Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Stárnutí pleti lze řešit řadou přístupů. Jedním z nich je spolehnout se na injekčně aplikované výplně či aktivní látky, které obnoví zralou pleť, dodají jí chybějící objem a zredukují vrásky.

Děsí vás botox? Jaké jiné metody vás zaručeně zbaví vrásek?

Plastika
zdroj: Thinkstockphotos Plastika
aktualizováno 04.03.2018, 00:36 | 04.03.2018, 00:36 | doma.cz

Stárnutí pleti lze řešit řadou přístupů. Jedním z nich je spolehnout se na injekčně aplikované výplně či aktivní látky, které obnoví zralou pleť, dodají jí chybějící objem a zredukují vrásky.

S rostoucím věkem dochází ke strukturálním změnám v pleti. Již od zhruba pětadvacátého roku věku se začíná snižovat produkce bílkovin kolagenu a elastinu, které jsou klíčové pro pevnost a pružnost pleti. „V kůži ubývá i přirozené kyseliny hyaluronové, což má za následek úbytek objemu a hydratace. Připočtěte si k tomu ultrafialové záření, vnější znečištění a nedostatečnou péči a na vrásky, nadměrnou pigmentaci a povolení kontur pleti je zaděláno,“ vysvětluje dermatolog Miloš Kravciv z Lékařského domu Praha 7.

 

Naštěstí existují metody, jak škody, které na pleti páchá zub času, zpomalit nebo dokonce zvrátit. Jedním ze způsobů, jak proti stárnutí pleti bojovat, je spolehnout se na injekce, respektive na injekčně aplikované aktivní látky a především výplně, které vás zbaví vrásek a nastartují vaše omlazení.

 

Aplikace výplní nebolí, jestli se ale řadíte mezi pacienty s prahem bolesti nízko položeným, není problém zvolit lokální anestezii v podobě znecitlivujícího krému, díky němuž neucítíte vůbec nic a můžete se jen těšit z mladistvé pleti bez vrásek.

 

„To, jak dlouho ošetření trvá, závisí na velikosti ošetřované oblasti. Pokud chcete vyplnit jen vějířky ve vnějším koutku očí, vše stihneme během čtvrt hodiny. Jestliže se zaměřujeme na více nedokonalostí pleti, může se aplikace protáhnout i na hodinu či déle,“ popisuje lékařka Jana Votrubová z kliniky Esthetic Medical.

 

Pokud si z návštěvy u dermatologa nechcete odnést jen omlazení, ale i trochu pohody, doporučuje lékařka na aplikaci výplní navázat terapii biostimulační laserovou sprchou, u níž zrelaxujete, a ještě k tomu zlepšíte výsledek ošetření. Biostimulační lampa podporuje hojení v místech vpichů a působí protizánětlivě, čímž urychlí regeneraci a rekonvalescenci.

 

 

Jaké alternativy máte na výběr?


Botulotoxin

 

Na prvním místě vás zřejmě napadne botox. „Botulotoxin aplikujeme přímo do mimických svalů. Protože působí jako svalový relaxant, svaly se uvolní, a tím dojde i k vyhlazení mimických vrásek. Vrásky totiž vznikají jako reakce na kontrakce svalů. Když je v pleti dostatek elastinu a kolagenu, vrátí se po svalové kontrakci kůže do původního tvaru. Jak ale obou bílkovin ubývá, ubývá i elasticity, a v místech, kde dochází k častým pohybům svalů, vznikají jemné linky a vrásky,“ nastiňuje podstatu účinku tohoto neurotoxinu MUDr. Votrubová.


Ošetření jedné oblasti trvá asi čtvrt hodiny. Na ošetření si připravte dva až devět tisíc podle toho, do kolika lokalit chcete botulotoxin aplikovat.

 

Bohužel ale účinek botulotoxinu není trvalý, svaly začnou opět pracovat po zhruba třech až šesti měsících, a po této době se doporučuje ošetření opakovat. Odstup mezi opakováními by měl být vždy ale rozhodně delší než tři měsíce.

 

ČTĚTE TAKÉ:

4 triky věčně mladých žen, díky kterým nemají vrásky kolem očí
Víme, z čeho je doopravdy vráska „mračivka“! Až to zjistíte, budete za ni ráda
Slazení urychluje stárnutí! Pozor na vrásky

 

Kyselina hyaluronová

 

„Aplikace výplní na bázi kyseliny hyaluronové patří mezi nejoblíbenější metody omlazení. Kyselinu hyaluronovou v injekčně aplikovatelné formě nabízí řada výrobců a podle různé hustoty ji lze aplikovat do všech částí obličeje,“ vysvětluje MUDr. Votrubová.

 

Podle lékařky se kyselina hyaluronová hodí nejen pro vyplnění vrásek okolo očí, tzv. vějířků, vrásek na čele nebo mezi obočím, ale může zlepšit i vzhled jiných, netradičních lokalit. „Pro mnoho žen jsou velký problém vrásky na horním rtu, které lze aplikací kyseliny hyaluronové krásně vypnout, nebo hluboké nosolabiální rýhy vedoucí od vnějších koutků rtů k nosu. Také s nimi si kyselina hyaluronová snadno poradí,“ dodává s tím, že může dodat i chybějící objem na lících. Navíc můžete díky kyselině hyaluronové získat plné rty, případně se zbavit jejich asymetrie.

 

Kyselina hyaluronová v pleti bohužel nevydrží navždy, efekt ošetření vám bude dělat radost asi půl roku až rok. Potom začne docházet k jejímu postupnému vstřebání do organismu, a tím pádem vymizí i výsledky zákroku.

 

Plastická operace
(Foto: oficiální zdroj)

 

Kolagen

 

Podobně jako kyselina hyaluronová se v organismu chová kolagen. Také on je tělu vlastní látkou, s níž organismus umí enzymaticky pracovat. „Kolagen je hlavní tělesnou strukturální bílkovinou. V organismu jej existuje 27 druhů a vyskytuje se v kostech, zubech, šlachách a především kůži. Kolagen v ní utváří jakousi oporu, díky níž si zachovává svůj tvar a pevnost. Vzhledem k tomu, že se v důsledku stárnutí snižuje novotvorba kolagenu a dochází k jeho rychlejší degradaci, pleť povoluje, ztrácí kontury a objevují se vrásky,“ uvádí MUDr. Kravciv.

 

Tyto nedostatky nicméně lze injekčním dodání kolagenu do kůže zvrátit. Kolagenové výplně vám pomohou zbavit se vrásek kolem rtů, očí i „mračivek“ na čele a u kořene nosu. Vedle toho mohou obnovit povolené kontury obličeje či dodat objem lícím, na nichž vlivem stárnutí ubývá tuková tkáň a objevují se jemné vrásky. Díky kolagenu získají líčka mladistvý, plný tvar a dochází i k redukci váčků a tmavých kruhů pod očima. Výplněmi na bázi kolagenu lze ošetřit i krk, dekolt i záda, případně zlepšit vzhled vašeho úsměvu. Také účinky kolagenových výplní vymizí zhruba po roce.

 

Anketa
Uvažovala byste o některém z těchto zákroků?
 

 

Vlastní tuková tkáň

 

„Oblíbeným výplňovým materiálem je v poslední době vlastní tuk pacienta, který získáme částečnou liposukcí z problémových partií,“ popisuje MUDr. Kravciv metodu, při které pracuje s přemístěním tuku z nežádoucích lokalit na ty žádoucí.

 

„Vyplňujeme takto například oblast lícních kostí, které tuk zvýrazní, nebo vrásky v dekoltu či na obličeji. Častější je ale využití tuku pro modelaci či augmentaci poprsí. Takto zvětšené poprsí vypadá zcela přirozeně a také rekonvalescence je kratší,“ dotýká se již dermatolog Miloš Kravciv sféry plastické chirurgie.

 

Další možností je plazma

 

„Při plazma terapii drobnými vpichy aplikujeme do podkoží upravenou krevní plazmu pacienta, která je bohatá na krevní destičky a kmenové buňky. V kůži spouští regenerační mechanismy již na buněčné úrovni. A opomenout nesmíme ani to, že mikrotraumata způsobená injekční aplikací plazmy vyvolávají v kůži novotvorbu kolagenu,“ vyjmenovává výhody této metody dermatolog Miloš Kravciv.

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Karyn 09:37 06.03.2018
moc dík za tento článek pomohl mi rozhodnout se na co jít. ještě jsem našla tady https://www.medicomclinic.cz/operace-ocnich-vicek-... zákrok pro omlazení očních víček laserem a to by se mi asi zamlouvalo nejvíc protože mám pokleslá víčka a váčky pod očima asi sem i udělaly teď přes zimu jak člověk méně pije... :(