Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Ježurka se bouří proti neslušnému vyjadřování. Poukazuje na to, že v jejich rodině se hovořilo vždy čítankově.

U nás se sprostě nemluvilo!

aktualizováno 09.09.2011, 17:41 | 09.09.2011, 17:41 | doma.cz/em

Ježurka se bouří proti neslušnému vyjadřování. Poukazuje na to, že v jejich rodině se hovořilo vždy čítankově.

Musím napsat ještě něco i o svém mládí. Moji rodiče k sobě měli krásný vztah. Jeden druhého si vážili, milovali se a milovali také nás. K tomu všemu jaksi patřilo i to, že se u nás doma NIKDY nemluvilo sprostě. Rodiče se ani nehádali, pamatuji si jen pár maličkosti, kdy byla mezi nimi taková menší výměna názorů, ale nikdy na sebe nebyli hrubí ani sprostí a na nás taky ne.
 

Protože jsem tak byla vychovaná, snažila jsem se o totéž i potom, co jsem měla sama děti. Opravdu mohu s klidným svědomím říci, že MOJE děti doma nikdy sprostě nemluvili. Tedy alespoň přede mnou ne a vždy zdůrazňuji, že přede mnou doteď ne. A to bude synovi příští rok padesát. Vnoučata mi sice říkají, že už to teď taková pravda není, ale u nás doma pořád ano.

 

 

Jednou to dokonce došlo tak daleko, že natočili na video mého syna, jak před dětmi, které ho rozčilovaly, řekl sprosté slovo. Když mi to pouštěli, syn se červenal. Opravdu. No a vtom řekl vnuk, že jeho jsem také ještě neslyšela sprostě mluvit. "Ale slyšela,“ odpověděla jsem. "To není možné,“ odporoval mi vnuk.
 

Tak jsem si jednou dala tu práci a našla jsem video já. Je pravda, že bylo z doby, když mu bylo asi rok a půl, ale to je jedno z nejkrásnějších videí mých vnoučátek, ať mi ostatní prominou, ale v té době to bylo tak roztomilé a on jen opakoval to, co mu řekla jeho o šest roků starší sestra. Vidím ho před sebou, jak běhá kolem konferenčního stolku, jeho starší sestra sedí na malém křesle a čte si knížku (ta nosila knížku snad i na záchod), no a on rozčileně říká tatínkovi do kamery, že mu řekla: Neser!

 

ČTĚTE TAKÉ:

Občas jim dejte chleba s máslem!

"Hujerovic" u moře

Čeho se babičky nejvíce bojí

 

No, přemýšlím, ono to jinak napsat ani nejde. Tak se ho to dotklo, že to opakoval několikrát dokola, přitom běhal, plenkové kalhotky mezi nohama se mu jen třepetaly a jeho sestru to nechalo naprosto klidnou. Dál si četla svoje pohádky.
 

Tedy tohle sprosté slovo mu bylo už dávno odpuštěno. Musím přiznat, že ani on přede mnou nikdy sprostě nemluvil, asi to nějak vnitřně respektuje, že se mi to nelíbí.
 

A já se přiznávám, že takové vyjadřování se nemám ráda ani teď, a přitom už se to zabydlelo i v televizi jako normální lidský projev. Možná to normální je, ale jak pro koho. Já byla vychována jinak. Kolikrát si říkám, když slyším tyto projevy, že  "potahat“ je po poli, bylo by pohnojeno. Bohužel.
 

 
26 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Lucka 00:06 10.09.2011
To, jak kdo mluví, je pouze jeho vizitka. Potíž je v tom, že pokud se vulgarity bez potíží šíří médii, hlavně televizí, na děti to má podstatný vliv. A asi nejen na ně. Jenže jak jsem řekla, dospělý je schopen si to v hlavě srovnat. Pokud to neudělá, je to jeho osobní problém. Jenže děti vcucnou všechno. Slyší to taky ať chceme nebo ne a použijí to bez ohledu na to jestli vědí co dané slovo znamená. Takové dítě pak vypadá hloupě a směšně a kdekdo si může myslet, že výrazy pochytilo od rodičů. A ty se zatím za své dítko stydí do morku kostí...
agrrr 12:22 08.09.2011
Já s Ježurou souhlasím. Ano dítě to slyší všude a tomu aby se to naučilo ose asi nikdo nevyhne, ale vést dítě k tomu, aby vědělo že to není správné. Ona i ta slovní výchova ukazuje něco o tom, jak si dítě uvědomuje hodnoty. Když si dítě dovoluje sprostě nadávat před rodiči, nebo dokonce rodičům, asi to ukazuje na nějakou chybu ve výchově. Ukazuje to na to, že to dítě nemá před rodiči žádný respekt, žádnou úctu.
Když tomu nelze zcela zabránit, neznamená, že to nemůžeme omezovat.

Vymlouvat se na okolí, na to že to slyší všude, je jen nezájem rodičů na výchově, na tom že jim to je jedno. Jen ubohá výmluva. Pak ať se rodičové nedivý, že si z nich děti nic nedělaj...

Eva 21:18 07.09.2011
Souhlasím s Erikou. Článek nijak neobohacující... A chtít po dítěti, aby nikdy nemluvilo sprostě, kdyžto zkrátka slyší všude kolem - ne doma, klidně ve škole a na ulici - je jako doufat, že bude až do důchodu věřit na Ježíška.
A upřímně, komu dneska aspoň někdy neuklouzne "do pr..."?
Erika 14:49 07.09.2011
Omluvte moji troufalost, ale koho zajímá, jak jste byla vychována? Dneska je prostě jiná doba a tenhle článek nikomu nic nedá. Jen to, že nemáte ráda, když někdo mluví sprostě. Dnešní dobu nezměníte. Nezměníte, že prvňáci na sebe volají "Ty vole" a podobně. Holt už to takhle je.
 

Všechny blogerky

  •