Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Naše blogerka stále pracuje na tom, aby zachránila manželství. Možná že už se jí podařilo vystopovat jádro problému...

Chci být zase ta citlivá milenka!

aktualizováno 14.11.2011, 10:40 | 14.11.2011, 00:00 | doma.cz/em

Naše blogerka stále pracuje na tom, aby zachránila manželství. Možná že už se jí podařilo vystopovat jádro problému...

Včera jsem zase po dlouhé době zašla na ženský kruh. Ve všech kulturách tomu tak bylo, že si ženy vyprávěním a sdílením svých příběhů, zvláště těch němých v sobě, pomáhaly. Vyprávěním svých trápení a bolestí se vzájemně léčily a posunovaly dál.

 

A přesně to po nás chce terapie. Když si neumíme bez výčitek promluvit a bez křivd naslouchat, pomůže třetí osoba. Taková je doba. Už není až tak důležité, zda muž postaví dům a řídí auto, aby ženu a děti někam vozil, ale vztahy se proměnily stejně jako celá společnost. Vztahy jsou postaveny na empatii, dialogu, naslouchání, sdílení a respektu. Jak říká spisovatleka Janouchová, ve Švédsku muži nepomáhají s domácnosti, ale pečují o domácnost stejně jako ženy.

 

Útěky na pusté ostrovy

 

Ve vztahu, kde přibydou děti, někdy přetížením a starostmi o děti a právě péčí o domácnost vymizí péče o partnerský vztah. Je to časté. Z šesti žen včera jsme byly čtyři vdané a matky dětí. Tři řešíme to samé. Vyhoření a boje s manželem. Jen každá už v jiné etapě. Blondýnka se dvěma chlapečky je ve fázi bojů. A s manželem doufají, že to sami zvládnou. Já sama jsem právě po třech zatím účinných sedáncích na párové terapii. Mohla jsem zase odvyprávět, že naše boje už byly jen obrany a útěky na pusté ostrovy osamocení a nepochopení.

 

Třetí z nás už mohla vyprávět, co jim dala párová terapie, a že byla úspěšná. To, co říkala, bylo přesně to, co nám řekla naše terapeutka: Vy chcete to samé, máte se rádi, ani jeden nemáte žádný vztah bokem a ani o něm neuvažujete, máte stejná přání, stejné strasti, umíte je pojmenovat, tak kde je problém? Proč vám to nefunguje?

 

ČTĚTE TAKÉ:

Můj boj s podzimní depresí: zaručené rady

Muži mají v mozku krabici s nápisem: NIC

Jsem jak ruská traktoristka, všechno vydržím

 

Odsouhlasili jsme, že to budeme společně hledat. Paní doktorce důvěřujeme. Na tom hodně záleží: jestli důvěřujete třetí osobě a necháte se krizí provést. Pak vám úkoly na doma nepřipadají jako výmysly, ale dobrá doporučení dávající naději, že se objeví zase ten partner, kterým byl kdysi. Sama za sebe mohu říci, že i s vírou, že i ze mě samotné se zase vyloupne ta naslouchající empatická žena a milenka.

 

 

Mně samotné v roli pouhé matky není dobře. Často to tak ale je, že žena se porozením dítěte stává na určitou dobou pro všechny v okolí matkou. Na ulici je oslovována jako maminka. Už ne slečna nebo paní. A tady maminka by mohla chtít připojištění pro své děti. Maminko, chcete nového operátora? Mohla byste volat ... Nemohla, maminka řeší jen děti, nic neví, je bez idententity, na ostatní se zeptejte mého muže...

 

Když je láska mezi partnery veliká, troufnou si otevřít i nevyřešené otázky z děství a dospívání. Odkoukané vzorce od rodičů. Právě ty špatné. Láska je léčivá a může si to dovolit. Pokud to oba zvládnou a neutečou, tak se mohou navždy osvobodit od špatných vzroců svých rodičů.

 

Oba jsme z rozvedených rodin!

 

My jsme oba z nefungujících rodin. Manželství našich rodičů nefungovala. Nemáme kde brát pozitvní vzorce. Párová terapie není prohrou ani slabostí. Naopak výhrou a odvahou sejít ke svému stínu, hledat, kde jdeme proti sobě, aniž bychom chtěli, uvažovat, jak vztah udržet pružným a láskyplným i v těžkých obdobích.

 

Sexoterapie je tvrdá metoda. Zákaz sexu. Především učení se pozornosti k druhému v drobnostech. Poprosit, když něco potřebujeme. Poděkovat za ochotu. A třikrát týdně si udělat doma společný hezký večer. Takový vztahový úklid. A zjistit, jak se má ten druhý.

 

My jsme dostali předúkol. Jednou týdně vymyslet pro druhého večer mimo domov, podle toho, co má ten druhý rád. Na příští schůzku máme napsat další věci, které na tom druhém nemáme rádi. V bezpečném prostředí si je říci za mediace třetí osoby. Minule už jsme dostali pochvalu, že to umíme.

 
25 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře
 

Všechny blogerky

  •