Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pořádek v ledničce šetří peníze, stačí mít systém.

Ukliďte si v ledničce: Jednoduchý systém ušetří nervy, čas i peníze

Úklid lednice
zdroj: Thinkstockphotos Úklid lednice
aktualizováno 19.05.2018, 00:00 | 19.05.2018, 00:00 | doma.cz

Pořádek v ledničce šetří peníze, stačí mít systém.

Přehledná lednička ušetří nejen mnoho času a nervů, ale i peněz. Když na potraviny dobře vidíte a bezpečně víte, kde co najdete, rozhodně je nenecháte zkazit. Průměrný Čech totiž vyhodí každý rok 170 kg potravin, což se dá změnit.

 

Každé místo lednice je díky rozdílné teplotě určeno pro odlišný typ potravin, a proto je pro jejich skladování vhodné mít správný systém. „Teplota uvnitř chladničky se na různých místech liší. I proto velmi záleží, kde jsou jednotlivé potraviny uloženy. Nejchladněji bývá vespodu. Směrem vzhůru teplota roste s každým patrem o jeden stupeň. Tyto teplotní rozdíly mají vliv na čerstvost potravin,“ vysvětluje výživová poradkyně Mgr. Zuzana Douchová.

 

Jste ten typ člověka, který potraviny skládá podle toho, kde je volné místo, anebo má pro uskladňování vlastní pořádek? Ať tak či tak, poradíme vám, jak si udělat ve své ledničce ten správný systém.

 

Co do ledničky nepatří:

 

- Brambory
- Cibule
- Česnek
- Některé ovoce: banány, melouny, citrony, jablka, ananas
- Rajčata
- Káva
- Čokoláda
- Neotevřené paštiky a plechovky
- Marmelády a džemy
- Med
- Kečup
- Hořčice
- Červené víno
- Alkohol
- Chilli omáčka

 

Spodní část patří masu a zelenině

 

Boxy vespodu ledničky jsou určeny pro zeleninu, jako je například ledový salát, květák, brokolice, kapusta, mrkev, celer, petržel, řepa nebo tuřín. Zeleninu před uložením nemyjte. Spodní přihrádka nad boxy se svými -2 – 4 °C dobře poslouží syrovému masu, drůbeži a rybám, které zde vydrží maximálně 3 dny. Maso je vhodné uchovávat v celofánu anebo v dobře uzavřených nádobách.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vyžeňte kila z vaší lednice! NÁVOD co jak nahradit
Udělejte revoluci v lednici. Od teď musíte nakupovat jinak
Tichý zabiják se ukrývá v mrazáku!

 

Do středu dejte uzeniny a mléčné produkty

 

Střední část ledničky má 4 – 6 °C. Hodí se proto pro otevřené paštiky, uvařené maso, šunku, uzeniny, máslo, margaríny, plátkové a tavené sýry, jogurty a mléko. Masné a mléčné výrobky pečlivě oddělujte.


Nahoru umístěte uvařené jídlo připravené ke konzumaci

 

Pro uskladnění hotových jídel je nejvhodnější horní část ledničky, ve které je 7 – 8 °C. Patří sem například omáčky, guláše, polévky, pudingy, dorty, zákusky anebo například chlebíčky. Nezapomeňte dávat do lednice již vychladlá jídla. A spotřebujte je do dvou dnů.


Lednička
(Foto: oficiální zdroj)

 

Ve dveřích se daří nápojům a vejcím

 

Nejteplejším místem lednice s 10 – 11 °C jsou její dvířka. Větší dolní část přímo vybízí k uskladňování nápojů jako mléko, džusy, minerálky, pivo anebo otevřené lahve bílého vína. Prostřední část je jako dělaná na vajíčka. A nezapomeňte - správně uskladněná vejce jsou špičkou dolů, protože na tupém konci se nacházejí póry, kterými vejce přijímá kyslík. Horní část dvířek může být alternativním místem pro uložení másla či margarínů. Hodí se sem ale i konzervy, plechovky a otevřené marmelády.

 

5 užitečných tipů, jak pečovat o samotnou lednici

 

1) Nepřeplňujte ledničku potravinami a umísťujte je rovnoměrně - když mezi nimi neproudí vzduch, kazí se; když jsou nalepené na stěně, plýtváte energií; navíc přeplněná lednička málo chladí
 

2) Odstraňujte pravidelně led a námrazu ze stěn ledničky teplou vodou s octem – námraza snižuje výkonnost, ocet naopak desinfikuje
 

3) Minimálně jednou za měsíc vyndejte všechny potraviny a lednici ukliďte - nechte ji vyvětrat, umístěte do ní pohlcovač pachu
 

4) Přebalujte potraviny z originálních obalů – dávejte je do krabiček či igelitových sáčků; sýrům měňte obal obden, salámy můžete vyskládat na talíř a přikrýt alobalem
 

5) Vlažné nebo dokonce horké potraviny do lednice nepatří – řiďte se touto radou, ušetříte elektřinu na potřebné chlazení a nezvýšíte vlhkost, tudíž vaše zelenina nezačne rychle plesnivět

 

Pokud má vaše lednice mrazák

 

Mrazák je ideálním místem pro potraviny, které budete potřebovat za dobu delší než 2 – 3 dny. Může se jednat kupříkladu o maso ale i o rohlíky nebo třeba chléb. V mrazáku umístěné věci doporučujeme dobře zabalit a popsat. Štítek by měl obsahovat nejen popis uložené potraviny, ale i datum zamrazení.

 

Lednička
(Foto: oficiální zdroj)

 

Maso vydrží v mrazáku až 10 měsíců, bylinky, mořské ryby a plody, ovoce a zelenina, houby a zmrzliny až 12 měsíců. Sladkovodní ryby a vnitřnosti nechte uložené v mrazu maximálně 3 měsíce, tučné uzeniny dokonce jen 1 měsíc. Pro libovější uzeniny, omáčky a pyré je doba skladování pouze 2 měsíce. Pokud si zamrazíte pečivo, nezapomeňte je do 6 měsíců spotřebovat.

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře