Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Blogerka Ducii se specializuje na monarchie. Samozřejmě nechybějí slavné královské svatby!

Když se vdávala královna Alžběta...

aktualizováno 17.08.2011, 12:40 | 17.08.2011, 11:43 | doma.cz/em

Blogerka Ducii se specializuje na monarchie. Samozřejmě nechybějí slavné královské svatby!

Když se vdávala korunní princezna Elisabeth, současná britská královna, byla to velkolepá událost. Po dlouhé době se totiž konala svatba přímého dědice trůnu a zároveň to byla první velká událost v královské rodině po skončení druhé světové války. V době, kdy se brali Elizabethini rodiče, nikdo netušil, že někdy oni nastoupí na trůn, ale osud tomu tak chtěl.

 

Současná britská královna se vdávala krátce po válce. Británie byla tehdy v krizi a věci jako třeba látka byly na příděl. Ani princezna nehodlala jít proti davu a traduje se, že si pečlivě střádala lístky na své svatební šaty. Sama by to podle mínění britských žen ze svých lístků na příděl ale nezvládla a mnoho lidí jí poslalo své, aby princezna měla ty nejkrásnější šaty.

 

 

Bohužel takovéto poskytování lístků bylo nelegální, a tak princezna všechny s díky vrátila jejich majitelkám. Šaty dostal za úkol vytvořit britský návrhář Norman Hartnell, člověk, který mimo jiné tvořil šaty i pro známou autorku červené knihovny Barbaru Cartland či korunovační róbu pro Elisabeth.

 

Ačkoliv měl Norman na vytvoření šatů necelé tři měsíce, zhostil se toho na výbornou. Norman si byl vědom toho, že šaty pro korunní princeznu musejí být pomalu jako umělecké dílo a také získal v jednom uměleckém díle svou inspiraci. Bylo jím Boticelliho Primavera (Jaro).
 

Slonovinově bílé saténové šaty byly zdobeny deseti tisíci krystaly a perlami, které byly uskupeny do tvarů bílých Yorských růží, pomerančových květů, šeříků, jasmínů a pšenice. Ozdoby na šatech se krásně třpytily jasko když rosa lpí na zemi při úsvitu.

 

Na krku měla princezna dvojitou šňůru perel, což byl dárek od tatínka krále, a hlavu jí zdobila tiára, která držela patnáct stop dlouhý závoj vyrobený z bílého tylu. Diamantová tiára, kterou měla Elisabeth během svatby, je známá pod názvem King George III. Fringe Tiara. Tiára byla zdrojem paniky před svatbou, když praskla a musela být narychlo opravena.

 

 

Na nohou měla Elisabeth bílé saténové boty na vysokém podpatku zdobené stříbrnými a perlovými přezkami. Jejich tvůrcem byl Edward Rayne. V ruce měla Elisabeth kytice, kerá se skládala z orchidejí a na počest královně Victorii ze snítky myrty.

 

Kytice ve tvaru vodopádu byla od Worshipful Company of Gardeners. I tato kytice způsobila předsvatební paniku, když se ztratila podobně jako perlový náhrdelník od otce. Nic prostě nemůže být na sto procent ani ve svatební den budoucí královny... Naštěstí vše se našlo či spravilo a při obřadu bylo na svém místě - tiára, kytice i náhrdelník.

 

Více se dozvíte na monarchie.blog

 
13 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře
 

Všechny blogerky

  •