Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jaké to je, cestovat s malými dětmi? Vzorná maminka Edith Holá o tom ví své!

Jak zabavit malinké dítě v letadle

aktualizováno 04.08.2011, 05:21 | 04.08.2011, 00:01 | doma.cz/em/Edith Holá

Jaké to je, cestovat s malými dětmi? Vzorná maminka Edith Holá o tom ví své!

S dětmi už jsme byli třikrát u moře. Nejlepší je cestovat s půlročním. Let přežije přicucnutý u prsa a u moře Matýsek spí lépe než v Čechách. Pravidelně usíná po dvou a půl hodinách po celý den. Výlety s cestovkou minibusem jsme zvládali s klokankou a babyvakem. Pouze na celodenní do aquaparku jsem vzala kočárek, aby malý mohl nerušeně spát a naše záda si odpočinula od stálého nošení. Vodu kluci milují, takže bylo o zábavu postaráno celý den.

 

Ale jak to bylo poprvé? Na netu jsem si samozřejmě zjistila všechny možné rady praktické i zdánlivě nepraktické. Jelikož synové jsou atopici, vozíme s sebou všechny možné léky, masti a pudry. Neponechávám nic náhodě. Takže máme i kortikoidové čípky na případný alergický šok. Zavolali jsem si na linku aerolinek, jaké léky můžeme mít u sebe na palubě a zda nevadí objemná lékárna v kufru.

 

Na palubu je možné vzít i kapky

 

Nakonec i protialergické kapky lze vzít na palubu. Jen nám je na letišti speciálně zabalili. Nikdy mi nic nechybělo. Měla jsme s sebou i antibiotické masti na případný zánět očí nebo štípance zámořských komárů. Také pudrů a mastí na spáleniny nikdy není dost. Je nemožné dítě udržet neustále pod slunečníkem. I přes krémy s padesátkou faktorem měl starší syn některé části těla červené.

 

 

Nechtěl si brát sluneční brýle do vody, takže na Krétě mu napuchly oči a celá tvář. Tak chodil dva dny natřený bílým pudrem a vše po třech aklimatizačních dnech přešlo. V Bulharsku se mně i synovi první tři dny objevila alergie na písek, který se vzduchem a neustálým slabým větrem přenášel všude. Ale i ta zmizela a čtvrtý den už jsme nemuseli kapky na alergii brát. Jiné patálie jsme na Krétě a v Bulharsku nezažili.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Záchrana nedonošených: kde je hranice?

Vysvědčení aneb chvalme děti celý rok

Čeho se babičky nejvíce bojí?

 

Největší strach jsem měla z letu. K moři popůlnoční a nazpět odpolední. Nemám ráda, když děti brečí a všichni se na mě dívají, že je to ruší. Zjišťovala jsem od kamarádek a z diskusí na internetu, čím děti zabavit nebo jak je uspat. Měsíc dopředu jsme svého prvorozeného, který byl poprvé u moře, připravovali psychicky. Nemá rád změny, takže to bylo nutné.

 

Sama jsem potřebovala moře jako sůl. Byla jsem vyčerpaná z jeho nemocí v prvním roce a dlouhodobým kojením do jeho dvou a půli roku. Představa dovolené v Čechách, kde nikdo nezaručí, že celá neproprší, mě nelákala. Zakoupili jsme knihy o cestování s dětmi. Nejvíce nám pomohla právě ta o cestování letadlem. Na ní jsme trénovali, co nás čeká v letištní hale při odbavování.

 

Kočárek půjde do břicha letadla

 

Při prohlížení jsme zjistili, že syn bere naši rodinu jako čtyřčlennou. V letadle podle něho bude táta, máma, Kuba a kočár. Trnula jsem hrůzou, že až nám odeberou kočár, strhne se hodinový hysterák. Trpělivě jsme každý den ukazovali, že kočár a kufry jdou do břicha letadla. Stál si na svém, že kočár, Kuba, máma a táta budou hačat v letadle.

 

Týden před odjezdem jsem zakoupili i pro něj kufr, který splňoval normy a mohl jít do kajuty. Krom toho to byl kufr a zároveň odrážedlo. Do něj si mohl dát vše, co má rád. I malý polštářek. Já tam ještě přihodila pastelky, dětské časopisy a na radu kamarádky samolepky a album. Také malé fotoalbum, které se poté hodilo při siestě v hotelu.

 

Časopisy, samolepky a album na ně udělaly zázrak

 

Spolu jsme vzpomínali, co asi dělají naše kočky a přátelé a těšili se na to, až poletíme zpět. Jiná čísla časopisů a jiné samolepky jsem měla u sebe na zpáteční cestu. Všechno jsme zužitkovali. Na letišti se proháněl na kufrovém odrážedle. V letadle po kinedrylu spinkal jako dudek. A já se snažila netvářit blbě na matky, které byly nepříčetné z řvaní svých dětí.

 

Nechápala jsem, proč jim nedají čtvrtku kynedrylu a radši podstupují takový stres. Odevzdání kočáru letušce k mé velké radosti proběhlo klidně. Šel do břicha letadla. Celou dovolenou jsme obědy a večeře v restauracích trávili s časopisy. Syn si je prohlížel na své jídelní židličce a byl klid.

 

 

Než začal pobíhat, byli už jsme všichni po jídle a nebo jeden s ním šel běhat a druhý jedl. Časopisy jsme nakonec půjčovali i jiným dětem. Při zpátečním letu, kdy bylo jasné, že syn by neusnul ani po kinedrylu, se nám osvědčily samolepky. Do alba pro ně určené si stále lepil čísla a písmenka. Když ho to omrzelo, šel se s tátou podívat za kapitánem. Dokonce byli vpuštěni. Mezitím jsem nakreslila do alba nádraží a koleje a zbytek letu Kuba lepil a zase odlepoval na koleje a do depa různé mašinky.

 

Do Egypta ne, hrozí faraonova pomsta

 

Snad vám nějaké rady budou k užitku. Závěrem? Volte bližší destinace. Třetí dovolenou jsme zkusili v Egyptě. Nejenže hotelové komplexy jsou příšerná nuda pro děti, ale na faraonovu pomstu nezabírají žádná česká probiotika, která jsme brali už měsíc dopředu. Jsem ráda, že jsme neskončili na kapačkách jako někteří z našeho zájezdu. My to s egyptskými léky tak nějak zvládali.

 

Do Bulharska ANO

 

Přesto nás faraon provázel ještě měsíc po dovolené a nebýt pomoci léčitele, trápíme se snad dodnes. Klasická medicína radila jen užívat probiotika a držet dietu. Ale držte dvouleté a pětileté dítě na dietě měsíc. Doporučuji především Bulharsko.

 

Výlety do městeček se dali zvládnout i pěšky nebo výletními vláčky. Všude nafukovací skákací hrady. A teplý písek, do kterého se děti mohou zahrabávat nebo naopak s ostatními dětmi nosit z moře v kyblíčkách vodu a stavět si hrady a farmy.

 

A nemyslete si, že si odpočinete

 

A praktická rada závěrem? Zapomeňte na to, že byste si na dovolené s dětmi odpočinuli. Pokud s vámi nejede babička či nějaká hlídací teta, žádný odpočinek vás nečeká. Což většinou překvapí muže. Zatímco ženy si alespoň užívají komfortu péče o rodinu: někdo jiný totiž vaří, uklízí a převléká postele.


Více se dozvíte na edithhola.blog.cz
 

 
11 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Martina 14:30 21.02.2017
Moc dobře sepsáno :) Za chvíli totiž letím s dítětem (2 roky) do Řecka a tak sháním všude možně a zatím mám jenom: http://www.turisimo.cz/1859/jak-cestovat-s-detmi-v... tady je to dobře sepsáno :)
Maruš-Fukčarinka 09:19 13.08.2011
Tak konečně jsem si vydechla.Do Egypta a s malým dítětem,to bych nezvládla,tedy nyní v roli babičky.Dříve jako mladá neskušená matka snad,ale po různě vyslyšených peripetiích od známých.Tak to tedy ne.A propó všimla jsem si,že každý kdo se vrátí (tedy aspoň v blízkosti nás)z Egypta říká super,za nějaký čas dobrý a po delší době už líčí jak šílený měli průjem a jak to bylo děsný,ale příště jedou zas....
 

Všechny blogerky

  •