Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Vánoční svátky jsou krom spousty legend a tradic opředeny také směsicí různých, dohromady poněkud neobvyklých symbolů.

Jmelí, hvězdy, betlém a další vánoční symboly: Kde se vzaly a proč jsou i dnes tak populární?

Vánoce
zdroj: Thinkstockphotos Vánoce
aktualizováno 18.12.2018, 18:56 | 18.12.2018, 18:48 | Karolína Šimečková

Vánoční svátky jsou krom spousty legend a tradic opředeny také směsicí různých, dohromady poněkud neobvyklých symbolů.

Jak se tu ale tyto symboly objevily? Odkud pochází například tradice vánočního stromečku, jmelí, či sladké madlovo-rozinkové vánočky? V dnešním článku se podíváme na 5 symbolů, které nesmí chybět na žádné Vánoce. 


Betlém


Jeden z nejvýznamnějších a nejfrekventovanějších symbolů Vánoc je právě betlém. Mnoho z nás má doma vystavený jeden nebo dva a je jedno, jestli miniaturku v obýváku či větší dekoraci na zahradě. Ale proč tomu tak je?


Betlém je město ležící v Izraeli, asi 10 kilometrů od Jeruzaléma. V překladu jeho jméno znamená „město chleba“ a podle Nového Zákona se zde narodil Ježíš Kristus. Naše betlémy ovšem zobrazují pouze scenérii v chlévě, a ne celé město Betlém. To je z toho důvodu, že Kristův otec Josef nemohl po příjezdu do Betléma najít žádné ubytování, město bylo přeplněné poutníky, kteří přijeli dříve, a tak se s Pannou Marií uchýlili do skromného, avšak teplého chléva. Zde Marie porodila svého syna, zavinula jej do plenek a položila do jeslí.


Jako první betlémskou scenerii vytvořil svatý František z Assisi ve 13. století v Itálii, k nám se ale tento symbol dostal až o tři staletí později! První betlém byl postaven v Praze v Týnském chrámu roku 1562. Důvodem byla snaha jezuitů o rekatolizaci českého lidu.

 

Tescoma - betlém
(Foto: Oficiální zdroj)

 

Jmelí


Jmelí bývá krom časů Vánoc poněkud opomíjená rostlina. Jakby taky ne, jeho obyčejná zelená barva a vidličnaté rozvětvení není zrovna dekorace, kterou by si chtěl někdo zavěšovat po domě, přesto se i tato poloparazitická rostlina každý rok dostane do milionů domácností.

 

ČTĚTE TAKÉ:
Proč se líbat pod jmelím?
NÁVOD: Jak si vyrobit adventní věnec
Sedm tipů pro péči o vánoční stromek: Aby vydržel co nejdéleJmelí bylo už odpradávna využíváno mnoha evropskými národy k různým rituálům, a to z toho důvodu, že mělo ztělesňovat živoucího ducha a bylo symbolem života i ochranným talismanem. Pokud se chceme ale podívat na to, proč patří mezi tradiční symboly Vánoc, musíme se přesunout ještě dál do historie a to opět do slavného Betléma a noci, kdy se narodil Ježíšek.


Křesťané si mezi sebou tradují, že jmelí rostlo kdysi jako ohromný strom, z jehož větví měl Josef uplést kolébku pro malého Krista. Po třiceti letech měli strom porazit Římané a vytvořil z něj kříž, na kterém byl Ježíš ukřižován. Strom jmelí pak hanbou seschl do malých keříků a stejně, jako jsou věřící živi z Kristova těla, tak je i jmelí živeno jinými stromy.

 

 

Vánoční stromeček


Vánoční stromeček nesmí chybět v žádné domácnosti, to je jisté. Jeho tradice se ale rozšířila z Německa do světa až koncem 18. století. Původně zdobila tehdejší domácnosti pouze jedlová či borová větvička, obvykle zavěšená před vchodem do světnice. Vánoční stromeček se taky nestavěl do rohu místnosti, původně byl zavěšován a zdoben jednoduchými ozdobami a svíčkami.


Tento symbol má své kořeny původně ve středověké tradici náboženského významu: jako předehra k vánočním oslavám byla před vchodem do kostela během Svaté noci hrávána hra, která připomínala tajemství prvotního hříchu Adama a Evy v ráji.

 

 

Hvězda


Když jsme si vysvětlili symboliku vánočního stromku, byla by škoda nepokračovat onou hvězdou, kterou každý rok věšíme na jeho špičku.


Vysvětlením k tomuto symbolu je samozřejmě kometa, která zazářila nad Betlémem po Kristově narození. Experti hodně spekulují, co tehdy mohlo zářit na obloze tak silně, že to šlo považovat za příchod Mesiáše. Odpovědí na tuto otázku je s největší pravděpodobností extrémní přiblížení planet Jupiteru a Venuše, které jsou hned po Měsíci a Slunci nejzářivějšími objekty na noční obloze.

 

Betlémská hvězda
(Foto: oficiální zdroj)

 

Vánočka


Tato sladká pochutina z kynutého těsta, rozinek a mandliček je tradiční český symbol Vánoc. Správně se plete do copu z devíti pramenů: spodní čtyři symbolizují čtyři živly, tedy oheň, vodu, zemi a vzduch. Prostřední tři  představují rozum, cit a vůli člověka a vrchní dva se upínají k tomu, co vede člověka nejvýše, tedy k vědění a lásce.


Jedinou „příbuznou“ naší vánočky je německo-rakouská štola a důvod je prostý. Vzhledem k tomu, že oblasti východních a jižních Alp, Podunají a okolí říčních toků Labe a Sály patřily k nejdůležitějším územím jazykových a kulturních kontaktů germánských a slovanských národů po více jak dvanáct století,   určité tradice a symboly byly převzaté od obou národů.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře