Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Zloději každoročně vykradou tisíce domácnostní a následné škody se pohybují v řádech miliard korun. Nejsou to však ztráty pouze majetkové, ale také duševní, které bývají pro oběti vloupání často mnohem horší.

Vykradli vám byt nebo dům? TOHLE musíte udělat jako první

Zloděj
zdroj: oficiální zdroj Zloděj
aktualizováno 06.10.2018, 00:07 | 06.10.2018, 00:07 | doma.cz

Zloději každoročně vykradou tisíce domácnostní a následné škody se pohybují v řádech miliard korun. Nejsou to však ztráty pouze majetkové, ale také duševní, které bývají pro oběti vloupání často mnohem horší.

Každé narušení soukromí a zcizení majetku je velký zásah pro psychiku a v kritické chvíli je pak důležité nepropadnout panice a vše správně vyřešit. Víte, co udělat jako první, když vás vykradou? Přinášíme přehled pěti kroků, které se vyplatí neopomenout.

 

Vše bezodkladně nahlaste na policii

 

„Když zjistíte, že vás vykradli, první, co udělejte bez dalšího odkladu, je kontaktovat policii. Do jejího příjezdu s ničím nehýbejte, nic neuklízejte a neupravujte. Mohli byste zkomplikovat vyšetřování,“ radí Ivan Pavlíček, expert na zabezpečení ze společnosti Next. Po příjezdu policie spolupracujte, jak nejlépe můžete. Nikdo jiný než vy neví, co v bytě bylo, a co vzniklo během vloupání. Pomoci mohou i nedopalky cigaret, případně pokud zloděj něco v bytě zapomněl. Důležité jsou také otisky prstů na předmětech a nábytku, se kterými zloděj manipuloval.

 

V případě, že si nejdříve všimnete poškozeného zámku, ale do bytu sami nevstupujte, pachatelé mohou být ještě uvnitř. Vždy se ihned obraťte na pomoc policie.


Vloupání
(Foto: oficiální zdroj)

 

Zablokujte karty a osobní doklady


Pokud jsou mezi ukradenými věcmi doklady a platební karty, je nutné to ihned nahlásit a zablokovat je. Ztrátu osobních dokladů nahlaste přímo policii, kdyby došlo později k jejich zneužití, o nové pak požádejte na obecním úřadě. Zloději si na ně neváhají třeba rychle sjednat půjčku nebo je použijí k páchání další trestné činnosti, zakládání falešných firem, provádění finančních transakcí a dalším ilegálním aktivitám, případně je mohou prodat na černém trhu. Blokaci karty proveďte okamžitě, jinak riskujete ztrátu peněz z účtu. Je dobré pro tyto případy vědět, jaké podmínky jste podepsali: máte například kartu pojištěnou? Jste chráněni od okamžiku, kdy ztrátu nahlásíte? Nebo běží nějaká lhůta do faktického zablokování, po kterou vám bohužel banka žádné záruky negarantuje?


Škody zdokumentujte


Po odchodu policie je dobré udělat vlastní soupis škod a zcizených věcí. I když policie pořídí své snímky z místa činu, i vy si vše vyfoťte. A to včetně detailů místa vniknutí. Zdokumentujte si také vzniklá poškození. Bude se vám to hodit pro pojišťovnu. Připravte se, že u zcizených věcí budete muset doložit, že jste byli skutečně jejich vlastníky. Ideálně mějte k dispozici doklady o zakoupení, případně záruční listy. Vlastnictví lze dokázat také fotografiemi, svědectvím sousedů, případně podepsaným čestným prohlášením.

 

Vloupání
(Foto: oficiální zdroj)


„Poškození často předkládají rodinné fotografie, z nichž je patrné, že majitelka domácnosti odcizený klenot měla a nosila. Bohužel ne vždy mají takový snímek k dispozici, a tak své klenoty pouze popisují, případně kreslí, což samozřejmě není ideální situace pro řešení pojistné události,“ uvádí Hana Jurová, metodička Allianz pojišťovny. Vlastníte-li hodnotnější věci, je lepší od nich pečlivě uschovat nejen certifikáty a účtenky, ale i každou dotyčnou věc vyfotografovat. Pak bude likvidace vaší škodní události pouhou rutinní záležitostí.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak nenaletět podvodníkům! Rady nejen pro SENIORY
Nejúspěšnější triky zlodějů + rady, jak nenaletět
Zabezpečte dům i chatu proti zlodějům! Poradíme jak na to!

 

Vyměňte zámky a byt lépe zabezpečte


Vloupání může představovat ztrátu i ve zcela jiném smyslu, než je pouze ta majetková. Podle odborníků patří mezi nejhorší následky, se kterými se mohou oběti krádeže potýkat, zejména negativní dopady na psychiku poškozených. „Pocity ztráty bezpečí a soukromí mohou u psychicky méně odolných jedinců vést ke zvýšenému stresu, úzkostem a v některých případech až k vytvoření posttraumatické stresové poruchy, která jim následně značně komplikuje život,“ říká psychiatrička MUDr. Dana Dufková. Znovuobnovení pocitu bezpečí a důvěrného prostředí napomůže také výměna zámků a kvalitní zabezpečení bytu. Zejména výměna vstupních vchodových dveří za bezpečnostní, v přízemí je pak vhodné pořídit si například bezpečnostní folie na okna a balkonové dveře.

 

Domov
(Foto: oficiální zdroj)


Poučte se


Bezpečnostní opatření jsou jedna věc, prověřte ale také, zda jste nemohli proti loupeži udělat víc. Nechybujete třeba v nešikovných návycích, které zloději přivedli do vašeho bytu napřímo? Loupež mohla být dílem náhody, ale možná jste přístup do bytu zlodějům nešikovně usnadnili, nebo je k sobě doslova nalákali. Proto pro příště…


Zamykejte – Zloděj nemusí mít namířeno přímo k vám, aby vás vykradl. Často jde o náhodu. Zjistí, že jste při odchodu zapomněli zamknout nebo že máte desítky let starý zámek, který on otevře během několika sekund. Neváhejte proto investovat do lepšího zabezpečení a máte-li ho, je přímo „školáckou“ chybou zapomenout ho použít.


Zavírejte okna – Před odjezdem do práce či na dovolenou proto nezapomeňte pozavírat okna a zabezpečit jakékoli další přístupové body vašeho obydlí. I kvůli pojišťovně. Základní podmínkou pro vyplacení odškodného v plné výši je, že pachatel při trestném činu překonal nějakou překážku. Pootevřené okno jí bohužel není.

 


Buďte pozorní – Všímejte si, co se děje ve vašem okolí. Postává před vaším domem někdo, koho jste tam dříve nevídali? Snaží se vám do domu vnutit podomní obchodník? Zvoní na vás neznámý chodec uprostřed noci a čeká na odezvu? Buďte zdravě podezíraví a uznáte-li to za vhodné, zvyšte ostrahu.

 

Trauma
(Foto: oficiální zdroj)


Pořiďte si alarm – Alarm, kamera, ale i jen pouhá atrapa kamery nebo automaticky spouštěný zvuk. Nemáte-li zrovna v lásce moderní techniku, jako dobrý alarm postačí i dobře vycvičený pes.


Nepodceňujte osvětlení – Starý trik s automatickým spínačem lustrů a dalších svítidel stále umí nočního zloděje odradit a ten si místo vašeho obydlí může vybrat potemnělý dům v sousedství. Naopak přerostlé živé ploty, keře a stromy mu hrají do karet.


Nechlubte se – Že vyrážíte na Havaj? To je sice špatná zpráva pro závistivé facebookové přátele, ale dobrá zpráva pro zloděje, kteří se k této informaci dostanou. Neupozorňujte zbytečně své okolí, že nebudete či nejste doma, natož pak do kdy, a to ani při kratších výjezdech po krásách země české. Fotky můžete na sociální sítě nahrát i po návratu.


Ukryjte cennosti – Když všechny ostatní rady zklamou a zloděje už máte v bytě, nezbyde než doufat, že nenajde to nejcennější. Využijte domácí trezor, a pokud ho nemáte, buďte kreativní a šperky či klíčky od auta alespoň neukládejte na obvyklá místa. Zkuste se vyhnout šuplíkům a skříňkám, a cennosti rozhodně nenechávejte v originálních krabičkách z klenotnictví. Jsou to první, na co se zloději zaměří.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Karel 22:29 31.10.2018
Díky za tipy. Bohužel problém je v tom, že i přes to, že krádež nahlásíme policii, šance, že policie někdy zlodějě vypátrá je mizivá. Poté, co nám naposledy vykradli dům jsem se to tedy rozhodl vzít do vlastních rukou a do domu nainstaloval lepší bezpečnostní systém, na zahradu jsem nainstaloval fotopasti a kolem celého domu postavil pořádný plot od http://www.amstor.cz/ Zatím to vypadá, že to funguje. :-)