Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nalakované nehty mají ve světě dlouhou tradici. Odborníci se shodují na tom, že lakování nehtů není jen módní záležitost ale i kulturní. Používali je Egypťané ve starověku i další národy.

Kde se vzaly laky na nehty? A kdy si přestali nehty zdobit muži?

Laky na nehty 3
zdroj: Thinkstockphotos Laky na nehty 3
aktualizováno 16.02.2015, 11:05 | 16.02.2015, 11:05 | doma.cz/kik

Nalakované nehty mají ve světě dlouhou tradici. Odborníci se shodují na tom, že lakování nehtů není jen módní záležitost ale i kulturní. Používali je Egypťané ve starověku i další národy.

Asi prvním národem, který začal s touto ozdobou, byly Babyloňané. V hrobkách králů se našly důkazy, které potvrzují, že nehty zdobili zlatem. První lak si pravděpodobně umíchaly Číňanky. Vytvořily směs z arabské gumy, vaječných bílků, želatiny a včelího vosku. Tu nechaly na nehtech působit několik hodin nebo celou noc. Na nehty si také nanášely směsi s plátky růží, orchidejí a další květin.


Egypťanky si je barvily hennou. Jen ti nejbohatší si mohli dovolit nosit červenou barvu. Kleopatra preferovala nahnědlou, Nefertiti rubínově rudou. Nižší vrstvy mohly mít pouze nenápadné lakování. Otrokyně si třeba zdobily konečky prstů směsí z jahod, které dělaly podle tajného receptu.

 


V Orientu přišli s důmyslnou, ale pravděpodobně velmi nepříjemnou metodou, kdy si za nehtová lůžka vstřikovali přírodní barvivo. To způsobilo, že jim nehty rostly už barevné. I zde odstín nátěru odrážel společenské postavení.


ČTĚTE TAKÉ:
Rty jako sexy šelma? Vyzkoušejte tetování!
SEXY outfit: náušnice, které vám budou slušet
Zlepšováky pro krásu, co je IN a co už přes čáru?
KRÁSNÁ:
  Rozjasni svůj outfit barevnými doplňky!


Ve středověku si ženy natíraly nehty vonnými růžovými oleji, a pak si je leštily. Barevné se považovaly za něco výstředního a označovaly ženy lehkých mravů. Ty mnohdy jako svou odměnu od zákazníků požadovaly právě olejové barvy, kterými si nehty lakovaly.

 

Skutečný lak se objevil až v roce 1920 chvíli po automobilovém. Laky obsahovaly škodlivé látky jako formaldehyd a další, které nehty ničily. Většina výrobců je proto časem vypustila ze složení.


Muži a lakování


Skoro ve všech starověkých říších bylo lakování nehtů u mužů celkem běžnou věcí. Egyptské služebnice upravovaly nehty svým pánům. Alexandr Veliký po sobě jako první zanechal hmatatelné důkazy, že ozdobené nehty patřily i k opačnému pohlaví. Ve středověku na ně ale pánové zanevřeli a nechali tuto výsadu pouze ženám.

 

Johny Depp
(Foto: Getty Images)


V současnosti si lak začíná opět budovat své místo i v mužské sféře. A to hlavně díky světovým celebritám. David Beckham nebo princ Harry preferují bezbarvý, Johny Depp kombinuje barvu svých nehtů s odstínem džínů, které nosí. To, zda jsou barevné nehty u mužů nevkus nebo příjemné změna, musíte posoudit sami. Někteří mají pocit, že to pánům ubírá na dojmu, jiní, že si něco takového může dovolit jen člověk, který si je svou mužností opravdu jistý.

 
28 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

che 21:01 07.03.2015
vy jste za to placené??
martina 08:46 08.08.2014
Na nehty je super donna nails...protože i pod lakem by mely být nehty pekne. Mám je ted takové vyzivené a pevné.
Stáňa 15:06 04.09.2013
Tuto kosmetiku jsem objevila úplně náhodou a je fakt super. Nejlepší jsou od victoria beauty ty sos laky, už jsem ani nedoufala, že mi něco pomůže a musím potvrdit, že mi zachránil nehty, které jsem měla v katastrofálním stavu !!!
Tamara 14:19 04.09.2013
Objevila jsem skvělý přípravek na odstranění kůžičky který se jmenuje Gel pro odstranění kůžičky okolo nehtu s arganovým olejem od kosmetiky Victoria Beauty