Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jak slaví Vánoce britská královská rodina? Stromeček zdobí královna a dárky bývají překvapivě skromné.

Dárky v britské královské rodině? Mýdlo a ponožky

aktualizováno 06.12.2011, 08:36 | 06.12.2011, 08:27 | doma.cz/em

Jak slaví Vánoce britská královská rodina? Stromeček zdobí královna a dárky bývají překvapivě skromné.

Nastala doba Vánoc. Je to patrné všude – ve výlohách obchodů, v ulicích měst, ale i v článcích na internetu. Ani reklamy v televizi nenechávají nikoho na pochybách, že Vánoce se blíží. Děti již vylupují čokoládové bonbónky z kalendářů, jen ten sníh pro zimní radovánky chybí. Vánoce samozřejmě slaví i členové královských rodin.

 

Pro začátek se seznámíme s tradičními Vánocemi v britské královské rodině. Tamní tradice průběhu Vánočních svátků je dlouholetá. Královna Victorie Vánoce milovala, byla to pro ni nejkrásnější a nejšťastnější doba v roce. Od dob královny Victorie se toho hodně změnilo, ale tradice zůstávají.


Královská rodina tráví Vánoce každoročně na Sandringhamu v Norkfolku. Sandringham je spolu s Balmoralem jediným osobním majetkem britských panovníků. Zatímco Balmoral je letním sídlem, na Sandringhamu královna tráví šest až osm týdnu vždy v zimě. Přijíždí okolo Vánoc a zůstává do února. Jako první zde začal Vánoce trávit syn zmiňované královny Victorie – Edward.

 

 

Dům zdobí stromek z panství, který je ozdoben královnou. Večer 24. prosince si všichni společně dají čaj a koláče předtím, než rozbalí své dárky pod stromkem. Neočekávejte žádné velké dary, na to je královna příliš šetrná. Občas to vypadá jako závod o to, kdo dá nejlevnější a zároveň nejoriginálnější věc. Loni byly podmínky pro vánoční dary prý dvě: vtipnost a maximálně 10 liber za dárek. Tradičně tak členové královské rodiny dostávají spíše mýdla nebo ponožky. Vánoce jsou přeci o atmosféře rodinné pohody, nikoliv o tom, kolik kdo dostane drahých dárku.


Druhý den si všichni ráno vybalí tradiční britské punčochy a po anglické snídani se vydají na mši do kostela sv. Máří Magdaleny. Okolo jedné hodiny je servírován oběd – krůta z norkfolského panství. Po obědě následuje trochu zábavy a ve tři hodiny všichni usednou k televizi, aby si poslechli královnin každoroční vánoční projev.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Domácí mazlíčci královen: pejsci, koně...

Kterak Norové ke své krásné princezně přišli...

Příběh Masako, princezny vězněné ve zlaté kleci

 

Tradici vánočního projevu započal Edwardův nástupce. Stejně jako má náš prezident projev novoroční, má britský monarcha projev vánoční. Alžbětiny proslovy, které jsou předtočené dopředu, jsou každoročně přenášeny televizí. Není pochyb, že jedním z letošních témat bude dubnová svatba, možná královna zmíní i diamantové jubileum, které nás čeká příští rok.

 
49 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Anet 20:52 15.01.2012
Zajímavé, to rozhodně. Ráda si přečtu, jak to chodí v Británii. :)
 

Všechny blogerky

  •