Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pejskaři své miláčky rádi odměňují nějakou dobrotou. Jako svačinku jim také často dávají ovoce nebo zeleninu v domnění, že je to pro ně zdravé. Některé potraviny mohou ale psům ošklivě ublížit!

Vlákninu i vitamíny psi potřebuji, některé ovoce je ale může zabít

pes a jeho páníček
zdroj: Thinkstockphotos pes a jeho páníček
aktualizováno 27.10.2018, 00:00 | 27.10.2018, 00:00 | doma.cz

Pejskaři své miláčky rádi odměňují nějakou dobrotou. Jako svačinku jim také často dávají ovoce nebo zeleninu v domnění, že je to pro ně zdravé. Některé potraviny mohou ale psům ošklivě ublížit!

Když je to dobré pro mě, bude to dobré i pro mého psa. Tím se zřejmě řídí řada pejskařů, kteří se nebojí čtyřnohým kamarádům dát ani ovoce nebo zeleninu. Jenže zatímco některé potraviny jsou pro ně opravdu zdravé, jiné jim mohou způsobit zdravotní potíže.

 

Sdružení amerických chovatelských stanic proto vydalo seznam škodlivých a naopak zdraví prospěšných kousků ovoce a zeleniny. Zároveň varovalo, že i ty potraviny, které psi jíst mohou, by neměli dostávat příliš často.

 

Co může můj pes jíst?

 

Co psi mohou jíst

 

Jablka a hrušky

Jsou skvělým zdrojem vitamínů A a C a také vlákniny. Neobsahují mnoho tuků a proteinů, proto jsou dobrá svačinka hlavně pro starší pejsky. Pozor, neměli by ale sníst jadérka!

 

Banány

Mohou být nízkokalorickou dobrůtkou, obsahují navíc vitamíny, vlákniny a draslík. Banány by se ale neměly stát pravidelnou součástí stravy psa, mají totiž vysoký obsah cukrů.

 

Borůvky

Tyto lesní plody jsou tzv. superjídlem, které obsahuje důležité antioxidanty, posilující imunitu. Můžete je navíc využít, když psa učíte chytat věci ve vzduchu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Má váš pes hrubou a matnou srst? Pozor, víme, co děláte špatně
Je váš pes závislý na vaší přítomnosti? Naučte ho být o samotě
Máte chřipku? Pozor, může ji chytit i váš pes!

 

Kiwi

Kiwi jsou bohaté na draslík a vitamín C, pro pejsky jsou stejně příznivé jako pro člověka. Svému mazlíčkovi je bez obav dejte.

 

Ananas

Je sladký, proto se stává ideální svačinou, když chcete psa potěšit. Obsahuje vitamíny, minerály, vlákninu a také bromelain, což je enzym, který usnadňuje příjem proteinů.

 

Jahody

Jsou plné vlákniny a vitamínu C, obsahují také enzym, který pomáhá přirozeně bělit zuby psů. Jsou ale také bohaté na cukry, proto by je měl pejsek dostávat jen jako odměnu.

 

Citrusy

Citrony, pomeranče nebo mandarinky jsou pro psa příznivé. Jsou skvělým zdrojem vitamínu C, draslíku a vlákniny. Neměli by ale jíst slupku.

 

Broskve

Obsahují vlákninu a vitamín A, který pomáhá bojovat proti infekci. Psi by ale neměli jíst pecku, která může nést stopy kyanidu. Zavařené broskve jim ale nedávejte.

 

Melouny

Znovu by psi neměli jíst jadérka a slupku včetně bílé ochranné vrstvy. Červená část zbavená zrníček je ale v pořádku.

 

Smutný pes
Ilustrační foto (Foto: Thinkstockphotos)

 

Co jim může naopak uškodit, nebo je dokonce zabít?

 

Avokádo

Ačkoliv avokádo je zdravé pro člověka, našim čtyřnohým miláčkům spíše škodí. Může u nich vyvolat zvracení a průjem, protože obsahuje toxin persin.

 

Třešně

Obsahují kyanid, který narušuje přísun kyslíku, proto by je psi neměli jíst. Samotný plod zbavený pecky a stopky je bezpečnější, i přesto byste třešně pejskům dávat neměli.

 

Hroznové víno a rozinky

Ať už čerstvé nebo sušené hrozny, psi by se jim měli vyhnout obloukem. Jsou pro ně toxické a nezáleží na pohlaví, věku ani rase. Mohou způsobit okamžité selhání ledvin a smrt.

 

Rajčata

Pro pejsky je škodlivá především zelená část rajčat včetně stopky, která obsahuje toxin jménem solanin. Aby bylo psovi špatně, musel by sníst velké množství rajčat, pro jistotu je ale vynechte úplně.

 

Cibule

Cibule, pórek a pažitka patří do skupiny cibulovin, které jsou jedovaté pro většinu domácích zvířat, především pro kočky. I u psů mohou způsobit zvracení, průjem, bolest žaludku a nevolnost.

 

Houby

Pokud venčíte pejska v lese, dávejte pozor, co kde najde a sežere. Houby by raději neměl jíst žádné, přestože ty, co nejsou jedovaté pro člověka, zřejmě neublíží ani jemu. Pejskaři by ale měli volit opatrnost a nedávat mazlíčkům žádné houby.

 

Chřest

Není přímo škodlivý, jen neexistuje důvod, proč by ho měli psi jíst. V syrové podobě je chřest pro ně příliš tvrdý, uvařený už zase ztratil veškeré živiny. Pokud chcete psovi mermomocí dát zeleninu, zvolte nějakou vhodnější.

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře