Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Máma je po určité období pro dítě mlékárnou. A není to období právě jednoduché!

Kojení je mučení, nezdá se vám?

Mimino
zdroj: Mediafax Mimino
aktualizováno 19.09.2012, 00:00 | 19.09.2012, 00:00 | doma.cz/em

Máma je po určité období pro dítě mlékárnou. A není to období právě jednoduché!

Kojení se všude už několik let propaguje. Jak to ale vypadá po porodu? Co vám radí nebo neradí v porodnici? "Přikládej miminko k prsu pořád, ať se rozkojíš a nemá hlad. Jinak ti ho budou přikrmovat nebo vás z porodnice nepustí," poradila mi porodní bába.
 

"Já vás pořád vidím přikládat," hudruje sestra, co přiváží večeři na pokoj. "To nesmíte. Jenom jednou za tři hodiny, jinak pak dítě bolí bříško." Ráno se ptám při vizitě už celá zpitomělá: "Paní doktorko, jak teda mám často kojit?"

 

"Nejlépe každé dvě hodiny a hlavně pijte mléko. Tam za rohem si berte, kolik vypijete. Je to zdarma pro kojící matky."
 

"Ne, nepij mlíko. Čaj na kojení je lepší. A ber homeopatika na rozkojení," říká mi po telefonu porodní bába, která se mnou byla u porodu.

 

PSALI JSME:

 

Jak oslovovat tchyni, aby se neurazila?

Ilona Csáková porodila druhého chlapečka

Krásná Markéta Plánková: Starám se o šest dětí!

 

"Máte zánět prsou. Srazilo se vám tam mlíko. Jak často přikládáte?" sprdne mě jiná paní doktorka na odpolední kontrole. "No, všichni říkají že jednou za tři hodiny, paní doktorka říkala po dvou."

 

Mimino
(Foto: Mediafax)

 

"No tak to ne, kojte častěji. Mlíko musí ven." Doktorka mi vymačkává zatvrdlé mléko. Bolí to tak, že snad porodím. Porod proti tomu byl hadr. Odchází. Brečím. Třetí den je poporodní blues. Panebože, to nemůžou vystrašené prvorodičce nějak jasně poradit? Sestra mi dává dobrou noc a říká, že Kubovi, který je kvůli vysoké žloutence pod lampičkou, dá dudlíka a k ránu glukózu, abych se prý vyspala.

 

Zděsím se a říkám, že mě má každopádně vzbudit, kdykoliv se probudí. Okamžitě přiběhnu a přiložím a budu kojit. Strach, že se na to vykašle a mému miminku dá něco jiného a naučí ho tak na flašku, mě vytrhuje už tak z bídného spaní. Po půlnoci ho nakojím a vrátím pod lampičku. V půl páté mě prozvání na mobil sestra. Díky bohu! Okamžitě letím a přikládám k prsu.
Ráno jdu za kamarádkou. Už má třetí miminko. Naštěstí ji ještě nepustili.

 

"Vůbec je neposlouchej. Koj podle potřeby dítěte. Jako máma to intuitivně vycítíš. Mně už mlíko začne téct a vím, že se Johanka za pár minut vzbudí. Sehrajete se. Neboj, ty jsi máma. Ne sestra a doktoři." Poslechla jsem kamarádku a porodní bábu. Ač hubená, měla jsem mlíka, že bych mohla krmit celou porodnici. Pila jsem čaje na podporu kojení, krmila své dítě podle jeho potřeby.

 

Přežila jsem i Kubovo upírské týdenní přichytávání se. Udržela jsem i mlíko, když byl po operaci v třídenním umělém spánku a pak směl dva dny jen čaj. Víte, jak jsem za to vděčná? Na výlety jsem nemusela brát žádné flašky, nemusela jsem řešit, jestli vyvařovat, nebo nevyvařovat, ve vedrech jsem měla jasno, že má dobrý pitný režim.

 

Mimino
(Foto: Mediafax)

 

"Mamí, teta má taky bumbíky," volal Kuba ve svých dvou a půl letech, když nás viděl s kamarádkou na plovárně v šatně obě svlečené. Můj syn neřekl první slovo máma, ale bumbat, když se dožadoval pití, a druhé Kája. To je jeho kamarádka. Prostě chlap. Kamarádky a prsa. Byl kojený do dvou a půl let. Dlouho pro něj mazlení bylo okamžité bumbání.

 

Po narození Matěje jsem se už radami personálu bavila. Pro sebe jsem je odmítla a maminkám na ostatních postelích jsem po zavření dveří řekla: "Vy jste mámy, vy víte nejlíp, kdy vaše dítě chce jíst." Byly jsme na našem pokoji první rozkojené a téměř mlékárny pro celou Prahu.

 
29 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Olala 12:08 13.02.2016
Prave prozivam toto obdobi s dcerou - ma sice druhe dite, ale prvni nekojila. Ted strasne chce, ale dostavala v porodnici presne takto rozdilne rady jak jsou vyse popsany, Ja jsem odkojila dve deti, ale vice jak pred triceti lety, nebyl zadny internet, vse probihalo "prirodne" - ja kojit chtela a proste jsem kojila. Vnucce je neco pres tyden, snad konecne nasly "spolecnou rec"a na vsechny "dobre rady" se vykaslaly. V tomhle si opravdu kazda mama musi poradit sama, zadne pravidlo neexistuje.
 

Všechny blogerky

  •