Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Společné spaní rodičů a dětí v jedné posteli – to je téma, které vyvolává vášnivé diskuze na nejrůznějších rodinných setkáních, sociálních sítích a rodičovských fórech. Od kolika let by mělo dítě spát ve vlastním pokojíčku?

Vlastní pokojíček? Od kdy má spát dítě samo

Spící dítě
zdroj: Getty Images Spící dítě
aktualizováno 19.09.2019, 00:00 | 19.09.2019, 00:00 | doma.cz

Společné spaní rodičů a dětí v jedné posteli – to je téma, které vyvolává vášnivé diskuze na nejrůznějších rodinných setkáních, sociálních sítích a rodičovských fórech. Od kolika let by mělo dítě spát ve vlastním pokojíčku?

Při narození potomka se rodiče obvykle dělí do dvou skupin – ta první se snaží dítě naučit spát o samotě ihned po narození, jiní s nimi sdílejí ložnici i několik let. Důvodů, proč spát s dětmi i proč s nimi nespat, je mnoho; někteří rodiče také řeší praktickou stránku věci – zkrátka mají malý byt a pro dětský pokojíček již není místo. Jak by ale tuto situaci měli řešit rodiče, kteří daný problém nemají a pouze tápou v tom, která varianta je pro dítě vhodnější?


Jak vyplývá z průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu, osm z deseti Čechů je přesvědčeno, že děti mají spát ve vlastní posteli nejpozději ve dvou letech. O rok později, tedy přibližně v době nástupu do školky, by jim pak rodiče ideálně zařídili samostatný dětský pokoj. Nejvíce respondentů (33 %) odpovědělo, že by do vlastní postýlky ukládali už novorozence.


„V případě úplně malých miminek se názor dnešních rodičů přeci jen trochu liší od starších respondentů. Mladí častěji počítají s tím, že po narození zůstane kojenec několik měsíců v manželské posteli. Ale žádné společné spaní celé rodiny třeba až do školního věku dětí se nekoná,“ říká Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

 

Děti
(Foto: Getty Images)

 

Neřiďte se statistikami, ale povahou dítěte

 

Každé dítě a každý vztah dítěte s rodičem má své vlastní načasování toho, kdy se dítě odděluje od rodičů. Hodně záleží na povaze dítěte i rodiče a na jejich osobních potřebách. Dětská psycholožka Mgr. Alena Vávrová rodičům doporučuje: „Je dobré, aby dítě mělo možnost spát u rodičů tak dlouho, jak dlouho to potřebuje.“ Těsná blízkost rodiče v noci se velmi doporučuje zejména v prvním roce života, nejlépe v prvních dvou letech. Dítě v té době ještě není bytostí plně oddělenou od matky a snadno upadá do úzkosti ze separace. Tma a noc navíc tuto úzkost a pocit opuštění umocňují. Někdy se děti dokonce bojí tak moc, že nejsou schopné ani plakat. A jediné, co je uklidní, je blízkost těla a známá vůně maminky, rodičů, která jim dá zprávu, že jsou v bezpečí a že je vše v pořádku.

 

Myslete i na tatínka

 

Zároveň, a to je velmi důležité, je však třeba brát ohledy na to, jak dlouho to ještě vyhovuje samotným rodičům. A to oběma. „Dítě v ložnici může za nějakou dobu vstupovat do komfortu obou rodičů a do jejich vztahu, intimity. Pokud je to pro rodinu komfortní a spát spolu potřebují, doporučuji raději rozšířit postel, přidat matraci, aby mohli spát rodiče spolu vedle sebe a u nich děti. Jinak se často děje to, že děti vytlačí tatínka do obýváku a rodiče se začnou partnersky vzdalovat. A to dětem ve výsledku rozhodně neprospěje,” dodává psycholožka.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Společné sdílení pokoje sourozence stmeluje. Jak ho ale vybavit?
Jak správně zabezpečit dětský pokoj?
Jaké barvy do pokoje prvňáčka? Zelená rozvíjí kreativitu, červená vyvolává roztěkanost

 

Mějte pro dítě dveře vždy otevřené

 

Po období vzdoru dítěte během třetího roku věku se většinou děti výrazněji osamostatňují a chtějí mít svůj vlastní prostor. A právě toho je dobré využít k utváření samostatného prostoru, a to včetně vlastní postele, skříně, stolu, prostoru, kde může mít dítě vlastní vývojově danou motivaci usínat. Postupně by se mělo učit usínat ve své posteli, a to vždy s pomocí rodičů. Zároveň je velmi důležité, aby mohlo kdykoliv, bez ohledu na to, kolik mu je let, přijít za rodiči v noci a načerpat klid a bezpečí z jejich fyzické přítomnosti. Některé děti chodí za rodiči ještě v osmi letech a je to v pořádku. Jiné už od dvou let spí v klidu samy celou noc ve své postýlce. Je nesmírně důležité respektovat přání a potřeby dětí a vnímat i potřeby a přání rodičů a v jejich propojení pak hledat co nejlepší variantu pro všechny.

 

Pokojíček
(Foto: Getty Images)

 

Vlastní pokoj


Poměrně málo rodičů ho má dětský pokoj připravený už od narození miminka, dle průzkumu je to zhruba 13 %. Většina (64 %) ho vybuduje do tří let věku. Lze to vysvětlovat i tím, že při narození dítěte mnoho rodičů ještě bydlí v nájmu, u rodičů nebo v jiném provizoriu. A na dětský pokoj dojde, až když si rodina pořídí vlastní bydlení.


„Nezapomínejte na to, že s tím, jak dítě roste, přijdou náklady třeba na nový nábytek, zejména těsně před nástupem do školy. Proto je dobré mít za tímto účelem něco naspořeno. To je i dobrý tip pro prarodiče: místo utrácení za drahé hračky, kterých miminko moc nepotřebuje, mu můžete raději spořit na krásný dětský pokoj,“ radí Lenka Molnárová.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Jitka 18:22 12.11.2019
Našemu synovi je 5 let a už spí konečně ve svém pokojíčku. Na začátku roku jsme se stěhovali do většího bytu, ve kterém je více místností, takže může mít svůj pokoj. Lepší pronájem bytu jsme našli přes https://www.psn.cz/property/pronajem-bytu# a jsem ráda, že jsme už konečně přestěhovaní. Syn už nutně potřeboval svoje soukromí.
Marina77 09:22 08.11.2019
Určitě je potřeba respektovat dítě a jeho potřeby. Náš malý potřeboval docela dlouhou dobu spát u nás v pokoji - až do 4 let. Vlastní pokoj jsme mu vybavili až skoro v 5 letech, když jsem se přestěhovali do většího. Nejdřív moc nechtěl být sám, ale pak si postupně zvykl. Hodně nás bavilo pokoj vybavovat a vymýšlet, co by se mohlo synovi líbit. Kolegyně mi dala tip na dobrý e-shop, ze kterého jsme brali většinu vybavení https://www.lumax-nabytek.cz/17-detske-pokoje Super pro inspiraci.