Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Vzhled v dnešní době hodně znamená, možná si však ani nedovedete představit, co všechno umí ovlivnit. Nejspíš vás už napadlo, že role krásy je na pracovním trhu velká, je to všechno ale skutečně jen o pravidelných rysech? Tím se zabývá ekonomie kr...

Ekonomie krásy: Proč mají hezčí lidé více peněz i úspěchu?

Sebevědomá žena
zdroj: Getty Images Sebevědomá žena
aktualizováno 21.03.2019, 00:00 | 21.03.2019, 00:00 | doma.cz

Vzhled v dnešní době hodně znamená, možná si však ani nedovedete představit, co všechno umí ovlivnit. Nejspíš vás už napadlo, že role krásy je na pracovním trhu velká, je to všechno ale skutečně jen o pravidelných rysech? Tím se zabývá ekonomie krásy. Podívejte se, co všechno přinesly výzkumy zabývající se vztahem vašeho zevnějšku a toho, jak se vám v životě daří.

Ekonomie zdaleka nezkoumá jen hospodářství, ale hlavně lidské jednání. A krása souvisí jak s úspěchem, tak i výší mzdy. Ekonomie krásy sice ukazuje, jak fyzický vzhled ovlivňuje vaši pozici na pracovním trhu, také ale dokládá životní koloběh, který k tomu vede.


Hezcí lidé to mají lehčí protože si méně hezcí nevěří?


Studie dokázaly, že už v raném věku jsou atraktivnější studenti považováni za schopnější. Dostávají proto více podpory a péče od profesorů a dosahují tak lepších studijních výsledků. To vede k tomu, že se zároveň stanou více sebevědomými a ambiciózními, takže také produkují více práce. Ovlivní je to po zbytek života.

 

Sebevědomá žena
(Foto: Getty Images)


Když od vás totiž lidé očekávají spíš dobré věci namísto podceňování, tak si víc věříte. Snáze pak splníte to, co se od vás chce. Nejde tedy vyloženě o to, že by byli méně hezcí lidé diskriminováni, i kdyby jejich zaměstnavatelé trpěli předsudky. Při pracovním pohovoru samozřejmě hraje roli více faktorů. Mezi nimi je ale důležité právě to, jak jste zvyklí při pohledu na konkurenci věřit samy sobě. A tuto schopnost mají ti pěknější pevně vybudovanou.


První dojem


Přesto je pravda, že když si někdo vybírá, koho u sebe zaměstná a musí zvolit mezi dvěma stejně schopnými lidmi, obvykle zvolí toho krásnějšího. A neděje se to jen v případě, když rozhoduje mezi dvěma ženami muž. Navíc v průměru mají sympatičtější lidé dokonce o 12% vyšší mzdu. Dokázal to mimo jiné výzkum, kdy se případní zaměstnavatelé rozhodovali jen podle fotografií, komu by dali vyšší plat. Více oceňováni byli hezčí lidé, tomuto bonusu se říká prémie za krásu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Chybí vám sebevědomí? Dělejte s tím něco
10 důvodů, proč ženy mění svůj vzhled
Je pro vás vzhled důležitý?


Když se seznámíte s někým pohledným, máte pocit, že musí být zákonitě i dobrým člověkem. Říká se tomu haló efekt a postihuje všechny, tedy i zaměstnavatele. Pokud z někoho nemají dobrý dojem, tak ho do práce nevezmou tak snadno. Jestliže naopak vidí někoho pěkného, očekávají od něj, že bude společenský a ve všech ohledech zdatný. Sami více uvěří někomu, kdo se zdá být důvěryhodný.


Své dělají i hormony


Pokud by si měl muž volit, kterou ze dvou krásných žen přijme na pracovní pozici, rozhodne to za něj příroda. Ženy jsou o to přitažlivější, když mají těsně před ovulací, tedy když jsou v nejplodnějším období. Muži tento stav podvědomě vycítí, a pokud budete v této fázi třeba v nějakém výběrovém řízení, máte větší šanci na to, že ho vyhrajete. Samozřejmě aniž byste se jakkoliv sexuálně angažovaly. Neplatí to ovšem pro ty, které užívají hormonální antikoncepci.

 

Sebevědomí
(Foto: Getty Images)


Nerozhoduje jen vzhled


Jak vidíte, za životní úspěchy krásných může hlavně to, že se už od mladých let těší větší pozornosti a vybudují si tak osobnost, která by mohla těm opomíjeným chybět. Nejen při pracovním pohovoru ale záleží také na osobních sympatiích. Můžete být sice dlouhonohé blondýny, ale ani tak potenciálním zaměstnavatelům do oka nepadnete, když budete působit chladně nebo nepřátelsky.

 

Důležité je hlavně to, jestli jste upravené a cítíte se sebevědomě. To v podstatě ukázal i výzkum, krásnější lidé nad méně krásnými vítězili hlavně proto, že se cítili lépe a tím pádem lépe působili i na své okolí. Všechny přesvědčili, že na to mají. S úsměvem totiž každá žena dokáže být krásná!

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře