Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Mít zdravé a hezké zuby je dobrá vizitka každého. Je důležité chodit pravidelně k zubaři, ale ještě důležitější je umět se dobře postarat o svůj chrup doma!

5 častých chyb, které vám kazí zuby

Bílé zuby
zdroj: Thinkstockphotos Bílé zuby
aktualizováno 08.01.2019, 16:28 | 08.01.2019, 16:28 | doma.cz

Mít zdravé a hezké zuby je dobrá vizitka každého. Je důležité chodit pravidelně k zubaři, ale ještě důležitější je umět se dobře postarat o svůj chrup doma!

Často nevědomky děláme chyby, které naší péči o zuby kazí. Přinášíme vám ty nejčastější:

 

Špatná tvrdost kartáčku


Zde platí pravidlo, že extrémy jsou špatné. „Není dobré mít příliš tvrdý kartáček. Ten může při špatné manipulaci podráždit dásně a poškodit zubní sklovinu. Naopak velmi měkký kartáček potřebuje precizní techniku a dostatek času k řádnému vyčištění, proto je pro část pacientů také nevhodný, “ říká MDDr. Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská. Pokud si zuby čistíte spíše tvrdším kartáčkem, tak ho držte jako tužku, nebudete tolik tlačit, jako když kartáček držíte pevně v pěsti.


Zbytečné utrácení za drahé pasty


Mnoho lidí zbytečně utrácí za speciální pasty, které mají zuby zázračně vybělit či uzdravit. Zubní pasta je ale především doplněk k čištění. Důležitá je správná technika. Vlastně pokud zvládáme dobrou techniku čištění, tak pastu nemusíme ani používat a zubům tím neuškodíme. Pasta by nám měla být hlavně příjemná, nemusí být zbytečně drahá a stačí jí malé množství. Někomu mohou pomoci pasty proti citlivosti nebo se stahujícím efektem na počínající parodontózu.

 

Zubní hygiena
(Foto: oficiální zdroj)


Čistíte si zuby příliš často


Všeho moc škodí. Pokud se o zuby postaráme správně ráno a večer, stačí to. „Pokud mají lidé potřebu si vyčistit zuby po každém jídle, tak je dobré použít měkčí kartáček a je lepší chvilku počkat, než se ustálí pH v ústech,“ říká MDDr. Ondřej Šrámek. Zvláště časté čištění zubů po konzumaci kyselých potravin také není vhodné. Například ovoce nebo víno obsahuje kyseliny, které leptají zubní sklovinu a následné čištění naopak zubům spíše uškodí.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Proč se nám tolik kazí zuby? Zjištění vědců vás dostane!
Zuby jako obraz našeho zdraví! Co všechno o něm prozradí?
Desatero pro bělostný úsměv! Co škodí kráse vašich zubů?


Nepožíváte mezizubní kartáček nebo nit


Zcela zásadní pomůcky při čištění jsou mezizubní kartáček a nit. Ty dokážou vyčistit místa, kam se s velkým kartáčkem nedostaneme. Mezizubní kartáček pak preferujeme před nití, protože vyčistí lépe všechna zákoutí mezi zuby. Používáním mezizubních pomůcek předcházíme zubnímu kazu, paradentóze a také zápachu z úst.


Pomoci mohou také:

 

Péče o zuby
(Foto: Archiv firem)


* Elektrický kartáček Oral-B Genius 9000 Rose Gold (5499 Kč, prodává mall.cz). Kulatá hlava elektrického kartáčku se krásně přizpůsobí jakémukoliv tvaru zubů, čímž bezpečně dosáhne na každé místo. Výsledkem jsou čistější zuby a zdravější dásně. Navíc díky profesionální technologii detekce polohy si už opravdu můžete být jisti, že o vaše zuby bude 100% postaráno. Kartáček totiž chytře rozpozná, kde je právě aplikován a podle toho vás povede, abyste žádnou část ústní dutiny nevynechali.

 

* Přístroj pro mezizubní hygienu s automatickým doplňováním Philips Sonicare AirFloss Ultra HX8462/01 (3948 Kč, prodává notino.cz). Usnadňuje čištění mezizubních prostorů, posiluje odolnost vůči zubnímu kameni, zklidňuje dásně.


Špatná technika čištění


„Správnou techniku čištění by měli pacienta naučit na dentální hygieně, nebo v ordinaci zubního lékaře. K instruktáži patří i vyměření velikostí mezizubních kartáčků. Čištění zubů je individuální záležitost, ale obecně platí, že čistíme dvakrát denně velkým kartáčkem a jednou denně mezizubními. Dobré je čistit systematicky, abychom nevynechali žádné místo a po večerním čištění už nekonzumovat potraviny ani sladké nápoje, “ dodává MDDr. Ondřej Šrámek.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře