Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Čaj a pravé moravské buchty jsou tou nejmilejší svačinkou na zahřátí! Vyzkoušejte můj recept.

Poctivé moravské koláče zahřejí i v mrazech!

Moravské koláče - 5
Moravské koláče - 5
aktualizováno 07.02.2012, 00:00 | 07.02.2012, 00:00 | doma.cz/ina

Čaj a pravé moravské buchty jsou tou nejmilejší svačinkou na zahřátí! Vyzkoušejte můj recept.

Tak už mi po svátcích zase otrnulo a zadělala jsem na výborné a křehké koláče. Moravské koláče připomínají buchty, protože si těsto rozdělíme na kousky, vytvarujeme placičky a plníme je tvarohovou nádivkou. Zabalíme je jako buchty, spojem dolů uložíme na plech, potřeme vejcem nebo rozpuštěným máslem. Pak nahoře promáčkneme důlek a do něj vložíme trochu povidel nebo marmelády a posypeme drobenkou. Já tentokrát použila tvarohovou a pudinkovou nádivku.

 

50 dkg hladké nebo polohrubé mouky
3-5 dkg cukru
1 celé vejce
2 dkg droždí
10 dkg Hery
půl lžičky soli cca 1/4 l mléka

 

Nejdříve připravíme kvásek. Droždí rozetřeme se lžící cukru, přidáme 2 lžíce mouky a 3 lžíce vlažného mléka. Rozmícháme na řidší těstíčko, přikryjeme a necháme asi 10 minut kynout. Až těstíčko zdvojnásobí svůj objem, je kvásek připraven a máme jistotu, že droždí je kvalitní.


ČTĚTE TAKÉ:


Jak mě sprostě okradli! Navíc před Vánoci

Pochutnejte si na domácím ovocném dortu! Recept

 

 

Do mísy si připravíme mouku, cukr, přilijeme kvásek a odměřené vlažné mléko. Vejce můžeme rozkvedlat v mléce (což je lepší) nebo přidat rovnou do mouky. Po přidání mléka přilijeme vlahý rozpuštěný tuk. Sůl přidáváme až nakonec, protože nesmí přijít do styku s droždím.

 

A nyní těsto řádně propracujeme, a to buď širší vařečkou ručně, nebo v míse kuchyňského robotu. Zde je na místě malé doporučení: těsto nesmíme přelít a nesmíme je ani dodatečně ředit, měli bychom pak nekvalitní těsto, takže je dobré nechat si část mouky stranou a postupovat od řidšího těsta k hustšímu a mouku podle potřeby přidávat.

 

Moravské koláče - 3

 

Těsto je řádně vypracováno, když je lesklé, hladké a nechytá se mísy. Vařečkou seškrábneme těsto ze stěn mísy, posypeme lehce moukou, zakryjeme utěrkou a dáme kynout. Těsto udržujeme v teple a doba kynutí činí asi 1 hodinu. Během kynutí jej můžeme alespoň jednou prohníst, snížíme obsah kysličníku uhličitého a zvýšíme obsah kyslíku. Těsto pak rychleji dokyne a je pórovitější.


Těsto je vykynuté, když asi o polovinu nabude, je hladké, lesklé a pružné. Vytlačíme-li do těsta prstem důlek, těsto se rychle vyrovná. A pak již z vykynutého těsta tvarujeme koláčky, které po zpracování necháme ještě asi 20 minut kynout na plechu.

 

Moravské koláče - 4

 

Vybrat si můžete nejznámější koláčky jako třeba:


Posvícenské koláčky

 

Posvícenské koláčky jsou malé kulaté koláče nahoře s nádivkou. Z těsta vyválíme plát, kulatým tvořítkem (skleničkou) vykrájíme kulaté tvary. Uprostřed uděláme plochým dnem skleničky důlek, který naplníme nádivkou. Okraje potřeme rozšlehaným vejcem, posypeme drobenkou a upečeme.


Chodské koláče

 

Chodské koláče jsou velké kulaté ozdobné koláče s různými nádivkami a různým zdobením. Vyválíme větší kolo tak, aby se jedno vešlo na jeden plech, okraje povytáhneme, můžeme je prsty zvlnit a doprostřed dáváme nádivku nebo několik druhů nádivek do výsečí nebo kruhů a kontrastně zdobíme.

 

Svědomí mě hryže, ale na světě jsme jen jednou a kdož ví jak ještě dlouho, tak proč si nedopřát…
 

 
43 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře
 

Všechny blogerky

  •