Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Když deodorant nepomáhá, léto může být peklem. Zbavte se nadměrného pocení metodami moderní medicíny.

Deodorant nestíhá? Co vás zachrání před zápachem i ostudnými skvrnami

pocení
zdroj: Getty Images pocení
aktualizováno 02.07.2019, 00:00 | 02.07.2019, 00:00 | doma.cz

Když deodorant nepomáhá, léto může být peklem. Zbavte se nadměrného pocení metodami moderní medicíny.

Spousta lidí léto miluje. Ale tomu, kdo se opravdu silně potí, může teplé období pěkně zhořknout. Jestli je to i váš případ, zjistěte, co všecko se dá proti nadměrnému pocení dělat.

 

Pokud se v horkém létě nebo při sportu hodně potíte, je to nepříjemné, ale normální. Pocení je naprosto přirozený projev našeho těla, který nás má ochladit. “Pot je tekutina složená z 99 % z vody a 1 % solí. Produkují ho žlázy uložené v podkoží. Člověk má na těle zhruba 2-3 miliony tzv. ekrinních, neboli pravých potních žláz, které v klidu vytvoří asi 200 ml potu denně,” popisuje MUDr. Pavla Myslíková z Lékařského domu Praha 7.


Problém nastává v případě, že se vám na čele perlí kapky i v klidu a bez ohledu na roční období. Můžete ždímat tričko po obyčejném úklidu nebo cestě do obchodu? Máte vlhké dlaně a promočené ponožky, i když je venku příjemných 20 stupňů? Může to být signál nastupující menopauzy, pro kterou jsou návaly horka typické, ale jestli na ni nemáte rozhodně ještě věk, možná trpíte hyperhidrózou.

 

Hyperhidróza je vzácná, vést může i k depresi


Takové pocení není ovladatelné vůlí a nedá se zastavit sebečastější hygienou. Nejen, že už pocit vlhkosti sám o sobě je nepříjemný, člověk se navíc musí pořád kontrolovat, podání ruky se stává strašákem, pobyt mezi lidmi noční můrou. Následovat mohou dokonce deprese.

 

Pocení
(Foto: Profimedia)

 

Pocení se přitom dá léčit. Terapie se liší podle příčiny. Primární hyperhidróza je vrozená a dědičná. Cílem léčby je omezit činnost potních žláz. To sekundární hyperhidróza je reakcí na nějaké jiné onemocnění nebo stav. “Nebojte se s nadměrným pocením zajít k lékaři. Zvlášť, pokud jste s ním dosud problémy neměli. Jedná-li se o sekundární hyperhidrózu, je vysoká šance, že po odstranění příčiny se zbavíte i pocení,” připomíná doktorka Myslíková.


Jak poznáte primární hyperhidrózu?

 

Potíte se výrazně více než ostatní
Pocení je většinou symetrické
Stav trvá alespoň 6 měsíců
Objevuje se často už v dětství nebo dospívání
Zažijete alespoň jednu epizodu pocení týdně
Nepotíte se v noci
Antiperspiranty nepomáhají

 

Možné příčiny sekundární hyperhidrózy:


zvýšená činnost štítné žlázy
cukrovka
nádor
obezita
těhotenství
menopauza
některé léky
alkohol, drogy

 

pocení
(Foto: Getty Images)

 

Do boje za suchou pokožku


Bojovat s pocením můžete mnoha způsoby, od kosmetických metod, až po zásah chirurgů.


Antiperspiranty: Nejdostupnější cestou jsou antiperspiranty z lékárny. Pomohou na zvýšené pocení, u skutečné hyperhidrózy však mají minimální efekt.


Léky:
Tzv. anticholinergika se podávají u sekundární hyperhidrózy, ale mají silné vedlejší účinky.


Iontoforéza: Při této terapii elektrický proud jemnými impulzy zablokuje činnost potních žláz. Iontoforéza vyžaduje 4-5 sezení. Účinek vydrží několik měsíců, poté je třeba sérii zopakovat. „Zákrok se hodí pro slabší a střední formy hyperhidrózy, nemohou ho podstoupit těhotné ženy, lidé s kardiostimulátory nebo kovovými kloubními náhradami,“ upozorňuje MUDr. Myslíková.


Botulotoxinové injekce: Botox proti vráskám známe. Ale proti pocení? “Ano, injekce této látky mohou omezit činnost potních žláz na různých místech na těle. Využívá se stejné vlastnosti, jako u vyhlazení pleti, totiž to, že botulotoxin blokuje přenos nervového vzruchu,” vysvětluje MUDr. Miloš Kravciv, dermatolog z Lékařského domu Praha 7. Jednoduše řečeno, potní žlázy nedostanou pokyn, že mají spustit. A vy jste v suchu. Zákrok je snesitelný, protože na daná místa se předem natře znecitlivující krém. Účinnou látku lékař vpíchne do pokožky během několika minut a můžete jít domů. Výsledek se projeví do 2-5 dnů a vydrží asi 5-8 měsíců. Ošetření lze po odeznění účinku kdykoliv zopakovat. Nevýhodou je cena zákroku, která se pohybuje nad 10 000 Kč.


Odstranění potních žláz laserem: Tady se už jedná o miniinvazivní chirurgický zákrok, kdy laser působením tepla zničí neposlušné žlázy navždy. Metodu lze zatím aplikovat jenom v podpaží. “Laserový zásah probíhá ambulantně, v lokální anestezii, trvá asi hodinku. Prvních 24 hodin po zákroku máte podpaží zalepené, poté doporučujeme místo ošetření chladit a po 2-3 dnech rekonvalescence se můžete opět zapojit do běžného života, ale už bez obtěžujícího pocení,” objasňuje průběh plastický chirurg. “Po zákroku je také vhodné alespoň týden vynechat výraznější sportování či návštěvu sauny a celkově si dopřát klidový režim,” doplňuje lékař. Stejným způsobem se využívá pomocí zavedené kanyly i radiofrekvence.
Transtorakální sympatektomie: Operace v celkové anestezii, při níž se přeruší hrudní nervová vlákna zodpovědná za přenos vzruchů na potní žlázy. Vyžaduje 2-4 dny hospitalizace a využívá se při opravdu silných případech hyperhidrózy. V současné době se v ČR provádí jen velmi výjimečně.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Menopauza bez stresu: Nejlepší potraviny a bylinky, které vám zachrání přechod
Skoncujte s pocením: stačí rituál před spaním!
Stříbro pro krásu i zdraví: Pomůže proti pocení, na ekzém i zápach z úst


Pocení lze částečně ovlivnit životním stylem

 

Vynechte alkohol, cigarety, drogy, omezte kávu a také některé koření (chilli, skořici, pepř, zázvor, kari). Mělo by to omezit pocení, ale i intenzitu zápachu vašeho potu (z toho je cítit i česnek, cibule, maso nebo pivo). Naučte se relaxovat, pocení zhoršuje stres i zvýšená fyzická aktivita. Vyhýbejte se přímému slunci, choďte třeba v létě do práce dříve, dokud je teplota ještě snesitelná, přes poledne raději nevycházejte. Noste prodyšné bavlněné oblečení a další přírodní materiály, jako len. Mějte v práci věci na převlečení, ať se v případě nehody nemusíte stresovat ve flekatém a zapáchajícím oblečení. Kromě antiperspirantů používejte i podpažní vložky - zabrání vzniku propocených skvrn na oblečení.

 

Vyzkoušejte také bylinkové čaje, například šalvěj, ty pocení mírní. Není-li vám cizí alternativní medicína, zkuste na problémy využít sílu akupunktury nebo homeopatika.

 

Ten, kdo se potí jen tak normálně, si ani neumí představit, jak moc dokáže nadměrné pocení znepříjemnit celý život. Naštěstí pomoc existuje. Jen překonat stud a zajít k doktorovi.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Týnuš 11:47 26.07.2019
Já používám deodorant z lékárny a jsem spokojená. Potím se asi více, než bych chtěla a trpěla jsem na vyrážku. Musela jsem si svůj deodorant najít, ale nakonec se podařilo:)