Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Na to, že vám nepříjemně vržou dveře, jste partnera upozorňovala už před nějakou dobou, ale stále si nenašel čas na nápravu? Místo lamentování se na to vrhněte sama. Náprava totiž vůbec nemusí být složitá.

Vržou vám doma dveře? Opravit je zvládne i nezkušená hospodyňka

Žena u dveří
zdroj: Getty Images Žena u dveří
aktualizováno 23.03.2019, 00:00 | 23.03.2019, 00:00 | doma.cz

Na to, že vám nepříjemně vržou dveře, jste partnera upozorňovala už před nějakou dobou, ale stále si nenašel čas na nápravu? Místo lamentování se na to vrhněte sama. Náprava totiž vůbec nemusí být složitá.

Jemu možná otravné vrzání a skřípání nevadí, ale vy víte, že vrznutí uprostřed noci vám probudí děti, nebo jim minimálně zadělá na oční můry. Proč dál čekat, když se do nápravy můžete vrhnout sama? Nepotřebujete k tomu ani sílu, abyste dveře nadzvedla, ani zkušenosti. Náprava může být úplně nenáročná.


Odkud zvuk vychází?


Nejprve pořádně identifikujte, co zvuk vydává. Drhnou dveře o podlahu? Nebo spíše vržou panty? Je zvuk slabí a jen v určitém úhlu, nebo je táhlý, hlasitý a po celou dobu pohybu dveří?


ČTĚTE TAKÉ:

Zase máte na botě žraloka? Zalepte si ji doma
KVÍZ: Umíte spravedlivě rozdělit domácí práce nebo všechno leží jen na vašich bedrech?
Čím méně domácích prací žena dělá, tím víc si užívá v posteli!


Vrzání pantů


Pokud odhalíte, že příčinou nepříjemného zvuku jsou vrzající panty, začněte tím nejsnazším. Budete potřebovat obyčejnou tužku. Pomocí tuhy vytvořte na styčné ploše pantu drobnou vrstvičku grafitu, který zabrání tření jednotlivých kovových částí, což vyluzuje onen otravný zvuk.


Pokud tuha nepomůže, nebo se se problém brzy začne opakovat, je lepší panty namazat silikonový nebo minerální olej. Ten naneste na celý čep pantu.


Pokud špatně doléhající panty i tak vržou, pořiďte si vazelínu nebo speciální pastu na mazání pantů. Vytvoří silnější film, který zvukům konečně zabrání.

 

Udělej si sám
(Foto: Getty Images)


Drhnutí dveří


Problematičtější může být drhnutí dveří – ať už o podlahu, nebo nerovné plochy futer. Tady už se bez vysazení dveří neobejdete. Nejprve zkuste nejméně náročné řešení v podobě kroužků, které nasadíte na čepy pantů a dveře jimi přizvednete. Seženete je v železářství a klidně jich můžete dát i více na sebe. Ideálně ale vždy začněte jedním a zkuste, zda problém nezmizel, teprve pak přidávejte. Kdyby jich bylo příliš mnoho, nemusí dveře sedět dobře v zárubních a dřít začnou jinde.


Jestliže jsou dveře viditelně nakřivo, nebo dřou výrazněji na jedné straně, znamená to, že jsou nevyvážení a svěšené. To vyřeší přešroubování pantů. Narovnáte je pomocí šroubováku nebo imbusu, záleží, jaký typ doma máte.


Jestliže ani jedna z úprav nepomohla, bude třeba intenzivnější zásah. Hledejte, kde místo dře. Je-li to mezi dveřmi a podlahou, bude třeba dveře zbrousit nebo seříznout a znovu slabě přelakovat. Třecí plocha může být i na futrech, zejména pokud jsou opakovaně natírané a je na nich již širší vrstva laku.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře