Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

V dalším díle pořadu O 10 let mladší se vedle celé řady estetických procedur a proměn řeší i jedno velké téma, a tím je nyní již nechtěné tetování. Prozradíme vám, jaké možnosti dnešní estetická medicína nabízí a zda se můžete kdysi milované, ale ...

Když se tetování změní v hřích mládí: Jak se ho můžete zbavit?

Tetování - 2
zdroj: Profimedia Tetování - 2
aktualizováno 21.11.2018, 13:08 | 21.11.2018, 13:08 | doma.cz

V dalším díle pořadu O 10 let mladší se vedle celé řady estetických procedur a proměn řeší i jedno velké téma, a tím je nyní již nechtěné tetování. Prozradíme vám, jaké možnosti dnešní estetická medicína nabízí a zda se můžete kdysi milované, ale dnes nenáviděné ozdoby vepsané v kůži stoprocentně zbavit.

Katarína Semanová za život stihla pěknou řádku excesů, spoustu z nich navíc pod vlivem alkoholu. K těm nejzásadnějším patří pořízení vulgárního tetování, které by dnes ze své kůže nejradši vyzmizíkovala. Má štěstí, protože možnosti estetické chirurgie jsou dnes díky moderním laserům obrovské.

 

 

Přesto je dobré brát na zřetel, že tetování jsou permanentní ozdobou kůže, takže jeho odstranění je často záležitost časově a finančně náročná a s ohledem na zvolenou metodu může být i dost bolestivá. To je ovšem i samotné vytváření tetování, a trocha bolesti zřejmě stojí za zbavení se nechtěné připomínka mladické nerozvážnosti, která může být nejen pro ostudu, ale může znamenat i překážku pro získání lukrativnějšího pracovního postu.


Kdo vám ho dělal?


„U tetování se v podstatě jedná o injekční vpravování barevného inkoustu do kůže, které vyústí ve vznik permanentní ozdoby kůže,“ vysvětluje dermatolog Miloš Kravciv z Lékařského domu Praha 7. Na to, jak bude odstranění probíhat a jaký bude výsledek, má vliv i kvalita odvedené práce. Amatérská tetování obvykle nemají inkoust distribuován v kůži rovnoměrně, na druhou stranu bývá množství inkoustu obecně nižší, a tím pádem je celkově snazší takové tetování odstranit. Rizikem je nezkušený tatér, který inkoust vpraví příliš hluboko do kůže, což odstranění může znemožnit. Tatér profesionál inkoust aplikuje obvykle hlouběji, nicméně rovnoměrně a stejně hluboko, což je pro odstranění vhodné. Na druhou stranu se v kůži obvykle nachází větší množství inkoustu, které může být k úspěšné proceduře překážkou.

 

Lotosový květ
(Foto: Getty Images)


Zbavíte se ho sami?


Tetování se podle některých názorů lze zbavit i doma, a to používáním krémů s obsahem hydroxykyselin jako kyseliny trichloroctové (TCA) a kójové nebo látek na bělení pleti jako je arbutin a hydrochinon, které mají napomoci tetování „rozpustit“. „Tyto přípravky ovšem nelze pro odstranění tetování doporučit. Jejich aplikace může vyústit ve vznik jizev na kůži a skutečný účinek není nikdy zaručen,“ upozorňuje odbornice na krásu Martina Šmidrová.

 

ČTĚTE TAKÉ:

DĚTI VERSUS RODIČE: Jak se bavit o piercingu a tetování?
Alergie po tetování může udeřit až za několik let
Tetování si nechávají nejčastěji odstranit ženy kolem třicítky


Mnohem lepší je svěřit se do rukou profesionálů. Ti mají na výběr hned z několika technik.


Stará, osvědčená, ale bolestivá: Výbrus


Častým, nicméně velmi bolestivým způsobem je mechanické vybroušení tetování z kůže. „Při vybroušení však navzdory dlouhému hojení a bolestivosti není vždy 100% záruka, že tetování zmizí,“ upozorňuje Martina Šmidrová.


Mezi nejčastější způsoby, jimiž se broušení provádí, patří speciální abrazivní papír, poté existuje tzv. salabraze, kdy se nejsvrchnější vrstva kůže epidermis brousí solnými krystaly až na dermis (škáru), kam je vpraven při procesu tetování inkoust. Za normálních okolností se toto zbroušení svrchní vrstvy kůže používá spíše pro omlazení pleti, odstranění jizev či hyperpigmentace, dokáže nicméně odstranit i tetování.


Existuje zde však riziko vzniku jizvy kvůli velké invazivnosti zákroku. Objevuje se svědění, otoky, krvácení, které mohou vyústit až v infekci lokality a zákroky jsou bolestivé i přes aplikaci anestetik. Pokud trpíte poruchami pigmentace nebo je vaše pleť náchylná ke vzniku tzv. keloidních jizev, pak pro vás obroušení není vhodnou alternativou.


Navíc podle odbornice Martiny Šmidrové zůstávají na pleti po jakémkoliv typu výbrusu na 9 9% světlé skvrny. Bohužel, v případě barevných tetování například v odstínu červené či žluté je výbrus či následující alternativa vyříznutí jednou z mála možností, jak se jich zbavit. Neinvazivní metody nebývají zpravidla na barvy účinné.

 

Moderní tetování
(Foto: TV Nova)


Krvavá: Vyříznutí


„Nechtěného tetování se lze zbavit jeho kompletním vyříznutím, přičemž lékař následně kůži sešije. U menšího tetování lze excizi provést během jediného zákroku, větší tetování vyžadují více návštěv u lékaře. Velkým nedostatkem excize je následný vznik jizvy,“ nastiňuje MUDr. Kravciv další možnost. V současnosti lze nicméně vhodnou péčí kombinující masáže, topickou aplikací silikonových a dalších látek a radiofrekvenčním ošetřením vzhled jizev maximálně zlepšit.


Inovativní: Kryochirurgie


Jak předpona „kryo-“ napovídá, při tomto typu ošetření dochází ke zmražení tetování a jeho vypálení kapalnými dusíkem. Obvykle se tento postup využívá při odstraňování kožních bradavic a výrůstků, aplikovat jej lze také na tetování. Na kůži po zamrazení vzniknou drobné omrzliny. Následně se kůže dermabrazí obrousí a odstraní se její svrchní vrstvy, v nichž je uložen inkoust. Vhodné pro odstranění kryochirurgií není barevné tetování, zejména odstíny žluté a zelené je komplikované odstranit.


Nejúčinnější: Laser


Při odstranění tetování laserem dochází k rozpadu částic inkoustu v kůži a podle odborníků se jedná o dnes nejúčinnější způsob, jak se nežádoucího obrázku na kůži zbavit. Laserové záření rozloží barevné pigmenty na drobnější částice, které tělo s využitím bílých krvinek snadno vstřebá, a obraz tak zmizí. „Laserové paprsky lze přesně zacílit, díky čemuž je ošetření velmi šetrné k okolním káním,“ upřesňuje výhodu laserového ošetření MUDr. Kravciv. Ideální je toto ošetření pro černé a tmavě modré tetování, s barevnými pigmenty je práce komplikovanější.
Ošetření je vhodné pro odstranění malého i velkého tetování, nicméně čím je obrazec na kůži větší, tím je pak třeba rozdělit práci do více sezení. Tetování lze podle odborníků odstranit dvěma typy laserů, CO2 a tzv. Q-Switched, které jsou určeny přímo na tento účel.


Jak ale odbornice zdůrazňuje, neměli byste nabýt názoru, že lze tetování snadno, rychle a bez bolesti odstranit: „Tetování nelze jednoduše vygumovat, vždy se jedná o relativně krvavé, bolestivé a drahé zákroky!“

 

Tetování
(Foto: Getty Images)


Účinnost ovlivňuje mnoho faktorů, mimo jiné použitý inkoust, velikost tetování, jeho umístění a stáří. Čím je tetování blíže k srdci, tím lepší je zásobení oblasti krví, a tím lepší bývají i výsledky. Oblasti, které nejsou krví dobře zásobeny, se po laserovém ošetření hojí hůře. Například kotník pro laserové ošetření není příliš vhodný. Důležité také je, kdo vám tetování dělal a jaké měl zkušenosti. Vliv má typ inkoustu a to, jak hluboko v kůži se nachází.


Ani laser ovšem není bez rizika a je potřeba počítat s potřebnou následnou rekonvalescencí. Po ozáření kůže laserem může dojít ke vzniku puchýřků, otoku, drobnému krvácení, zarudnutí a dočasnému ztmavení lokality. Jedná se o běžné symptomy, které obvykle samy po pár týdnech vymizí. Mezi největší rizika patří vznik hypergpimentace (tmavých skvrn na ošetřované oblasti) či hypopigmentace (světlé skvrny), jizev a změn textury kůže. Většina těchto projevů má naštěstí tendenci se zhojit.


Alternativy tetování


Pokud toužíte po drobném uměleckém díle na kůži, je tedy ze zřejmých důvodů lepší zvolit dočasné alternativy. Za nejvhodnější jmenujme zdobení kůže hennou. Toto přírodní barvivo se využívá po staletí v tradičních kulturách a princip je velmi jednoduchý – na několik hodin se na kůži henna v požadovaném vzoru nanese, a kůži díky tomu obarví. Po několika dnech, případně týdnech se z kůže ornament sám vymyje.


Jako alternativa se také často označuje tzv. dočasné tetování, které by mělo po nějaké době (většinou se udává dva až tři roky) samo zmizet. Zkušenosti lidí, kteří si jej nechali udělat, nicméně většinou hovoří jinak. Tento typ tetování má tendenci se rychle rozpíjet a ztrácet svůj původní vzhled, na druhou stranu nicméně mnohdy nedochází k jeho kompletnímu vymizení, alespoň ne tedy v proklamovaném čase.

 

Co v pořadu O 10 let mladší tento týden ještě uvidíte?

 

O 10 let mladší - Katarína a Jan - tetování - 3
(Foto: TV Nova)
 

 

Katarína a Jan jsou partnery necelý rok. Za tu dobu už Katarína stihla několik excesů a spoustu z nich pod vlivem alkoholu. Honza přiznává, že je s ní hlavně kvůli sexu, je pro něj skvělou milenkou. Daní za její chování je postoj dcery, která Kataríně zakázala styk s vnoučaty. Katarínu to velmi trápí, chce jít do sebe, chce vymazat z obličeje všechny propařené noci, chce se stabilizovat a být Honzovi dobrou partnerkou, chce přestat pít. Oba se rozhodli využít nového životního restartu a to jak ve vizuální, tak v celkové proměně. I oni budou muset podstoupit odloučení, které je třeba investovat do proměny. Všichni odborníci, kteří garantují proměnu, ať už z řad plastické chirurgie, estetické dermatologie, stylingu, kadeřnictví, stomatologie, fitness nebo výživy jsou připraveni jim pomoci. Jednou z velkých podmínek je, aby Katarína po celou dobu proměny vydržela bez alkoholu. Honza jí klade na srdce svoji podmínku – jestli bez alkoholu nevydrží, opustí ji. Další velkou překážkou bude pro Katarínu bolest, kterou špatně snáší. Dojde tento partnerský pár až do konce proměny a odejdou společně?

 

 

Sledujte premiérový díl pořadu O 10 let mladší ve středu 21. listopadu 2018 ve 20:20 na Nově!

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře