Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Zařídit si příjemné a stylové bydlení není snadným úkolem.

Šílíte z MINIbytu? Tohle ho ztmaví a zmenší! Známe i triky, které ho přifouknou

Malý byt
zdroj: Thinkstockphotos Malý byt
aktualizováno 03.03.2018, 00:57 | 03.03.2018, 00:57 | doma.cz

Zařídit si příjemné a stylové bydlení není snadným úkolem.

Vyžaduje časovou a mnohdy i nemalou finanční investici. Navíc, ač nás plánování našeho nového bydlení obvykle těší, tak samotné nákupy a realizace interiéru mohou být značnou psychickou zátěží pro naše nervy. O všem je proto nutné dopředu detailně přemýšlet – o to víc, pokud se jedná o menší byt s omezeným prostorem.

 

Menší byty v dispozicích 1+kk a 2+kk jsou i přes rostoucí ceny nemovitostí stále velmi žádané a poskytují vhodné řešení pro starší či mladé páry a singles. Současně roste trend pořizování tohoto bydlení na investici k budoucímu pronájmu. Jak samotní majitelé, tak i nájemci se proto setkávají s úkolem, jak podobné interiéry nejlépe zařídit. Ačkoli je v menších bytech nutné dbát doslova na každý centimetr, lze i ten nejmenší z nich navrhnout líbivě. A pomocí chytrých vychytávek ho můžeme vybavit zároveň prakticky tak, aby se naše představy o hezkém bydlení sloučily s omezenými dispozicemi prostoru. Stačí se jen řídit několika základními doporučeními.


1. Pozor na výrazné barvy

 

Na začátku každé přestavby je nutné si ujasnit, v jakém duchu bude interiér zařízený. Prvním klíčem k úspěchu je správná volba odstínů. Na divoké a syté barvy stěn a tmavý nábytek raději zapomeňte. „Výrazné barvy jako zářivá žlutá, ohnivě červená či temná modrá dávají každému interiéru silnou atmosféru, kterou můžete chtít časem změnit. Je proto lepší vsadit na tlumené a světlé tóny. Ty prostor opticky zvětší a navíc jej můžete podle nálady obměňovat nápadnějšími doplňky. Červené polštářky můžete snadno nahradit, zatímco přemalovat celou stěnu v barvě svařeného vína bude trochu složitější. Místnost vám také bude připadat mnohem větší, pokud zvolíte jiný odstín pro stěny a strop,“ vysvětluje designérka finského developera YIT Lenka Hlaváčková Schubertová.


2. Nábytek z masivu? Rozhodně ne!

 

Opatrní bychom měli být i při výběru materiálů nábytku. „Ač je nábytek z masivu krásný a navozuje v místnosti hřejivou atmosféru, do malých prostor se opravdu nehodí. Do obývacího pokoje je proto lepší si pořídit nízké otevřené skříňky či poličky ve světlých odstínech, jež vytvoří vzdušnější a odlehčenější dojem. Ty lze případně vyplnit barevnými krabicemi, proutěnými košíky nebo truhličkami, v nichž se schovají drobnosti a nepořádek, který by jinak ukryla klasická obývací stěna,“ doporučuje designérka.


Úložný prostor
(Foto: oficiální zdroj)

 

3. Světlo dokáže vykouzlit větší prostor

 

Je důležité, aby byt působil vzdušně a nevyvolával v nás pocit stísněnosti. Pokoje tak lze velmi snadno projasnit a opticky zvětšit například správným umístěním kvalitních svítidel. Centrální zdroj osvětlení je dobré doplnit těmi menšími, lokálními v podobě bodových světel a lamp s různou intenzitou a dosahem. „Také barevné sjednocení podlah v celém bytě či instalace zrcadel pomohou. Pokud vám tedy nevadí zrcadlo v ložnici, rozhodně ho umístěte i sem. Doslova vám vykouzlí aspoň naoko větší místnost,“ radí designérka.


 

4. Ukládejte od podlahy až ke stropu

 

Aby místnosti působily prostorně a čistě, musíme mít dostatek úložných prostor. „Jedním z míst, která se běžně snažíme využít k uklizení co největšího množství věcí, je ložnice. Vestavěné, na míru sestavené skříně mohou ušetřit mnoho starostí s tím, kam uložit věci a oblečení, jež nepotřebujeme každý den. Nebojte se je využívat kompletně beze zbytku od podlahy až po strop. Prostor tak nezůstane zbytečně prázdný a schová věci, které by nám zbytečně překážely jinde,“ vysvětluje designérka.

 

Dobré je pamatovat i na místo přímo pod postelí. Na stěny dále můžeme připevnit otevřené či uzavřené poličky nebo si vytvořit rovnou celou poličkovou sérii, kam se vejdou všechny oblíbené knihy nebo fotografie. I v koupelně bojujeme s nedostatkem místa a většinou umístíme jen úložnou skříňku pod umyvadlo. Přitom lze využít i místo nad přizdívkou, kam se ideálně hodí zrcadlové skříňky – prostor opticky zvětší a navíc se do nich dají ukládat drobnosti.

 

Kuchyně
(Foto: oficiální zdroj)


5. Vše je vidět – udržujte pořádek

 

Zvlášť v menších místnostech bychom měli dbát na pořádek, pro malý byt to proto platí dvojnásobně. Zejména v předsíni nepořádek uhodí do očí. „Přesto, že je tím prvním, co při příchodu do bytu vidíme, nebývá jí často věnována náležitá pozornost. Každý nedostatek se přitom na tak malé ploše ihned projeví. Ideální je proto volit uzavřené skříně včetně botníku a vyvarovat se situace, kdy kvůli otevřeným policím může nevelká předsíň vypadat během chvilky jako nesourodé skladiště,“ zdůvodňuje designérka.

 

6. Vybírejte vhodný nábytek pro své pohodlí

 

Ačkoli musíme s menším prostorem nakládat uvážlivě, není řešením se vzdát některého vybavení či nábytku k relaxaci. Základem obývacího pokoje je proto správně vybraná pohovka. S velikostí si sice nemůžeme moc vyskakovat, ale i menší otoman splní velmi dobře svůj účel – ideálně pokud je rozkládací. Případně volte kus s úložným prostorem, kam můžete uskladnit sezonní oblečení, ložní prádlo či osušky a ručníky. I menší pohovku můžete kombinovat s taburetkami či designovým křeslem, takže se pohodlně usadí všichni.

 

„Přestože se mnohdy snažíme šetřit místem za každou cenu, neměli bychom se vzdávat kousků nábytku, bez nichž bychom přišli o veškeré pohodlí. K těm patří například i konferenční stolek, který lze alternativně nahradit stolečkem na kolečkách a případně jej odstavit do rohu. Podobně mohou posloužit štosovací stolky, jež jsou sice malé, ale lze je rozložit na několik kousků,“ radí designérka.

 

Náš tip: Televizi místo na poličku namontujte do výšky na zeď, místo masivní knihovny porůznu namontujte jednotlivé poličky a nebojte se je vést výš, než jste zvyklí. Obývací pokoj tak bude působit lehce neuspořádaně, přesto útulně. Pokud na nejvyšší police nedosáhnete, pořiďte si schůdky, které jsou k mání za pár korun v každém obchodě s nábytkem.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zrelaxujte v duchu hygge aneb Oživte domov po vzoru seveřanů
Čtyři super tipy, jak zmodernizovat své bydlení skoro bez peněz
Vyberte si SEDAČKU podle vašich představ

 

7. Chytré vychytávky usnadní práci a šetří místo

 

Obytný prostor by měl být také co nejpraktičtější. V kuchyni proto můžeme využít řady vychytávek usnadňujících práci a pohyb v ní. Skládací židle a sklopný jídelní stůl jsou často vyhledávaným řešením. „Aby bylo vaření co nejkomfortnější, je dobré pečlivě vybírat kuchyňskou linku s pracovní plochou a úložnými prostory. Naopak si nemusíte za každou cenu pořizovat velký vařič. V menším bytě obvykle bydlí méně lidí a bohatě tak postačí dvouplotýnkový. Je také lepší volit multifunkční kuchyňské roboty, protože mnoho samostatných jen zabere místo navíc. Dobrou vychytávkou jsou rovněž posuvné dveře. Ty sice oproti klasickým představují finančně a technicky náročnější řešení, ale je díky nim možné získat i dva metry čtvereční místa k dobru,“ upozorňuje designérka.

 

Ať už se rozhodneme byt zařídit v jakémkoli duchu, je především klíčové, abychom se v něm cítili dobře a zároveň nám nabízel praktická řešení, která nám usnadní život.


Náš tip: Myslete vertikálně


V zemích, kde je vysoká hustota obyvatel, staví města do výšky, aby ušetřili drahocenný prostor. Vezměte si tento nápad za své i při zařizování vašeho interiéru, kde také chcete šetřit místo. Zejména v malých místnůstkách, jako je koupelna nebo předsíň, vám život ulehčí vertikální řešení úložných prostor. Využijte to například při výběru botníku nebo koupelnového držáku, závěsná může být i bylinková zahrádka v kuchyni, kterou klidně zkombinujte s držákem kořenek a kuchyňského náčiní.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Radka 14:48 29.08.2018
Týjo. Super tipy! Díky mockrát. :) S tím pořádkem naprosto souhlasím. Pokud je v bytě nepořádek, tak je jasné, že se v něm nebude dát hnout. Zvlášť pokud se jedná třeba o garsonku nebo 1+1. Jinak podle mého se dá byt opticky zvětšit i například výběrem těch správných barev atd. Mně s tím doma pomáhali bytoví architekti z http://www.pwinterier.cz/ a musím říct, že odvedli vážně skvělou práci. :)