka
(Foto: Getty Images)


Snažte se také dodržovat správné dávkování pracího prostředku. Není pravda, že čím víc dáte do pračky gelu, tím víc bude vaše oblečení vonět. Dávkujte ho opravdu v přesném množství, pracího prášku nebo gelu by nemělo být na jedno vyprání ani více, ale ani méně, než je uvedeno na obalu. Jestli máte problém se zapáchajícím oblečením, tak také nevolte co nejvoňavější prostředky, mohly by totiž způsobit na vaší kůži alergii a váš problém by stejně nevyřešily.

 

produkty
(Foto: Archiv firem)

 

* Persil Premium Universal Gel 2,25 l, 199 Kč, prodává mall.cz
* Prací gel Surf Kokos, 2,7 l, 159 Kč, prodává alza.cz
* Prací gel Coccolino Care Black, 75 dávek, 299 Kč, prodává mall.cz
* Prací prášek Persil Fresh by Silan, 4,1 kg, 349,90 Kč, prodává rohlik.cz


Pokud se chystáte prát funkční prádlo, které je například zapocené, měly byste sáhnout po takovém prostředku, který zaručeně zničí bakterie. Jestliže totiž budou v látce přetrvávat, tak vás zápachu nezbaví ani nejlepší aviváž.


Jak je to s aviváží?


Ve většině případů by měla aviváž prádlo krásně změkčit a navonět. Při jejím používání si ale dejte pozor na to, abyste nepřekombinovaly vůni pracího gelu a aviváže. Právě to může stát za zvláštním zápachem z vašeho oblečení. Pokud tedy přidáváte do pračky aviváž, tak spolu s ní používejte prací prášek s neutrální nebo jen velice jemnou vůní. Zkrátka zvolte takovou esenci pracího prášku, která se s vaší aviváží nebude přebíjet.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zatuchlý zápach ze skříně: Jak s ním zatočit a mít zase vše voňavé?
10 triků, které zbaví oblečení zápachu i jakýchkoli skvrn! Na počkání!
Jak z bytu odstranit zápach vašich mazlíčků? Hlavní pomocník je ocet!


Ocet místo aviváže


Babičky vědí, že funkci aviváže dokáže nahradit ocet. A někdy může dokonce udělat ještě lepší službu, pokud vaše prádlo nevoní ani po použití aviváže. Nebojte se, že vaše prádlo bude cítit po octu a klidně ho trochu přidejte do bubnu.


Použijte na prádly vonné olejíčky


Funkci aviváže také umí nahradit některé esenciální olejíčky. Můžete přidat pár kapek do pracího gelu nebo nakapat patnáct až dvacet kapek olejíčku přímo do bubnu pračky. Navíc existuje velké množství vonných olejů, mezi kterými můžete vybírat. Vzhledem k tomu, že jde o celkem malou lahvičku, tak může každá várka vašeho prádla vonět jinak.

 

produkty
(Foto: Archiv firem)

 

* Aviváž s citronový vůní Silan Lemon Blossom & Mint Scent, 1,8 l, 79 Kč, prodává mall.cz
* Prací kapsle Persil Discs Universal, 38 praní, 349, 90 Kč, rohlik.cz
* Kapsle na praní prádla Ariel Mountain Spring, 11 kusů, 99,90 Kč, prodává rohlik.cz
* Tekutý prací prášek Lenor Amethyst Color, 40 praní, 999 Kč, prodává mall.cz


Nedávejte do pračky moc prádla


Zatuchlý zápach způsobuje také buben pračky přeplněný k prasknutí. Když je prádlo v pračce moc natěsno, nebude se při praní dostatečně hýbat a nevypere se. V pračce by vždycky měla zůstat malá mezera, do které se vám vejde ruka. Také vždycky vyndávejte prádlo po vyprání včas, aby nestihlo zatuchnout.


Chyba může být v pračce


Je dost možné, že za zápach vašeho prádla může také pračka. Nezapomínejte ji proto jednou za čas vyčistit hadříkem nebo tak, že ji pustíte na devadesát stupňů naprázdno. Po každém praní ji také nechte důkladně vyschnout.


Není problém ve skříni?


Přijde vám, že když vytáhnete ze skříně nedávno prané triko, tak už nevoní tak jako po vyndání z pračky? Zamyslete se, jestli za to nemůže zápach ve vaší skříni. V takovém případě ji umyjte octovou vodou a nechte skříň několik dnů otevřenou.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

karel 22:43 24.11.2019
Stačí prádlo přes noc namočit a je po smradu..