Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Vysoká vlhkost může poškodit zařízení domácnosti, ale může mít také negativní dopad na zdraví.

Také se vám rosí okna? Poradíme, jak na to!

Větrání
zdroj: Thinkstockphotos Větrání
aktualizováno 28.09.2019, 00:00 | 28.09.2019, 00:00 | doma.cz

Vysoká vlhkost může poškodit zařízení domácnosti, ale může mít také negativní dopad na zdraví.

Rosení oken je sice zcela běžný jev, přesto ho ale uživatelé berou jako problém, který se snaží odstranit. Než vám poradíme několik užitečných tipů, jak se rosení vyhnout, vysvětlíme napřed, jak a proč tento jev vůbec vzniká.


„První věc, kterou si musíte uvědomit, je, že zarosená okna se automaticky nerovná špatná nebo nekvalitní okna. Rosa na oknech je v celku běžný fyzikální jev, který vzniká nadměrnou kondenzací vodních par a pozorovat ho můžete v různých částech domu – třeba v kuchyni nebo koupelně,“ vysvětluje Miroslav Bukáček z PKS okna.

 

Čím vyšší vlhkost, tím větší orosení

 

Stejně, jako se po vyjmutí z ledničky orosí třeba lahev piva, vytváří se rosa i na oknech. Jedná se o zcela běžnou povrchovou kondenzaci vodních par, jež se mísí se vzduchem v místnosti. V podstatě se dá říci, že s tím, jak roste vlhkost v bytě, roste úměrně tomu i zarosení oken. To platí dvojnásob v zimních měsících, kdy je vzduch v místnosti teplejší a absorbuje tak více vlhkosti.

 

Jaké faktory přispívají k rosení oken zevnitř?
• Páry vznikající při vaření
• Sprchování
• Sušení prádla v místnosti
• Pobyt lidí v místnosti
• Zalévání květin
• Akvária, terária, apod.
• Vlhkost novostavby
• Nedostatečné větrání
• Nevhodné umístění topného tělesa
• Vnitřní parapet přečnívající nad topení umístěné pod okny
• Stažené žaluzie zabraňující ohřívání a osušování skel
• Neprodyšné zateplení budovy

 

Rosení nových oken

 

Ať už si pořídíte kvalitní plastová okna nebo moderní dřevěná okna, v obou případech musíte s určitou mírou orosení oken počítat. Vždy záleží i na kvalitě těsnění a pak také na počtu skel. Naopak, pokud se kvalitní nová okna rosí, zejména pak zvenčí, jedná se o pozitivní známku jejich kvality. Těsní a izolují totiž natolik dobře, že nepropouští vlhkost, jejíž kondenzace pak způsobuje orosení. Stejné je to rovněž u hliníkových oken.

 

Rosení oken v kuchyni, ložnici a koupelně

 

Ze všech místností v domě lze rosení nejvíce pozorovat zpravidla v kuchyni nebo v ložnici. V ložnicích je to nasnadě, protože během celé noci vydechujeme páry, které pak snadno kondenzují. Nejvíce rizikovou místností z hlediska zamlžování oken jsou ale jednoznačně koupelny, kde se hromadí nejvíce vlhkosti. Bohužel je poměrně časté, že v koupelnách okna zcela chybí, a tak veškerou potřebnou práci při odvádění vlhkosti musí zvládnout jen kvalitní ventilátor. Ten je ale dobrou volbou i tam, kde okna vybudovaná jsou, protože zdaleka ne všechnu vlhkost je možné odvést jen klasickým větráním.

 

 

Jak zabránit orosení?

 

Nikdy nejde zcela zabránit tomu, aby se okna rosila. Rosení je běžný fyzikální jev, se kterým zkrátka musíte počítat. Pokud ale dodržíte několik zásad, podaří se vám tuhle malou nepříjemnost minimalizovat.

 

1. Vyměňte stará okna za nová

 

Starší okna se zamlžují více, jelikož neizolují tak dobře jako kvalitní okna s tepelněizolačním dvojsklem. Ta mohou úplně nebo alespoň částečně zabránit rosení oken z vnitřní strany. Na druhou stranu ale musíte počítat s tím, že kvalitní moderní okna těsní natolik dobře, že jimi vlhkost neuniká. Takže musíte větrat o to častěji.

 

2. Větrání je základ

 

Pokud se vám rosí i nová kvalitní okna s dobrými izolačními vlastnostmi, je dost pravděpodobné, že je na vině nesprávné nebo nedostatečně časté větrání. Jen dýcháním každý z nás vyloučí až tři litry vody za den. V nevětraných místnostech se díky vyšší vlhkosti daří plísním a roztočům, což může mít neblahý vliv na vznik alergií, astmatu a jiných nemocí. „Podstatným přínosem větrání je přívod čerstvého vzduchu. Dýcháním produkujeme oxid uhličitý. Zvýšené množství oxidu uhličitého ve vydýchaném vzduchu způsobí zhoršení výměny plynů v plicích a sníží se tím okysličování krve. To vede k ospalosti, únavě, poruchám soustředění a bolestem hlavy. Zhorší se i kvalita spánku,“ upozorňuje praktický lékař MUDr. Michal Lazák.


Správné větrání není rozhodně žádná věda, jak by se snad mohlo zdát. Obecné doporučení zní: větrejte několikrát v průběhu celého dne a spíše velmi intenzivně po krátkou dobu, než málo intenzivně a dlouho. Větrání na takzvanou větračku totiž není dostatečně efektivní k tomu, aby odvedlo veškerou nahromaděnou vlhkost a zaručilo potřebnou cirkulaci vzduchu.


„Na jaře a na podzim doporučuji intenzivně větrat 10 až 15 minut, v létě by okna měla zůstat otevřená minimálně půlhodinu. V zimě si pak vystačíme s pěti minutami intenzivního větrání průvanem. Žádoucí je otevřít okna ráno a před spaním, ideální je krátké větrání přibližně každé dvě hodiny,“ vysvětluje Ing. Jiří Scheidel ze společnosti Vekra.

 

Záclony
(Foto: Getty Images)

 

 

3. V topení buďte pečliví

 

V současné době jsou novostavby i rekonstruované objekty osazovány okenními prvky s vysokou těsností, takže vzduchová výměna mezi vnějším a vnitřním prostředím je téměř nulová. Vlhkost vzlínající ze zdiva se v nedostatečně větraných nebo vytápěných místnostech sráží na chladnějších plochách, například právě na oknech. Prevencí vůči tomuto jevu je pečlivé vytápění místností v kombinaci s důsledným vyvětráním. Prospěšná je stálá teplota v bytě, ideálně 21 stupňů.

 

ČTĚTE TAKÉ:

8 tipů, jak si zařídit ložnici podle Feng Shui
Jak zatočit s plísní a mastnými fleky na zdech?
Trápí vás špatný SPÁNEK? Zapomeňte na pilulky, dejte si KOZLÍK


4. V zimě je mikroventilace tabu


Jakmile venkovní teploty začnou klesat, měli byste přestat používat větrání na mikroventilaci. S ní totiž probíhá výměna vzduchu pomaleji. Navíc působí na pomalé chladnutí stěn, což v zimě jistě nechcete. Naopak během parných letních dní v době kdy jste doma, mikroventilace nevadí, i když sama o sobě také zcela nestačí k zajištění plnohodnotné výměny vzduchu a odvedení vlhkosti.

 

5. Prádlo sušte jinde

 

Ano, i takové maličkosti, jako je sušení prádla v místnosti, mohou mít vliv na to, že se vaše okna rosí více, než byste chtěli. Je sice jasné, že ne každý má tu možnost, dát prádlo schnout například do sušárny. Přesto ale zvláště v zimních měsících se doporučuje využívat k sušení spíše chodby, půdy, balkony nebo terasy, kde unikající vlhkost ze schnoucího prádla tolik nevadí.

 

Plíseň berte vážně!
Pokud se i přes důkladné větrání a utírání orosených oken objeví v bytě v důsledku zvýšené vlhkosti plíseň, co nejrychleji ji zlikvidujte k tomu určeným přípravkem. Nikdy se nesnažte plíseň odstranit mechanicky. Její výtrusy se mohou velmi rychle rozšířit po celé domácnosti.


6. Zvažte moderní systémy

 

Na trhu jsou dnes běžně k dispozici i speciální větrací systémy, zajišťující pravidelný přívod čerstvého vzduchu skrze okna. Dají se namontovat jak k rámům oken, tak i mezi rámy či křídla a některé z nich dokonce umožní také instalaci pylových filtrů. Přivádět vzduch do místnosti ale můžete i pomocí tzv. větracích klapek. Ty můžete namontovat jak do starších, tak i nových oken a fungují na principu automatického větrání. Zároveň ale reagují na vítr – jakmile fouká, samy se zaklapnou, takže nevzniká žádný průvan.

 

Rekuperační systém odvede z místnosti vlhkost, ale teplo vrátí zpět. Pomoci k výměně vzduchu mohou i přívodní větrací štěrbiny, které mohou být součástí okna. „Je to jednoduché řešení za přijatelnou cenu. Okenní větrací štěrbiny umožňují manuální nastavení průtoku vzduchu nebo zajistí výměnu automaticky podle vlhkosti uvnitř místnosti,“ upřesňuje Ing. Jiří Scheidel.

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře