Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Uplynulý rok přinesl na trh s hypotékami hned několik zásadních změn.

Toto je reklamní sdělení. Redakce Doma.cz neovlivňuje jeho obsah.

Podle odborníků překročí úroková sazba hypoték letos 3 %. Ceny nemovitostí budou stagnovat

dotFOX
zdroj: oficiální zdroj dotFOX
aktualizováno 26.02.2018, 00:00 | 26.02.2018, 00:00 | Komerční článek
Reklamní sdělení

Uplynulý rok přinesl na trh s hypotékami hned několik zásadních změn.

V účinnost vešla novela zákona o spotřebitelském úvěru, která se dotkla jak půjček, tak hypoték. Česká národní banka (ČNB) omezila maximální výši poskytovaných úvěrů na 90 % LTV a úrokové sazby, které se dlouho držely na historickém minimu, začaly pomalu ale jistě šplhat nahoru. Co nám přinese rok 2018? Pojďme se podívat, co nás čeká a nemine.

I přes všechna zmíněná omezení byl rok 2017 doslova rekordní. Banky poskytovaly hypotéky prakticky jako na běžícím páse. Celkově si Češi vypůjčili přes 230 miliard korun. Neodradily je ani stále stoupající ceny nemovitostí (ve větších městech jako je například Praha a Brno ceny aktuálně výrazně převyšují reálnou hodnotu realit).

Hypoteční trh se v roce 2018 mírně ochladí 
Průměrná úroková sazba hypoték se podle portálu Hypoindex za listopad 2017 pohybovala kolem 2,15 % (údaje za prosinec zatím nebyly zveřejněny). Podle analytiků ale pravděpodobně dosáhla až na 2,2 %. Pro srovnání, v listopadu 2016, kdy se úroky dotkly svého prozatím absolutního dna, se pohybovaly klem hodnoty 1,77 %. To je rozdíl 0,43procentního bodu za rok.

Pokud by zdražování hypoték pokračovalo stejným tempem jako dosud, průměrná hodnota úrokové sazby by na konci letošního roku měla dosáhnout 2,8 %. Podle prozatímních predikcí ale růst sazeb ještě zrychlí, překročena by tedy měla být magická hranice 3 %. Pro spotřebitele bude také těžší hypotéku získat s ohledem na přísné podmínky, které nastavila ČNB, a to ještě nekončí. Už nyní se projednává další možné omezení tentokrát ve vztahu k příjmu žadatele o hypoteční úvěr.

Čekání by se vám nemuselo vyplatit 
S ohledem na všechny zmíněné okolnosti se spotřebitelům aktuálně nevyplatí vyčkávací taktika. V budoucnu by se jim vlastní bydlení totiž mohlo výrazně prodražit, v tom lepším případě, v tom horším si ho vůbec nebudou moci pořídit, protože jim banka úvěr neposkytne. Navíc nyní si ještě mohou zafixovat úrokovou sazbu a to až 2 roky dopředu. Jak to funguje? Zažádáte o hypotéku nyní, ale nemovitost koupíte až za zmíněné 2 roky, platit vám bude ale sazba, kterou jste si zafixovali, tedy ta dnešní.

Nechcete se ztratit v moři nabídek na finanční trhu a přeplatit hypotéku o nesmyslně velké částky? Použijte při výběru úvěru hypoteční kalkulačku na portálu Ušetřeno.cz. Stačí vyplnit požadované parametry (výši úvěru, dobu splácení a pár doplňujících informací), kalkulačka vám během chvilky srovná aktuálně dostupné úvěry a najde nejvýhodnější řešení.

Ceny nemovitostí by se měly stabilizovat 
Ačkoli by se mohlo zdát, že bytové komplexy rostou jako houby po dešti, je nabídka bydlení nedostatečná a úřady jen velmi neochotně schvalují nové developerské projekty. Ostatně i schvalovací proces je u nás jedním z nejdelších v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi. Hlavně z těchto důvody ceny neustále stoupají.

V letošním roce by se ale trh s nemovitostmi měl stabilizovat. Ceny budou nejspíše stagnovat s výjimkou Prahy a Brna, kde by mohly i klesat. Není se tedy třeba obávat žádného prasknutí realitní bubliny.

 

 
1 hlasů
Vaše hodnocení