Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Na sociálních sítích nedávno spoustě lidí hýbla žlučí agentura Cizinky na úklid, která nabízela migrantky jako levnou výpomoc do domácnosti. Jak moc měl úspěšný virál společného se skutečností?

Toto je reklamní sdělení. Redakce Doma.cz neovlivňuje jeho obsah.

A co Vy, už máte doma uklizeno? Nebo potřebujete pomocnici?

pomocnice do domácnosti
zdroj: oficiální zdroj pomocnice do domácnosti
aktualizováno 21.10.2013, 11:02 | 21.10.2013, 11:02 | Komerční článek
Reklamní sdělení

Na sociálních sítích nedávno spoustě lidí hýbla žlučí agentura Cizinky na úklid, která nabízela migrantky jako levnou výpomoc do domácnosti. Jak moc měl úspěšný virál společného se skutečností?

„Vyspí se všude a nebude Vám překážet“, „bude Vám k dispozici v kteroukoliv denní a noční dobu“ nebo „ideální dárek pro manželku“ – podobnými slogany nabízela agentura Cizinky na úklid své „zboží“. Není divu, že se mnoho lidí pozastavovalo nad tím, zda je něco takového vůbec legální a tvář agentury, moderátorku Kateřinu Kristelovou, obviňovali z otrokářství. Kateřina ale tentokrát propůjčila svou tvář dobré věci a z kampaně se vyklubal virál neziskových organizací Sdružení pro migraci a integraci a Člověk v tísni, který poukazuje na špatné podmínky migrantek, které pracují jako pomocnice v českých domácnostech. Agentura tedy sice není skutečná – ale vše, co na její prezentaci veřejnost i média pohoršovalo, je založené na reálných zkušenost mnoha žen, které žijí a pracují v domovech českých rodin.
 

 


Placenou práci v domácnosti vykonávají nejčastěji cizinky, přestože se samozřejmě u nás jako pomocnice v domácnosti živí i Češky. Práce v domácnosti je zároveň často podceňována jako „tradičně ženská činnost“, za kterou by se vlastně ani nemělo platit. Když k tomu připočteme, že některé migrantky například v rodinách, kde se starají o děti, i bydlí, je na problémy zaděláno – málokdo si uvědomuje, že i tato žena vykonává pracovní činnost jako každou jinou a má nárok na osmihodinovou pracovní dobu a své soukromí. Budit ji k dětem ve tři ráno není úplně v pořádku. Cizinky se v této pozici ocitnou většinou proto, že musí živit vlastní děti a ve své zemi nemají šanci najít si práci. Dostávají se tak do paradoxní situace, kdy se starají o cizí děti a ty své znají tak maximálně po telefonu nebo po skypu. „Maxova matka někdy žárlí. Řekla mi, že bych se s ním neměla tolik sbližovat…Teď jsem dceři chtěla na Vánoce koupit kožíšek, takový pěkný jsem viděla. Když jsem ale byla v obchodě, tak jsem ani nevěděla, jakou velikost potřebuje. Musela jsem volat domů. Vždyť jsem ji půl roku neviděla. Ale vím, jaké věci nosí Max, vidím jej, jak roste,“ vypráví smutně dvaatřicetiletá Oxana z Ukrajiny.


pomocnice do domácnosti 2
(Foto: oficiální zdroj)


Migrantky pracující v domácnosti jsou zkrátka ve velmi zranitelné pozici a zneužít je tak snadno mohou jak zaměstnavatelé, tak agentury, které jim práci zprostředkovávají. Jestli tedy také hledáte někoho, kdo Vám pomůže vypořádat se s horami nevyžehleného prádla a pavučinami pod postelí, podívejte se nejdřív na stránky www.pracovnicevdomacnosti.cz – najdete tam spoustu informací a užitečných rad, jak sobě i své uklízečce zjednodušit život.
 

 
4 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře