Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Předběhnout čas, aby nepředběhl on nás

Toto je reklamní sdělení. Redakce Doma.cz neovlivňuje jeho obsah.

Marie Svatošová žije hospici a kurzy Alfa

Vložit video na:

aktualizováno 16.09.2013, 00:00 | 16.09.2013, 00:00 | Komerční článek
Reklamní sdělení

Předběhnout čas, aby nepředběhl on nás

Jste průkopnicí hospicového hnutí, které se pod Vaším vedením úžasně
rozrostlo. Co Vás vedlo k tomu, že se věnujete kurzům Alfa?

Právě v hospicích se často setkávám s lidmi, kteří v závěru života doslova hladoví po poznání smyslu a cíli života, kladou si (i nám) otázky na tělo, ale je už zoufale málo času na jejich seriozní zodpovězení.
 

alfa doma
(Foto: oficiální zdroj)

 

V takové časové tísni si uvědomuji obrovský dluh nás křesťanů vůči lidem hledajícím i nevěřícím. Vůči těm, kteří neměli to štěstí, aby je rodiče, nebo během života kdokoliv jiný, příkladem žité víry nasměroval k Cíli každého lidského života, k Bohu.


Pro koho kurz pořádáte? Co na kurzu mohou očekávat?

Vítán je každý, kdo se chce dozvědět komu a proč křesťané uvěřili a co z toho mají. Očekávání je vždy individuální. Lze rozlišit zhruba tři hlavní motivy, které účastníky na kurz přivádějí. Tou hlavní a největší skupinou jsou lidé nevěřící a hledající, včetně těch, kteří sice byli v dětství na přání babičky pokřtěni, ale později se jim nedostalo ani elementárního křesťanského vzdělání.
 

alfa. doma 2
(Foto: sxc.hu)

 

Přicházejí však i lidé věřící, kteří si ve společenství chtějí svou víru prohloubit. A konečně lidé aktivně z víry žijící, avšak postrádající (zvlášť v anonymitě velkoměst) živé křesťanské společenství. Cítí, že chtějí „někam patřit“, proto přijdou, jeden kurz absolvují a v dalším nám už pomáhají.
 

Proč lidé na Váš kurz rádi chodí?

Kupodivu to nejsou večeře, kterými každé setkání začíná, ani skutečnost, že kurz je zadarmo, nýbrž zlatý hřeb večera, následující po krátké přednášce – volná debata v menších skupinkách. V přednášce lektor srozumitelně uvede téma večera a zpravidla i formou osobního svědectví odtajní, proč věří on a co mu víra v Ježíše Krista dává.
 

alfa doma 3
(Foto: sxc.hu)

 

Velmi silná a účastníky nejvíc ceněná jsou svědectví lidí, kteří se stali křesťany až v dospělosti. Mohou totiž srovnávat nesrovnatelné: život s Bohem a život bez Boha. Většina absolventů kurzu Alfa chce nějakým způsobem pokračovat, mnozí nám děkují za „ukázání cesty“. To je odměna, která nás těší nejvíc a zároveň nás motivuje věnovat svůj čas a energii uspořádání dalšího kurzu.
 

Je to bezpečné prostředí? Nemusím se bát přijmout pozvání?

Žádný nátlak, vše v naprosté svobodě! To je v kurzech Alfa zásada číslo jedna a celý tým je povinen ji ctít a respektovat. Kdo chce sloužit v týmu, musí přijmout roli hostitele a k hostům se chovat opravdu jako k hostům. Taktně a ohleduplně. Aby se hosté cítili bezpečně zvláště ve skupince, v níž se mohou svěřit i se svými starostmi a bolestmi, jsou poučeni i hosté – nic z toho, co se řekne se nevynáší ven. V posledním týdnu v září začínají kurzy Alfa na mnoha místech České republiky. Pravděpodobně nějaký najdete i ve svém okolí.
 

alfa doma 4
(Foto: oficiální zdroj)

 

Z těch, kteří se na začátku báli pozvání přijmout nebo ve skupince promluvit, bývají nakonec přátelé, kteří se spolu rádi scházejí i po skončení kurzu. Z toho důvodu pro ně čas od času děláváme táborák nebo je pozveme na společný výlet.


Pro server doma.cz rozhovor s Marií Svatošovou připravil Miloš Poborský
 

MUDr. Marie Svatošová je česká lékařka, spisovatelka a publicistka. Je zakladatelkou a vůdčí osobností českého hospicového hnutí a členkou Rady kurzů Alfa v České republice.

 

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře