Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Aneb která pravidla opalování platí a která ne?

10 největších mýtů o opalování! Stačí se namazat jednou denně?

Opalování
zdroj: Thinkstockphotos Opalování
aktualizováno 09.07.2016, 00:54 | 09.07.2016, 00:54 | doma.cz /ina

Aneb která pravidla opalování platí a která ne?

Opalování není radno podceňovat – v krátkodobém měřítku vás ušetří zarudlých spálenin a v dlouhodobém prodlouží mládí pokožky a sníží riziko výskytu rakoviny! Ačkoliv každý typ pleti snáší sluníčko jinak, určité zásady platí pro všechny stejně!

Všeho moc škodí a o sluníčku to platí dvojnásob

 

Kromě zákeřné rakoviny kůže, hrozí nehezké pigmentové skvrny, vysušená a rychleji stárnoucí pleť. Jaké jsou ty nejčastější mýty o opalování?

1. mýtus: Na obličej stačí stejný faktor jako na tělo
Omyl, obličej byste měli chránit o dost důkladněji. Po celou dobu používejte faktor nad 30! Obličej si nejvíc opálíte ve vodě. Na souši citlivou pleť kolem očí by měly střežit sluneční brýle a klobouk nebo kšiltovka doplní kompletní ochranu před slunečními paprsky.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Spálení od slunce? VELKÝ TEST opalovacích krémů poradí, jaký vás opravdu ochrání!

Letošní plavky jsou SEXY! Vrací se retro střihy i pastelové barvy!

Test antiperspirantů: Potíte se? Víme, který vás nejlépe ochrání a nezanechá bílé stopy!

 

2. mýtus: Denní krém s UV mi na léto stačí
Pokud trávíte léto pracovně a nejste celý den venku, tak na přejezdy do práce určitě denní krém s UV bude stačit. Na pláž však faktor vyskytující se v denních krémech je naprosto nedostačující!

 

3. mýtus: Krémem se namažu u vody
Častá chyba, která přináší zbytečné spáleniny už v prvních dnech na dovolené. Ochranný faktor potřebuje alespoň dvacet minut, aby se vstřebal do kůže. To znamená například čas, než dojdete k vodě. V opačném případě riskujete, že se spálíte cestou a následně u vody, než začne krém fungovat.

4. mýtus: Krémem s vysokým UV faktorem se nemusím celé odpoledne mazat
Vyvarujte se obvyklé chybě, která pramení z pocitu, že vysoký faktor vydrží déle. Nehleďte na číslo ochranného faktoru a mažte se poctivě každé dvě hodiny u vody. To platí i u voděodolných krémech, které maximálně přečkají jedno, dvě vykoupání, potom je jejich ochrana nižší.

 

Opalování
(Foto: isifa.com)

 

5. mýtus: Krém si ušetřím i na další sezónu
Krémy nešetřete na další léto, existuje totiž velká pravděpodobnost, že se zkazí, proto raději aplikujte větší vrstvy v pravidelných intervalech.

6. mýtus: Stačí tenká vrstvat
Místa, která se ráda a rychle spálí (nárty, uši, krk, dekolt), chraňte dvojitou vrstvou. Důkladně aplikujte krém kolem plavek, v oblasti podpaží, nártů, hrudníku a obličeje. Snadno se zapomene na uši a krk především zezadu.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Vendula Svobodová se vrátila z dovolené rudá jako rak

Mrkejte na drát! Helena Vondráčková se opalovala nahoře "skoro" bez!

Úplně nahá čtyřicítka Kate Moss na pláži. Podívejte se na to tělo

 

7. mýtus: Všude to opaluje stejně, stačí mi jeden krém!
Další z častých chyb. Nepodceňujte zeměpis! Faktor krému zvyšujte úměrně zeměpisné šířce. Je opravdu rozdíl, opalujete- li se v na jižní Moravě, v Chorvatsku, nebo v Egyptě!

 

8. mýtus: Polední slunce nejlépe opaluje
Místo opaluje, platí samozřejmě spaluje. Stále se ale najde dost těch, kterých sílu paprsků podceňují. Slunce od 11 hodin do 15 je nebezpečně silné a v těchto hodinách si užijte siesty ve stínu!

 

opalování
(Foto: isifa.com)

 

9. mýtus: Slunečník nepotřebuji, když mám krém
Ochranné faktory je jedna věc, druhá je stín, který byste měli mít během dne k dispozici. I když ho nemusíte využít pro celé tělo, ale třeba jen si do stínu schováte hlavu a ramena. Stín je příjemná nutnost na pláži. Navíc udržuje v chládku potřebné tekutiny i opalovací krémy.

 

10. mýtus: Když je zataženo, nepotřebuji se chránit krémem

Možná to platí mimo prázdniny u nás, ale rozhodně ne v jižní Evropě, nebo ještě více na jih. I přes mraky sluneční paprsky opalují, takže se nezapomeňte chránit i ve dnech pod mrakem.

 

Nezapomeňte také, že opalovaní nekončí západem slunce, ale zvláčněním pokožky hydratačním tělovým mlékem. Každému opět vyhovuje něco jiného. Suchá pleť ocení mastnější poopalovací emulze, k normální pleti se zase více hodí rychle se vstřebávající tělová mléka.

 
25 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Silva 10:17 26.06.2017
Při opalování jsem si zvykla používat spíš olejíčky, lépe se roztírají. Ale spíš chodím na sluníčko méně a využívám možnosti samoopalovacího mléka Summer Revived od Dove. Příjemné voní, hydratuje a pokožka hnědne postupně, takže to vypadá hezký přirozeně.
Lenka 12:29 10.07.2016
Hezký den, děkuji za článek. Opalování mám ráda, akorát to věčné mazání! Ale člověk to musí brát, že to k tomu patří a je lepší se chránit. Zajímalo by mě, zda máte někdo zkušenosti s opalovací pěnou (http://eshop.marionnaud.cz/piz-buin-sun-mouss-spf... Ráda bych vyzkoušela něco nového a při hledání jsem objevila právě pěnu.