Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Bez opalovacích přípravků se v létě rozhodně neobejdeme, zejména, pokud se chystáte na dovolenou k moři. Co nepodcenit?

Jak správně vybrat opalovací přípravek?

Opalování
zdroj: oficiální zdroj Opalování
aktualizováno 27.07.2015, 00:15 | 27.07.2015, 00:15 | Doma.cz/trm

Bez opalovacích přípravků se v létě rozhodně neobejdeme, zejména, pokud se chystáte na dovolenou k moři. Co nepodcenit?

Je třeba si vybírat prostředek podle toho, jestli jedeme na hory, k moři či na pěší turistiku v nížinách? Záleží na míře slunečního záření, kterému se budeme vystavovat. Ve vyšších polohách, a to známe i ze zimního lyžování, je míra slunečního záření vyšší než v nížinách. Stejně tak sluneční paprsky zesiluje přítomnost vody, která je ještě odráží – to platí u moře, na koupališti a stejně tak u bazénu doma. "Pro pobyt na slunci používejte v létě přípravky s minimální ochranu SPF 30. Na obličej používejte přípravek speciálně určený pro tuto partii, dle typu pleti pak zvláčňující, nebo matující. Měl by vždy mít faktor 30–50, nebo takový, který průnik slunečních paprsků úplně blokuje. Rty potřebují svou ochranu také, naštěstí je v drogeriích a lékárnách spousta pomád a balzámů na rty (a nejsou ani drahé), které poskytují ochranu proti UV záření," doporučuje odbornice na krásu a majitelka Petra Clinic Petra Řehořková. Mazat si i rty opalovacím krémem není ideální už kvůli tomu, že tyto krémy nejsou vhodné k požití a nemají ani příjemnou chuť a konzistenci vhodnou pro ústa. odborníci v poslední době doporučují používat co nejvyšší možnou ochranu, "Za poslední čtyři roky se situace zlepšila, zhruba o polovinu přibylo lidí, kteří dávají přednost přípravkům s nejvyšším možným ochranným faktorem,“ srovnává šéflékárník internetové lékárny sLéky.cz doktor Jan Bureš. „V našem podnebí a s ohledem na to, že velká část populace patří spíše ke světlému typu, je ideální používat přípravky s faktorem 50,“ radí odborník.

 

 

Je možné použít opalovací prostředek z minulé dovolené?

 

Pokud jste byli na zimní dovolené na horách, opalovací přípravek pravděpodobně použít můžete – protřepte jej, vymáčkněte trochu do dlaně a sledujte jeho barvu, vůni a konzistenci. Pokud se něco z toho změnilo, na opalování jej už nepoužívejte (zejména pokud je žluklý). Opalovací přípravky mají na sobě zpravidla uvedeno datum trvanlivosti (expirace). Pokud se pohybujeme v době trvanlivosti, je důležitý také symbol krabičky nebo kelímku s krémem, v němž je uvedeno číslo. To udává počet měsíců od otevření, kdy je možné opalovací mléko použít. Obvykle bývá u opalovacích přípravků 6–12 měsíců, proto je po zimní dovolené možné přípravek ještě použít, ale ten z loňského léta už nemá potřebné ochranné vlastnosti. Pozor si ale dejte i na skladování přípravků, měli byste je uchovávat v neprůsvitné nádobě při teplotě do 25°C. Takže pokud s vámi stráví opalovací mléko týden v kuse na přímém slunci mořské pláže nebo u rybníka, rovnou jej po sezóně vyhoďte nebo použijte na promazání suchých pat. Co na etiketě najdete dále: údaj o SPF, někdy IR-A (ochrana před slunečními paprsky z infračervené části spektra), údaj o ochraně UVB a UVA.

 

Jaký je rozdíl mezi SPF faktorem a UV faktorem?

Sun Protection Factor (SPF) znamená totéž, co ochranný faktor (OF) nebo UV faktor (toto označení se používalo dříve): udává, nakolik je přípravek schopen zachytit a pohltit UV záření při nanesení přípravku na kůži ve vrstvě s tloušťkou 2 mg/cm2. Toto pohlcení se děje pomocí UV filtrů (chemické, fyzikální nebo hybridní). SPF je násobkem doby, po kterou lze vystavovat kůži slunečnímu záření, aniž by se spálila. SPF 30 odfiltruje přibližně 96,7 % UV záření a SPF 50 blokuje 98 % UV záření. U SPF 50+ je ochrana jen mírně vyšší. Čím vyšší je SPF, tím vyšší je ochrana před UVA a UVB zářením. SPF hovoří o ochraně před UVB zářením (způsobuje hnědnutí kůže, zarudnutí, viditelné spálení), zatímco UVA (způsobuje stárnutí pokožky, tvorbu vrásek, stařeckých skvrn) uvedené v kroužku znamená, že ochrana před UVA dosahuje nejméně třetinu výše UVB ochrany.


Jak často se mazat?

 

Aby dokázal opalovací přípravek správně ochránit, je zapotřebí používat ho v dostatečném množství. „Informace o správné dávce však na obalech často chybí, a tak je dobré si zapamatovat, že 6 čajových lžiček (nebo 36 gramů) by mělo pokrýt tělo dospělého člověka při každém namazání. U dětí pak postačí méně, úměrně jejich velikosti,“ radí Daniel Pavlis, vedoucí redakce časopisu dTest. Většina lidí užívá asi polovinu tohoto množství a třetina spotřebitelů se maže až přímo na slunci. Správné načasování je přitom pro ochranu pokožky důležité, ideální doba k nanesení je 30 až 15 minut před vystavením slunci a každé dvě hodiny je třeba jej opakovat.

 

Opalovací přípravek, který by vás po jednom namazání chránil celý den, neexistuje. Přípravky se z kůže smývají potem a vodou, ale také ležením na dece nebo utřením do ručníku. Pokud je opalovací mléko voděodolné, znamená to jen to, že vás po určitou dobu ochrání i při koupání. Tyto přípravky se testují tak, že musí vykazovat po dvakrát dvaceti minutách (voděodolné) nebo po čtyřikrát dvaceti minutách ve vodě (vysoce voděodolné) minimálně poloviční ochranný faktor oproti měření před koupáním. Jestliže se po 20 minutách ve vodě snižuje ochrana na polovinu, je samozřejmě nutné se po osušení namazat znovu. I při běžném pobytu na slunci (pochůzky venku) je dobré přimazávat opalovací krém na volné části těla každé 2 hodiny.

 

 

Při koupi opalovacího přípravku se většina z nás orientuje zejména podle výše ochranného faktoru (SPF). Co ale tato čísla říkají? Především neplatí, že krém „padesátka“ ochrání kůži dvakrát déle nebo dvakrát více než „pětadvacítka“. Ochranná funkce krému na opalování totiž neroste ani neklesá úměrně s číslem ochranného faktoru. „V praxi to znamená, že přípravek s faktorem 15 ochrání před UVB zářením z 93 %, krém s ochranou 30 odfiltruje 97 % UVB záření, přípravek s faktorem 50 pak 98 %. Nad SPF 50 se míra ochrany významně nezvyšuje, takové výrobky se proto mohou nazývat jen jako 50+. Nejnižší míru ochrany před sluncem poskytují přípravky s faktorem 6. Mléka a krémy s nižšími hodnotami již nelze označovat jako ochranné proti slunečnímu záření,“ dodává Daniel Pavlis. Je také třeba mít na paměti, že přípravek na opalování, který lidské kůži zajistí stoprocentní ochranu proti ultrafialovému záření, neexistuje.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Řešíte problém, jak si sami namazat při opalování záda? Praktické rady, jak na to!
Okamžité opálení: Jak použít samoopalovák a vyhnout se flekům
10 největších mýtů o opalování! Stačí se namazat jednou denně?

 

 

Fenomén DIY aneb udělejte si opalovák doma

 

Je vědecky dokázáno, že i přírodní suroviny poskytují ochranu proti UV záření. "Například olivový olej má SPF téměř 8, kokosový olej SPF 7, mandlový olej necelých 5, pomerančový olej skoro 4, bílý prášek oxidu zinečnatého má SPF 20 a bambucké máslo má SPF 4–5. Zastánci výroby domácích opalovacích krémů je preferují proto, že z běžně kupovaných opalovacích prostředků se chemické nebo mikroskopické fyzikální filtry dostávají do organismu a je obtížné je vyloučit. U přírodních surovin toto vstřebávání nepředstavuje takovou hrozbu pro zdraví," popisuje Řehořková. Nevýhodou domácích opalovacích krémů je jejich nízká trvanlivost (neobsahují konzervanty, jsou tedy náchylnější na vysoké teploty i zanesení nečistotami) a neověřitelné přesné SPF – záleží na kvalitě použitých surovin. Pokud je podomácku vytvořený opalovací krém čerstvý, neměl by díky použitým surovinám škodit, nejvýše nebude fungovat proti slunečnímu záření. Stejně jako na průmyslové vyráběné opalované přípravky se i vůči domácím mohou projevit alergie dané přítomností některých látek.

 

Pro děti něco extra

 

Děti bychom měli chránit přípravky s vysokou nebo velmi vysokou ochranou. Batolata a kojenci nutně potřebují pokrývku hlavy, protože dětská pokožka je vůči slunečnímu záření náchylnější než dospělá. Navíc všechna spálení si kožní buňky „pamatují“ na celý život. Dospělí, a tím spíše děti, by neměli chodit na intenzivní polední slunce (mezi 11. a 15. hodinou), kdy je riziko spálenin nejvyšší. Opalovací přípravky pro děti jsou většinou dražší než ty pro dospělé. Fakt je ten, že kvalitní opalovací mléko se SPF 30 nebo 50 a více (vysoká nebo velmi vysoká ochrana) je pro děti vhodné i tehdy, když to nemá napsané na etiketě. Přípravky určené dětem by neměly obsahovat rizikové látky (ale to platí i pro kosmetiku určenou dospělým), například parabeny, které poškozují hormonální systém. U dětí dvojnásob platí pravidlo o nepoužívání prošlého nebo dlouho otevřeného opalovacího přípravku. "Na pláž navíc doporučuji chodit s malou termotaškou, ve které jsou krémy uchovány přes noc v lednici, a udržuje nám příznivé klima pro krémy i po dobu několika hodin na pláži," radí Řehořková.

 
29 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře