Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Každý, kdo vlastní automobil, se musí rozhodnout, jak nejefektivněji svůj vůz pojistit.

Toto je reklamní sdělení. Redakce Doma.cz neovlivňuje jeho obsah.

Nezapomeňte na povinné ručení

srovnej to
zdroj: oficiální zdroj srovnej to
aktualizováno 17.09.2013, 00:00 | 17.09.2013, 00:00 | Komerční článek
Reklamní sdělení

Každý, kdo vlastní automobil, se musí rozhodnout, jak nejefektivněji svůj vůz pojistit.

Pojištění vozidel spadá do dvou základních skupin. Povinného ručení, které je ze zákona povinné a havarijního pojištění, které povinné není, ale doporučuje se. Povinné ručení splňuje pojištění proti škodám způsobeným provozem vozidla a volitelné havarijní pojištění chrání vozidlo samotné.


Proč je povinné ručení povinné?

Dnešní povinná odpovědnost za své jednání nemusí být pro každého únosná. Morální a hlavně ekonomická tíha povinností je velká, naštěstí alespoň pro tu ekonomickou část tu, co se týče automobilů, máme povinné pojištění. Jednání, jehož důsledkem vznikne škoda, může být úmyslné či z nedbalosti. Škodu druhému můžeme způsobit vědomě a záměrně s jistým úmyslem a cílem, nebo zcela nevědomě či nechtěně. Za pojištěný subjekt, který způsobil škodu třetí osobě, přebírá dle vymezeného rozsahu rizik až do plné výše odpovědnost pojišťovna. Jedno z nejznámějších pojištění odpovědnosti má ve většině vyspělých ekonomik povinně smluvní charakter, což je dáno především značnou nepředvídatelností realizace rizik a možnými vyššími až katastrofickými škodami, které by měly pro většinu jednotlivců zcela likvidační charakter. To je asi hlavní důvod toho, proč je povinné ručení v mnoha zemích a také u nás povinné.


Co vše povinné ručení kryje?

Mnoho řidičů neví, na co všechno se přesně povinné ručení vztahuje. Při dopravní nehodě má většinou nárok na čerpání z povinného ručení nejen vlastník automobilu, nebo objektu do kterého "škůdce" naboural, ale také spolujezdec. Zkrátka povinné ručení se vztahuje na všechny škody způsobené provozem vozidla. Z povinného ručení se hradí oprávněné a prokázané nároky na náhradu škody na zdraví nebo usmrcením, věcné škody včetně nákladů, spojených s jejím odstraňováním, škody, které mají povahu ušlého zisku, účelně vynaložené náklady na právní zastoupení poškozeného při uplatňování jeho nároků na náhradu škody i náklady léčení zraněného vynaložené zdravotní pojišťovnou.


Tip na nejlevnější povinné ručení

srovnej to 2
(Foto: oficiální zdroj)


Nejlevnější povinné ručení bezesporu získá každý vlastník automobilu, pokud si ho zjistí a potažmo i zařídí online. Velkým pomocníkem je v dnešní době například webový srovnávač www.srovnejto.cz, kde každý uživatel jednoduše vidí, co přesně jeho pojištění bude obnášet. Dozví se zde veškeré informace jak o obsahu plnění pojištění, tak o možné nejvýhodnější nabídce právě pro něj a jeho vůz.

 

 
6 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Martin 15:47 19.03.2015
Srovnávám každý rok povinné ručení, nejvíce mi vyhovuje srovnávač http://www.klikpojisteni.cz/povinne-ruceni/
rosie 14:43 23.09.2013
Srovnávače jsou velice fajn věc, ovšem netřeba kupovat hned nejlevnejší ručení. Nemusí se vyplatit. Kdysi jsem měla auto levně pojištené u Triglavu a když mi po nehodě vyplatili polovinu částky, prošla jsem k Generali: http://www.generali-ruceni.cz/