Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nejedna z vás už do slunečného počasí vytáhla otevřené botky. Jenže najednou jste nemohly schovat to, co se vám dařilo skrývat během zimních měsíců v kozačkách či sněhulích. Popraskané paty jsou zpět! Vyřešte tento problém do doby, než budou sandá...

Ztvrdlá kůže na patách: Chcete chodidla znovu hebká jako miminko?

Péče o chodidla
zdroj: Getty Images Péče o chodidla
aktualizováno 11.04.2019, 00:00 | 11.04.2019, 00:00 | doma.cz

Nejedna z vás už do slunečného počasí vytáhla otevřené botky. Jenže najednou jste nemohly schovat to, co se vám dařilo skrývat během zimních měsíců v kozačkách či sněhulích. Popraskané paty jsou zpět! Vyřešte tento problém do doby, než budou sandály do tepla už opravdovou nutností.

Ztvrdlé paty jsou nepříjemné na dotek i na pohled, někdy dokonce bolí. Můžou za ně geny, nedostatek živin nebo hygieny, ale také nepohodlné nebo nekvalitní boty. Jde vlastně o ztluštělou kůži, která začne popraskávat. Neolupujte, neškrábejte a neškrábejte si už paty doma u televize a raději se jich úplně zbavte. Jejich příliš drastickým strháváním byste totiž poškodily i zdravou kůži a dostaly byste se do koloběhu, který rozhodně nekončí hezkými nožkami.


Léčivá mast ze základních surovin


Nemusíte nikam chodit, hrubých pat se totiž můžete jednoduše zbavit pomocí toho, co dům dá. Připravte si jedno vajíčko, dvě stě gramů másla a sedmdesátiprocentní roztok kyseliny octové.


Vejce ponořené do octa nechte na temném místě po dobu pět dní. Ocet dokáže rozpustit skořápku a zanechat usazené zbytky. Polorozpuštěné vejce pak rozkrájejte a smíchejte s usazeninami z octového roztoku a ještě s máslem. Směs uchovávejte v lednici a pravidelně ji na paty aplikujte, vyhýbejte se příliš popraskaným místům, které po nátěru začnou lehce pálit.

 

prasklá pata
(Foto: Getty Images)


Pro lepší efekt můžete před natřením udělat nohám peeling vodou se solí, která odstraní odumřelou kůži, bakterie a plísně a pomůže v nich lepší cirkulaci krve. Díky tomuto kroku se mast lépe vstřebá. Jako dezinfekční prostředek pomůže i citrón, kterým můžete před namazáním chodidla přetřít nebo ho právě se solí smíchat. Po nanesení masti je možné zabalit chodidla do sáčků a ponožek, aby to působilo déle.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vystavte své nohy v sandálech! Jak na domácí pedikúru?
Jak na domácí pedikúru
Jak zamaskovat křečové žíly na nohou?


Vajíčka pomáhají regeneraci, máslo změkčuje, hydratuje a dodává živiny a ocet pomáhá odstranit odumřelé buňky. Poslední z ingrediencí má navíc protiplíšňové účinky. To se hodí, protože v některých případech to mohou být právě plísně, které ke vzniku tvrdých pat vedou.

 

prasklá pata
(Foto: Getty Images)


Poslouží i banán nebo tvaroh


Přestože vzniklá máslovo-vaječná mast poslouží dlouhodobě a po její výrobě bude aplikace jednodušší, dobrou jednorázovou službu vám udělá i banán nebo tvaroh. Obě tyto potraviny mají zvláčňující účinky, a tak je stačí rozmačkat, dát na paty a pevně zavázat třeba po dobu přes noc. Stálicí mezi fungujícími prostředky je také obyčejná vazelína, při častém mazání byste jí ale možná musely spotřebovávat kvanta, a navíc neobsahuje tolik živin jako vaše mast.


Hlavně dostatečně pít


Nezapomínejte také na to, že suchá chodidla mohou být i známkou dehydratace celého organismu a následným přesušením kůže. Snažte se proto dodržovat pravidelný pitný režim a chodidla si mažte i po té, co třeba vylezete z chlorovaného bazénu.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Alena D. 16:04 30.04.2019
Opravdu vypadá hrozně, když má někdo otevřené boty a neupravené nohy. Nejlepší je chodit pravidelně na pedikúru a je po starostech:)