Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pro většinu z nás je vepřové maso nedílnou součástí jídelníčku, proto je dobré vědět, jaká část se hodí ke které úpravě a čeho se při jeho výběru vyvarovat.

Maso, které smrdí…

Svaz chovatelů prasat, z. s.
zdroj: oficiální zdroj Svaz chovatelů prasat, z. s.
aktualizováno 02.03.2015, 00:00 | 02.03.2015, 00:00 | Komerční článek

Pro většinu z nás je vepřové maso nedílnou součástí jídelníčku, proto je dobré vědět, jaká část se hodí ke které úpravě a čeho se při jeho výběru vyvarovat.

Vepřové maso je cenný zdroj bílkovin, železa, vitaminu B12, zinku, včetně významného zastoupení všech aminokyselin. Vybereme-li si libové části, můžeme hovořit o mase dietním, které je vhodné konzumovat dokonce i při redukci váhy. Díky nižší porážkové váze již neplatí, že se jedná o maso silně prorostlé tukem. Úspěšně tak vzdoruje mýtům o tom, jak je nezdravé.

Abychom si na mase opravdu pochutnali, je dobré vědět, která část prasete se hodí ke konkrétní úpravě. Například kýtu zná asi každý z nás. Že ji ale můžeme rozdělit ještě na vrchní a spodní šál, ořech, květovou špičku a palec svíčkové, ví asi málokdo. Pokud se takto detailně neorientujete, je dobré nechat si poradit ověřeným řezníkem.

Dalšími faktory, ovlivňujícími chuť masa, je věk zvířete, který určuje křehkost a tukovou prorostlost svaloviny. Prasata se porážejí ve věku šest až osm měsíců. K výkrmu jsou určeny výhradně prasničky a v České republice vepři (kastrovaní kanci). Chovná zvířata - kanci a prasnice - se pro produkci masa nepoužívají.

Svaz chovatelů prasat, z. s.
(Foto: oficiální zdroj)

Zde je na místě upozornit na rozšiřující se nepříjemný jev v podobě zapáchajícího masa. S tím se můžete setkat v případě, že si koupíte maso pocházející zejména ze západní Evropy, kde se začíná ustupovat od kastrace kanců určených k porážce. Jejich maso pak může nepříjemně zapáchat. U masa pocházejícího z tuzemska se s tím setkat nemůžete.

Kvalitu masa ovlivňují také okolnosti, za kterých bylo prase poraženo. Například stres před porážkou může maso doslova zničit. Pozitivně se jistě neprojevují mnohahodinové transporty prasat, jak tomu bývá u zvířat dovážených z okolních států.

Svaz chovatelů prasat proto doporučuje vybírat maso z českých chovů, které jsou přísně kontrolovány – české maso je záruka, že se nesetkáte s dioxiny, obsahem antibiotik a dalších nežádoucích látek, jak tomu bylo minimálně v minulosti u masa z dovozu.

Proto je pro nás všechny spotřebitele dobrá zpráva fakt, že se od dubna letošního roku zavádí nové povinné označování masa, v němž se dočteme, kde se konkrétní zvíře narodilo, kde bylo vykrmeno a kde poraženo. Nyní už bude jen na nás, jakému masu dáme přednost.

Není vepřové jako vepřové – čtěme tedy informace na etiketách a vybírejme si jen to nejlepší vepřové maso.

Pro více informací Svaz schovatelů prasat doporučuje: www.ceske-veprove.cz.

Svaz chovatelů prasat, z. s.
 

 
4 hlasů
Vaše hodnocení