Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Při úklidu jistě používáte rukavice, které chrání vaše jemné ruce před agresivními chemikáliemi. Škodí vám ale i výpary těchto látek, před kterými vás může uchránit jediné: přenechat úklid na partnera. Nejnovější studie totiž odhalily, že pro ně n...

REVOLUCE: Doma by měli uklízet muži! Úklidová chemie jim škodí méně než ženám

Čištění oken
zdroj: Thinkstockphotos Čištění oken
aktualizováno 23.03.2018, 00:06 | 23.03.2018, 00:06 | / Doma.cz/Tn.cz

Při úklidu jistě používáte rukavice, které chrání vaše jemné ruce před agresivními chemikáliemi. Škodí vám ale i výpary těchto látek, před kterými vás může uchránit jediné: přenechat úklid na partnera. Nejnovější studie totiž odhalily, že pro ně nejsou tak rizikové, jako pro nás ženy.

Norští vědci z univerzity v Bergenu dlouhých dvacet let sledovali, jaký vliv mají chemikálie obsažené v čistících prostředcích na zdraví mužů a žen. A zjistili něco děsivého - ženám může úklidová chemie neuvěřitelně škodit. Vědci totiž odhalili, že vdechování chemických výparů má na zdraví dopad srovnatelný s vykouřením krabičky cigaret denně. Tím pádem vede k výraznému snížení kapacity plic a také zvyšuje riziko, že se u dotyčných rozvine astma. Navíc to vypadá, že chemikálie obsažené v čistících prostředcích mnohem více škodí ženám než mužům. 

 

Čištění ledničky
Ilustrační snímek (Foto: Thinkstockphotos)

 

U žen, které používají rozličné čistící prostředky pravidelně, například u profesionálních uklízeček, může být dopad na zdraví neskutečně devastující.

 

Vědci se obávají i toho, že postupné poškozování dýchacích cest chemikáliemi den po dni urychluje přirozený proces, při němž se kapacita našich plic s věkem snižuje.

 

Rada vědců je jednoduchá - vyřaďte chemické čističe ze svého cídícího repertoáru, nahraďte je mikrovlákny, přírodními pomocníky a vodou.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře